A ragályos tartalom titka

Egy video a YouTube-on országos vagy akár nemzetközi szenzációvá válik, miközben alaposan kigondolt marketingkampánnyal tálalt áruk elsikkadnak. Hogy miért? A felkapottság természetrajzát vizsgálja Jonah Berger, a University of Pennsylvania marketingprofesszora Contagious Why Things Catch On című könyvében.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minden kornak megvannak a divatos jelszavai, mint például goes viral, trigger, tipping point. E kifejezések behálózott világunk figyelemhullámzásait írják le: érdeklődésünk felkap valamit, közszájon forgó jelenséggé teszi, hogy aztán továbblendüljön a következő divatos dologra. Kérdés, hogyan tesz szert 1,3 milliárdnyi nézőre egy túlsúlyos koreai rapper lovaglós táncstílusú videója. (Igen, a Gangnam Style.) Miért ér el 12 százalékos megosztási rátát egy ugandai gerillavezér ellen intézett kampány? (Igen, a Joseph Kony elleni hajszáról van szó.) És miért ér az amerikai tévésztár, Kim Karsdashian minden egyes közlése a Twitteren annyit, hogy egy-egy brand tízezer dollárt fizet neki, ha megemlíti?

Vannak furcsa, öntudatlan összekapcsolások, társítások agyunkban. A Mars csokoládé eladási adatai megugrottak 1997-ben, amikor a NASA egyik gépe elkezdte felderíteni az azonos nevű bolygó felszínét. A csokigyár nem kreált kampányt a névazonosság köré, a fogyasztó önmaga végezte el az asszociációt. És egy másik példa: a szavazók hajlamosabbak oktatáspárti politikusokra szavazni, ha a szavazóhelyiség iskolában van. Többen vesznek francia bort, ha francia zene szól a boltban. Ezek is öntudatlan asszociációk.

Az elcsodálkozás – lehet akár pozitív, akár negatív – olyan „pszichológiai izgalmat” hoz létre, ami tettekre sarkallja az embereket. Például arra, hogy megosszanak egy videót vagy linket. De mi indítja be az ajánlósdit? A trigger – a nehezen lefordítható kulcsszó beindítómechanizmust, kezdőlökést jelent – a marketingtudomány szent Grálja. Ha nem a kellő triggert alkalmazzák a cégek, nem váltanak ki cselekedetet, azaz vásárlást.

Jonah Berger éveken át tanulmányozta, hogy melyek a New York Times és a tudományos magazinok olvasói által legnagyobb számban továbbe-mailezett cikkek (előbbinél a hosszú, egészséges és boldog életre vonatkozó tanácsok, utóbbinál az innovációk kerültek ki győztesen). Pszichológiai kutatásokat végzett diákjain, hogy megértse, miért és mit ajánlanak barátaiknak, ismerőseiknek.

Bosszantóak a videohirdetések
Csaknem minden harmadik magyar internetezőt zavarnak a YouTube videók alatt megjelenő hirdetések, míg a PR-cikkeket és a Google hirdetéseket hasznosnak tartjuk – derült ki egy az online reklámok megítélését vizsgáló független felmérésből.
A Contagious Why Things Catch On a társadalmi pszichológia és a behaviorista közgazdaságtan tömegkultúrát elemző alműfajának egyik újabb szösszenete – a témához illően olvasmányos, könnyen emészthető formában. Persze, aki olvasta Steven D. Levitt és Stephen J. Dubner Freakonomics-át (2005) vagy Malcolm Gladwell The Tipping Point (2000) című remek könyvét, amely számos hasonló, első olvasásra valószínűtlen – valójában nyomós okkal bíró – felfutásokat és befutásokat mutat be, annak kissé déjà vu-élménye lesz a Contagious példatárát olvasva. Maga Berger sem titkolja, hogy Gladwell opusát akarta felülmúlni, alaposabb kutatási adatokat előtárni, és végső soron elődje mondanivalóját – miszerint a kisszámú véleményformáló eliten múlik minden – cáfolni. (Gladwell azzal védekezik: 13 évvel ezelőtti axiómája elsősorban a komplex, szofisztikált, újszerű ideákra vonatkozott, nem akármilyen termékre.)

Berger szerint a marketingszektor ott tévedt el, hogy túlságosan a közlőre koncentrált, nem a közlendőre. „Nincs rá bizonyíték, hogy a befolyásolók miatt jobban elterjedjen valami, mint egy véletlenül kiválasztott csoport révén.” Nem feltétlenül népszerű konklúzió ez, de alighanem közelebb áll a valósághoz, és jobb útmutatás, mint a celebek állítólagos marketingpotenciáljának bálványimádása. Kim Kardashian talán új munkakör után nézhet.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo