Átszervezés, bizonytalan foglalkoztatás – amitől a leginkább félünk

Európa-szerte a munkavállalók fele úgy gondolja, hogy a munkával kapcsolatos stressz általános, és tízből négyen úgy vélik, hogy azt a munkahelyen nem kezelik megfelelően. A leginkább a bizonytalan foglalkoztatási helyzet és az átszervezés miatt aggódnak a munkavállalók – derül ki az Ipsos MORI által az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) nevében készített 3. páneurópai közvélemény-kutatásból.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai munkavállalók fele (51%) észleli úgy, hogy munkahelyén általános a munkával kapcsolatos stressz, míg 16% mondja azt, hogy „nagyon általános”. A női munkavállalók a férfiaknál nagyobb valószínűséggel állítják, hogy a munkával kapcsolatos stressz általános (54% a 49%-hoz képest); az életkort tekintve a 18 és 54 év közötti munkavállalók nagyobb arányban (53%) gondolják így, mint az 55 éven felüliek (44%). A munkával kapcsolatos stressz megítélése ágazatonként is eltérő: leginkább az egészségügyben, illetve ápolási területeken dolgozók vélik úgy, hogy a munkával kapcsolatos stressz általános (61%, akik közül 21% szerint „nagyon általános”).

Egészséges munkahelyek kampány indul
„Az európai munkavállalók 41%-a vélekedik úgy, hogy a munkahelyén nem kezelik megfelelően a munkával kapcsolatos stresszt, sőt, 15%-uk arról számol be, hogy egyáltalán nem jól kezelik. Mi azonban nagy hangsúlyt fektetünk a pszichoszociális kockázatok – például a stressz – munkahelyi kezelésére. Jövőre elindítjuk a stresszkezelésről szóló Egészséges munkahelyek kampányunkat. A különböző ágazatokban működő, különböző méretű európai vállalatoknak szóló üzenet az, hogy a pszichoszociális kockázatokkal ugyanolyan logikus és szisztematikus módon lehet foglalkozni, mint más egészségügyi és biztonsági kérdésekkel” – emelte ki Christa Sedlatschek, az EU-OSHA igazgatója.
Nem kezelik megfelelően a cégek a stresszt

Kapcsolat van a munkavállalók azon csoportja között, akik azt mondják, hogy munkahelyükön általános a munkával kapcsolatos stressz és azok között, akik szerint a munkával kapcsolatos stresszt nem kezelik megfelelően. Európa-szerte tíz olyan munkavállalóból, akik szerint munkahelyükön ritka a munkával kapcsolatos stressz, heten (72%) mondják, hogy jól kezelik azt. Ezzel ellentétben tíz olyan munkavállalóból, akik szerint munkahelyükön gyakori a munkával kapcsolatos stressz, hatan (58%) úgy vélik, hogy nem kezelik azt jól.

Stressztényezők

Európában a munkával kapcsolatos stressz leggyakoribb oka a megkérdezettek szerint a foglalkoztatási helyzet bizonytalansága és a munkahelyek átszervezése (72%), amelyet a munkaórák száma és a munkaterhelés (66%) követ. (Ezt alátámasztja az is, hogy a magas fizetésnél is többre értékelik a dolgozók a munkahely biztonságát egy másik felmérés szerint.) A fiatalabb, 18–34 éves munkavállalók körében ez a két ok azonban egyenlő súllyal került az első helyre (mindkettő 69%-kal). Ezenkívül, az egészségügyi és ápolási területen dolgozók az átlagosnál nagyobb mértékben jelölték meg a munkaórák számát/munkaterhelést (77%).

A nagyobb államadóssággal rendelkező országok munkavállalói nagyobb valószínűséggel jelölték meg a foglalkoztatási helyzet bizonytalanságát és a munkahelyek átszervezését a munkával kapcsolatos stressz kiváltó okaként; a GDP 90%-át meghaladó államadósságú országokban a munkavállalók 73%-a választotta a foglalkoztatási helyzet bizonytalanságát és a munkahelyek átszervezését a munkával kapcsolatos stressz gyakori okának, míg a GDP 60%-ával megegyező vagy annál kevesebb államadóssággal rendelkező országokban a munkavállalók csupán 66%-a tett így.

Csak tavaszi fáradtság, vagy a kiégés veszélye fenyeget?
Ha munkánk során gyakran foglalkozunk emberekkel akár vezetőként, akár beosztottként, számolnunk kell a kiégés, vagyis a burnout veszélyével. De hogy ismerjük fel?
Tevékeny időskor

Európa-szerte a megkérdezettek fele (52%) számít arra, hogy munkahelyén 2020-ra nőni fog a 60 éven felüli munkavállalók aránya (43% szerint ez valószínűtlen). Az 55 éven felüli munkavállalók nagyobb valószínűséggel gondolják úgy (59%), hogy munkahelyükön 2020-ra nőni fog a 60 éven felüliek aránya, mint a 35 és 54 év közöttiek (54%) és a fiatalabb, 18 és 34 év közötti munkavállalók (45%).

Minden nyolcadik munkavállaló (12%) ismer olyan intézkedéseket és programokat, amelyek célja annak megkönnyítése, hogy a munkavállalók folyamatosan dolgozhassanak a nyugdíjkorhatár eléréséig vagy azon túl is. Az e politikákkal kapcsolatos tájékozottság a munkahely méretének növekedésével nő: a legkisebb munkahelyeken (1–10 munkavállaló) 7%, míg a legnagyobb munkahelyeken (több mint 250 munkavállaló) akár a 19%-ot is elérheti.

A stressz és a báránybőrbe bújt farkasok
Korunk kísértő szelleme a stressz. Rengeteget hallani róla, sőt még az állam is támogatja – EU-s pályázatokon keresztül – a stresszkezelő tréningeket. A megoldást azonban az ok megtalálása jelenti még akkor is, ha az sokszor csodálatosan rejtett.
Azok közül, akik nem ismernek ilyen programokat és intézkedéseket, 61% támogatja a bevezetésüket. Az ilyen típusú intézkedéseket inkább támogató csoportok közé tartoznak a nők, a részmunkaidőben, illetve az egészségügyi vagy ápolási területen, valamint a nagyobb munkahelyeken dolgozók. Az idősebb, 55 év feletti munkavállalók körében alig valamivel nagyobb az efféle intézkedések támogatottsága, mint a fiatalok között (64% a 35–54 év közöttiek 61%-ához, illetve a 18–34 évesek 60%-ához képest).

 

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo