A közös költségvetés

Magyarország a csatlakozás első három évében egyre több pénzt kap az Európai Uniótól, bár a befizetések összege is egyre nő. Összességében egyre jobb lesz hazánk egyenlege: míg 2004-ben az unióval szembeni nettó egyenlegünk 271 millió euró, 2005-ben 497 millió euró, 2006-ban pedig 622 millió euró lesz.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottság az új büdzsében már szerepelteti a 2004-ben taggá váló országok befizetéseit és a nekik jutó támogatásokat is, méghozzá 2004-es árfolyamon számolva. Az EU-hoz 2004-ben csatlakozó tíz új tagország mindegyike a közösségi költségvetés nettó kedvezményezettje lesz - erősítette meg a bizottság költségvetési kérdésekért felelős tagja.

A 25 tagú unió költségvetése már nem tesz különbséget régi és új tagállamok között, a közösségi politikák finanszírozását, illetve az uniós támogatásokat illetően mindegyikükre ugyanazok a szabályok vonatkoznak és a teljes keret nem haladja meg a Berlinben előirányzottakat. Néhány európai parlamenti képviselő ugyan kifogásolta, hogy az újaknak jutó támogatások magasabbak a decemberben Koppenhágában kialkudottnál, de a bizottság ezt azzal hárította el, hogy a számokat már a 2004-es vásárlóértékhez igazították.
Rendkívüli kiadások esetére az EU-nak továbbra is marad mozgástere, hiszen a költségvetés plafonját annak idején az uniós GDP 1,24 százalékában határozták meg. A 2004-es költségvetésben az előirányzatok főösszege 115 milliárd, a kifizetéseké pedig 111 milliárd euró, ami a 25 tagú EU összesített GDP-jének 1,12, illetve 1,08 százaléka. A kifizetések 2005-ben és 2006-ban pedig csak a GDP 1,06 százalékát érik el.

A közös mezőgazdasági politikára, illetve a felzárkóztatást segítő úgynevezett strukturális műveletekre jutó pénzek csak fokozatosan emelkednek, mivel az új tagok az előbbi esetében tíz, az utóbbiéban három évig kevesebb támogatásra számíthatnak, mint a régiek. Külön rubrikában szerepel a külső határok ellenőrzésének javítását szolgáló "schengeni alap", amelynek összege évi 280-300 millió euró, Magyarország a három év alatt összesen 147 millió eurót kaphat e célból, mely költségeinek több mint 70 százalékát fedezi.

Az előcsatlakozási alapokból Bulgária és Románia sokkal több támogatást kapna, mint eddig, hogy elősegítsék felkészülésüket egy esetleges 2007-es csatlakozásra. Ugyanebből az alapból támogatnák, szintén megemelt összeggel Törökországot. Ciprus török felének csatlakozására, valamint atomerőmű-bezárásokra szintén külön tettek félre pénzt.

Új tétel az újonnan csatlakozó országoknak átalányként fizetendő költségvetési visszatérítés, amelyeknek az a fő célja, hogy a csatlakozás utáni első években egyikük se kerüljön nettó befizetői pozícióba. Erre a célra az EU 2004-ben 1,41 milliárd eurót szán, ami 2006-ra 1,041 milliárdra csökkenne. A Magyarországnak nyújtandó költségvetési kompenzáció összege három év alatt 56 millió euró lesz.

Forrás: EUKK sajtóközpont

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo