A jogászok nem félnek a válságtól

Az e|n|w|c nemzetközi jogi tanácsadó iroda felmérést készített az április elején megrendezett ELTE Jogerő Állásbörzén. A kutatásból kiderül, hogy a joghallgatók 73%-a nehéz gazdasági helyzet ellenére is bizakodva néz a jövőbe. A jogi pályára készülők ezzel együtt komolyan veszik napjaink folyamatosan változó kihívásait.

A legrangosabb hazai jogi karrierbörzén több mint 100 diák megkérdezésével végzett felmérést az e|n|w|c nemzetközi jogi tanácsadó iroda. A kutatással az iroda célja az volt, hogy megismerje mit gondolnak a joghallgatók, milyen motivációi mozgatja őket és milyen várakozásaik, elvárásaik vannak leendő munkahelyükkel szemben, illetőleg hogyan értékelik az elhelyezkedés esélyét a jelen gazdasági helyzetben.

Vonzó a nemzetközi karrier

Nem meglepő módon a felmérés szerint szinte minden joghallgató szívesen kipróbálná magát nemzetközi jogi pályán. Jó jel emellett, hogy döntő többségük (több mint 90%) egyre fontosabbnak tartja, hogy már a tanulmányi évei alatt szakmai tapasztalatot szerezzen és ennek érdekében lépéseket is hajlandó tenni. A későbbi jogi praxis során preferált területek közül a választ adók egyharmada a polgári jogot jelölte meg, de a népszerű szakterületek közé tartozik a gazdasági jog, a nemzetközi jog, a szerzői jog és a környezetvédelmi jog is. A felmérés arra is választ adott, hogy milyen tulajdonságokat tartanak a joghallgatók elengedhetetlennek a sikeres karrierhez. Itt már érezhető, hogy mennyire erős a verseny a piacon, mivel eléggé megoszlottak a vélemények. A hallgatók szerint a két legfontosabb alapfeltétel a sikeres jogi pályakezdéshez a nyelvtudás és a jó kapcsolatok.

Erős hivatástudat

A felmérés során az is mérlegre került, mi alapján választották a jogi pályát a hallgatók. A jogásztársadalom által mindig is kiemelten fontosnak tartott elhivatottság továbbra is első helyen áll, a megkérdezettek közel 50%-át ez motiválta a pályaválasztáskor. A hallgatók 40%át pedig az értelmiségi pálya vonzotta a jogi egyetem kiválasztásakor.

Érdekes módon napjaink nehéz gazdasági helyzete nem aggasztja a leendő jogászokat. 73%-uk szerint ugyanis a jogi szakma képviselőire mindig is szükség lesz, amit csak minimálisan befolyásol a gazdasági helyzet. A jogi pálya telítettségére vonatkozóan is optimizmus jellemzi a hallgatókat. Mintegy 15% egyáltalán nem tart a túlkínálattól, 72%-uk szerint nehéz lesz elhelyezkedni, de nem kételkedik a sikerben, míg csak 13% gondolja úgy hogy erősen túltelített az ügyvédi piac és rosszak az elhelyezkedés esélyei.

„Nagy örömmel tapasztaltuk, hogy továbbra is az elhivatottság a legfőbb motiváció a jogi pályát választók körében" - mondja Dr. Szabó Dénes, az e|n|w|c nemzetközi jogi tanácsadó iroda budapesti partnere. - „Emellett azonban a biztos szakmai nyelvtudás, a jogi szakterületek alapos ismerete és a tudás folyamatos bővítésének igénye mind elengedhetetlen ahhoz, hogy valakiből sikeres jogász legyen. Az eddigi tapasztalataink azt mutatták, hogy ha ezek a képességek jó kommunikációs készséggel párosulnak, akkor a jelöltek jó eséllyel helyt tudnak állni akár a nemzetközi jogi pályán is" - fűzi hozzá a szakember.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo