Élet pénz nélkül

Az ingyenélés (freeganism) hívei hátat fordítanak a pénz világának - ám éppen az általuk kritikusan szemlélt fogyasztói társadalom szemetéből szerzik a napi betevőt. Nem "csövesek", ám a kukázás fontos részét képezi életformájuknak, az önfenntartásnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:PP archív

Kritikus mozgalom A freeganism mozgalmat a (túl)fogyasztás "Mekkájának" számító Egyesült Államokból indította Warren Oaks, az Against Mel nevű punkegyüttes egykori ütőhangszerese, még 1999-ben. Why Freegan? (Miért legyünk ingyenélők?) című röpiratában a fogyasztói társadalom elleni "erkölcsi tiltakozásként" definiálta a kezdeményezést, amely idővel aztán egyre több "zöld" elemmel is gazdagodott. A mozgalom hívei nem megélni próbálnak, hanem másként akarnak élni - fogalmaz Ariel Rodriguez Bosio, az argentínai ingyenélők vezetője; a kritikus gondolkodók hálózatokat hoznak létre egymás segítésére, elítélik az élelmiszer-pazarlást és a nyugati társadalomra jellemző szemetelést.

Free: szabad és ingyenes Az ingyenélő tehát azt fogyasztja csak, ami ingyenes, legyen az egy fa gyümölcse, vagy más ember maradéka. Ha azonban az eredeti angol "freeganism" szó előtagját nézzük, kiderül, hogy a "free" egyben szabadot is jelent. Ez a szabadság jelenik meg a kapitalista, fogyasztásalapú rendszerek kritikájában. Ami a paradox viszont az egész jelenségben, hogy ehhez az életmódhoz szükséges feltétel a pazarló nyugati társadalom, amelynek - nagy mennyiségben kidobott, sokszor még bőven fogyasztható állapotú - szemetén könnyedén eléldegélhet a rutinos kukázó (és egész háztartása). Hiszen minél nagyobb a pazarlás mértéke, annál egyszerűbb dolga van a freegan-eknek.

A kukázás csak az egyik alternatívája az ingyenélésnek, továbbiakról az Ecolounge-on olvashat!

Megszüntethetnék az éhezést a szemétbe került ételek
Az ételek mintegy fele a szemétbe kerül a fejlett gazdaságokban, miközben a világban közel egymilliárd ember éhezik. A kidobott élelmiszerek fele is elég lehetne ahhoz, hogy megszűnjön az éhezés a világon. Itt olvashatja a részleteket.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo