Jó nagy pofont kapott Belgium

Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Belgium egyébként magasan elsőrendű befektetői adósosztályzatának kilátását hétfőn a Fitch Ratings, a szerkezeti reformok ütemével, valamint az alkotmányos válság költségvetési kihatásaival kapcsolatos aggodalmaira hivatkozva.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legnagyobb európai hitelminősítő hétfőn este Londonban közölte, hogy a kilátásrontással egy időben megerősítette Belgium hosszú futamidejű szuverén kül- és beladósságának "AA plusz" besorolását, az "F1 plusz" szintű rövid távú osztályzatot és a lehető legjobb, "AAA" besorolási országplafont.

A negatív osztályzati kilátás a Fitch indoklása szerint a cég által a strukturális reformok jövőbeni ütemével kapcsolatban táplált aggályokat tükrözi. A hitelminősítő szerint emellett aggodalom forrása az is, hogy az alkotmányos válság megoldása nélkül lehetséges lesz-e az államháztartási konszolidáció felgyorsítása. A Fitch Ratings megjegyzi ugyanakkor, hogy a folytatódó belpolitikai viszály ellenére Belgium napi költségvetés-kezelési gyakorlata továbbra is erőteljes, összhangban a magas szintű belga adósosztályzatokkal.

Nagy politikai kockázatok

A Fitch szerint mindazonáltal ha nem születik politikai megállapodás az alkotmányos reformról, akkor nehéz lesz a belga kormány stabilitási programjában szereplő kiegyensúlyozott államháztartási mérleg elérése. A hitelminősítő úgy látja, hogy a politikai kockázat Belgiumban nagyobb, mint más euróövezeti társállamokban, tekintettel az államszerkezet jövőjéről folyó, megosztó vitára. A tavaly április óta hivatalban lévő ügyvezető kormány azonban jelentős költségvetési hatáskörrel bír, és a Fitch Ratings ezért nem számol azzal, hogy a politikai viharok veszélybe sodornák az idei költségvetést. A tavalyi, 4,1 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány alacsonyabb volt a tervezettnél, emellett - a legtöbb valutauniós társállamtól eltérően - Belgiumban sikerült stabilizálni a hazai össztermékhez mért államadósság-rátát is - áll az elemzésben.

A hitelminősítő szerint magas - tavaly 96,6 százalékos - államadósság-ráta azonban nem hagy sok költségvetési kapacitásfelesleget a kormány számára jövőbeni sokkok kezelésére. Ez "érzékennyé" teszi a belga besorolást a kormány középtávú költségvetési célkitűzéseit övező kockázatokra, amelyek a Fitch megítélése szerint "jelentősek". Ha a költségvetési eredmények a hivatalos hiánycélokhoz képest csúsznának, az valószínűleg Belgium leminősítését vonná maga után - áll a Fitch Ratings hétfői londoni elemzésében.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo