Így vészeljük át a munkanélküliséget

A munkanélküliség pszichésen megterhelő állapot. A sikertelen pályázások után könnyű magunkba zuhanni, kilátástalannak látni a helyzetet. Vannak azonban fogások, amivel megelőzhető a baj.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfontosabb, hogy ne adjuk fel soha! - Kép: SXC

Évek óta nincs áttörés a hazai álláspiacon és nincs ez másként Európa nagy részén sem: a 27 tagú EU-ban 25 millióan vannak munka nélkül, a mediterrán térségben pedig 15-27 százalék közötti rátákat mérnek.

A számok tehát jelzik, aki manapság állását veszíti, az nincs egyedül. Bár ezek a számadatok őt vélhetően kevéssé vigasztalják. Mit lehet tenni ebben a helyzetben? Néhány tippet gyűjtöttünk össze együttműködő partnerünk, a Monster.hu segítségével.

Ne zárkózzunk be

A munkanélküliség egyik veszélye a pszichés bezárkózás. Különösen növekszik a veszély az idő múlásával. Nem sok jóval kecsegtet, ha valaki egész nap otthon ül, kerüli az embereket, szégyelli magát barátai előtt. Érdemes tudatosítani, hogy a munkanélküliség bárkinél benne van a pakliban, nem természetellenes állapot. Éppen ezért nyitni kell minél több ember felé. Nem csupán a jobb közérzet, hanem az elhelyezkedési esélyek növelése miatt. Az álláshelyek többségét ugyanis nem hirdetik meg nyilvánosan, hanem személyes ajánlások, kapcsolatok útján találnak gazdára. Érdemes tanácsot kérni a családtagoktól/barátoktól/ismerősöktől. Mindenki szereti és megtisztelve érzi magát, ha kikérik a véleményét egy-egy fontosabb témában. Menet közben ráadásul elcsíphető néhány fontos információmorzsa egy-egy megüresedő álláshelyről.

Legyen ritmusa a napjainknak

Fogjuk fel az álláskeresést napi munkaként. Vezessünk naplót, hogy mit is teszünk az új állás megszerzéséért. A munka mellett ügyeljünk a mozgásra, ápoljuk társas kapcsolatainkat. Állástalanként is lehet úgy szervezni az életet, mintha munkavállalói státuszban lennénk.

Hét baki, ami miatt kukában végezheti önéletrajz
Az önéletrajz az egyik legfontosabb eszköz egy új álláshoz. Ennek ellenére sok hibát elkövethetnek az álláskeresők. Megmutatjuk a hét leggyakoribb bakit, amik miatt a kukában végezheti egy álláskereső pályázat.
Próbálkozzunk több csatornán

Gyakori hiba álláskeresőknél, hogy szűk spektrumon keresnek állást. Mérjük fel, hogy szakmában melyik a leginkább működő csatorna, fókuszáljunk arra, de más vonalon is próbálkozzunk. Mozgósítsuk a személyes kapcsolatokat, regisztráljunk a nagy állásportálokra, nézzünk körül az állami munkaügy weboldalán, vegyük fel a kapcsolatot személyzeti tanácsadó (fejvadász) cégekkel és akár közvetlenül is keressünk meg cégeket. Azért is érdemes intenzíven állást keresni, mert az álláskeresési járadék már csak 3 hónapon át jár, utána minimálisra csökken az igényelhető összeg. Rossz stratégia, ha egy ismerős segítségére várunk, vagy pályázunk és csak várjuk a választ.

Képezzük magunkat

Az álláskeresés időszaka ideális lehet a megkopó nyelvtudás felfrissítésére, a berozsdásodott agytekervények beolajozására: ráadásul erre a tudásra már az interjúkon szükségünk lehet. Az íróasztal melletti önképzés költségvonzataitól sem kell okvetlenül tartani: az ingyenesen elérhető online anyagok, blogok szinte korlátlan mennyiségben állnak a tanulni, fejlődni vágyók rendelkezésére mindkét területen. Jó hír a nyelvtudásukat fejleszteni vágyóknak vagy az épp új nyelveket tanulni szándékozóknak: az Európai Unió által támogatott "Tudásod a Jövőd" program keretében valóban jelképes (személyenként alig néhány ezer forintos) összeg fejében lehet részt venni különböző nyelvi vagy informatikai képzésekben.

MILYEN A JÓ ÖNÉLETRAJZFOTÓ?
Hiába egy jól összeállított önéletrajz, álláspályázatunk könnyen elbukhat egy rossz fotó miatt. Ugyan a személyzeti szakember csupán egy-két percet tölt el egy cv-vel, a fénykép keltette hatás meghatározó lehet. Milyen egy jó kép? Milyen hibákat követnek el a pályázók?
Építsük fel magunkat a közösségi médiában

A munkavállalói márkaépítés szerepe egyre inkább növekszik. Ha ebben fantáziát látunk, vagy egyéniségünkhöz illik, építsünk fel egy szakmai erényeinket hangsúlyozó profiloldalt a legnagyobb közösségi oldalakon (Linkedin.com, facebook.com, vagy a BeKnown-on, amely a Facebook egyik karrier alkalmazása). Így amellett, hogy a fejvadászok, HR-esek keresők könnyebben megtalálnak, ismerősöket gyűjthetünk szakmából, és értesülhetünk olyan eseményekről, ahol személyesen is találkozhatunk döntéshozókkal.

Legyünk rugalmasak

Ha szűk szakmánkban nem találunk lehetőséget, nyitni kell más irányok felé. Elképzelhető, hogy rövid távon ezek sok kellemetlenséggel járnak (például költözés más városba, vállalkozóvá válás), ám ha látunk benne perspektívát vagy nagyon kell a pénz, akkor meg kell lépni. Az álláskereső fontos erénye a rugalmasság.

Ne adjuk fel soha

Féléves sikertelen álláskeresés már nyomot hagy az emberben. Fogy a pénz, a türelem, csökken az önbizalom, növekszik a depresszió veszélye. Ha valaki érzi magán a jeleket, forduljon szakemberhez (pszichológus), kérjen segítséget a munkaügyi központban vagy ismerősi körben. Ha mindent megtettünk a sikerért, de mást választottak az állásra, azt ne kudarcként fogjuk fel, mert azzal az önértékelésünk is csökken.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo