Csalnak a táppénzzel a magyarok, vagy sem?

Egy multi személyzeti munkatársa és a munkajogász tapasztalatai azt mutatják, hogy a dolgozók táppénzre menekülnek az elbocsátások elől, az Országos Egészség Pénztár (OEP) azonban cáfol. Az adatok szerint igaz, hogy az esetek száma 2008-ban emelkedett az előző évhez képest, de még mindig elmarad a 2006-os adatoktól.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly december végén robbant a hír, hogy a győri székhelyű Leiler osztrák-magyar cégcsoport összehasonlította a két országban dolgozók 2008-as munkamorálját és azt tapasztalta, hogy milliókkal rövidítik meg a cégeket a táppénzcsalók és a magyarok lógósabbak, mint az osztrákok. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ezt cáfolja.

- Ha lenne arról felmérés, milyen okból, milyen időtartamokra és a jogviszony fennállása alatt melyik időszakban vannak a munkavállalók táppénzen, reális választ lehetne arra adni, van-e valós alapja a Leiler cégcsoport felmérésének - nyomatékosítja Dr. Sipos Márta, ügyvéd, munkajogász, a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat tagja.

Most akkor kevesebben, vagy többen voltak papíron betegek 2008-ban?

A Mercer nemzetközi kutatásából kiderül, hogy világszerte emelkedett a betegszabadságon eltöltött napok száma. Az európai és amerikai cégek között végzett felmérés szerint ugyanis csaknem kétszer annyi vállalatnál nőtt a betegszabadságon töltött napok száma, mint amennyinél csökkent.

Egyre többen betegedünk le a dm és a munkajogász szerint

 dm magyarországi leányvállalatánál 2008-ban közel hasonló számban (913-an,) voltak betegszabadságon, mint egy évvel korábban, ez a létszámhoz képest százalékban is megegyezik - számolt be Bozsik Krisztina, a cég személyzeti munkatársa a 2008-as év alakulásáról. A dm-nél úgy tapasztalták, hogy a betegszabadságon levők száma az elmúlt években kis mértékben ugyan, de nőtt.

- A betegszabadság nálunk a Mt. alapján évente 15 napi, külön juttatással járó - amely a munkáltatót terheli - idő, a keresőképtelenség alatt külön szabály szerint jár, vagy nem jár táppénz. Az általános egészségi állapot meglehetősen rossz, ezért biztos tendencia a táppénzes napok emelkedése - feltéve, hogy arra a jogot megszerzik a munkavállalók - véli a munkajogász.

OEP: nem lehet drasztikus változásról beszélni

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatai szerint a betegállomány időtartama, valamint a betegszabadságon lévők száma is évek óta csökken. Bár ez utóbbi tendencia megfordulni látszik, talán nem függetlenül a válságtól. Az OEP szerint egyértelmű, hogy a táppénzes napok száma folyamatosan csökken, az esetek száma ugyan 2008-ban emelkedett az előző évhez képest, de még mindig elmarad a 2006-hoz képest, ugyanis azóta az esetszám stagnál - mondta el Molnár Barbara. Az OEP szóvivője szerint ennek sok oka lehet, de nagy általánosságban elmondható, hogy befolyásolják a táppénzre vonatkozó szabályok és az ellenőrzések szigorítása, a korszerűbb egészségügyi ellátások illetve gyógyszerek. (Például a passzív táppénzen eltöltött maximum idő az elmúlt években 180 napról, első lépésben 90 majd 45 napra csökkent.)

Teljes cikk a HR Portálon

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo