„Az ideális állás szerintem”

A Közgáz Karrier Iroda 1998 óta végez kutatást „Az ideális állás szerintem” címmel. Évente kétszer, az állásbörzék alkalmával kérdezik meg a végzős hallgatókat és a friss diplomásokat: milyen állást keresnek maguknak, melyik munkáltatónál dolgoznának a legszívesebben, és milyen fizetést, egyéb juttatást szeretnének havonta, évente hazavinni a munkahelyükről. Ez a vizsgálat mára komoly preferenciakutatássá nőtte ki magát.

Legközelebb 2002. október 16-17- én kérdezik meg a Közgáz KarrierExpon az Őszi Állásbörze mintegy 6-8000 érdeklődő résztvevőjét. Az előző kutatásról Andrási Mónika, a BKÁE Karrier Iroda igazgatója készített összefoglalót:

Melyek a legnépszerűbb szakterületek a felmérésünk alapján?

A Pénzügy és a Marketing orrhosszal vezet a még dobogós HR előtt, őket követi az Idegenforgalom, a Tanácsadás, az Értékesítés/Kereskedelem, a Könyvvizsgálat és a Logisztika. A válaszadók mindössze 8%-a kíván az oktatás-kutatásban, a non-profit szférában, vagy a kormányzati szektorban elhelyezkedni.

A munkáltatókról

Jóllehet a válaszadóknak mintegy 42%-a vallotta magát budapestinek, 80%-uk a fővárosban szeretne dolgozni. A megkérdezettek 47%-a nem tudja, hogy milyen típusú vállalatnál kíván elhelyezkedni: 6% szeretne saját céget, 26% az állami, míg 67% a magánszektor felé irányul. 82% nyilatkozta, hogy biztosan nemzetközi cégnél kíván elhelyezkedni. A válaszadók egyötöde akar nagyvállalatnál, 34%-a középméretűnél dolgozni, és 40%-uk nyilatkozta azt, hogy a vállalat méretének nincs hatása döntésére.

Milyen tényezőket mérlegelnek a pályázók egy állás elfogadásánál?

A kérdőíven 40 faktort jelöltünk meg, melyek véleményünk szerint befolyásolják a döntést, ezek közül toronymagasan vezet a kezdő fizetés nagysága, amelyet követ maga a felkínált szakterület-pozíció és a felelősségteljes munkakör. A hatos döntőbe bejutott még az állandó kihívások, a posztgraduális képzések támogatása, valamint (na végre!) maga a cég tevékenységi területe, referenciái is. A rangsor további helyein a gyors előrejutás, a nemzetközi karrierlehetőség, a barátságos légkör és a változatosság szerepel.

Mekkora nettó kezdő fizetést szeretnének az álláskeresők?

Az előző prioritási sort boncolgatva azt tapasztaltuk, hogy 10% nem nyilatkozik a kérdésről, 16% megelégedne 40-100000 Ft-os nettó fizetéssel, a többség (azaz 65%) úgy véli, hogy nettó 100-150000 Ft kellene, legyen a kezdő fizetése, és 18% akar nettó 160000 Ft-ot, vagy annál többet keresni. (A sokaságnak egyébként 3 %-a gondolja úgy, hogy nettó 200-400000 Ft illetné őt meg.)

Milyen egyéb juttatásokat szeretnének a munkavállalók?

A felsorolás hosszú, a lista vegyes: legtöbben a 13. havi fizetést, cégautót vagy közlekedési támogatást, nyugdíjpénztári tagságot és lakásvásárlási hitelt szeretnének.

Melyek a legnépszerűbb cégek az álláskeresők körében?

A Top10: Unilever, L’Oréal, Andersen, Westel, Procter&Gamble, Nokia, PriceWaterhouseCoopers, Citibank, Audi, Johnson&Johnson.
A fenti eredményekhez van néhány lényeges észrevételünk: a válaszadók 23%-a nem nevezte meg a szerinte legnépszerűbb cégeket, illetve az összes megnevezett vállalat számbavételekor azt láthatjuk, hogy az ún. „rutinos állásbörzéző”-knél akarnak a legtöbben elhelyezkedni. Ha figyelembe vesszük a felmérés erősségeit és gyengeségeit, elmondhatjuk: széles véleménybázisra épülő, ám mégiscsak jobbára gazdasági szakterületek iránt érdeklődő, egy állásbörzén résztvevő kör véleményét tudtuk itt és most összefoglalni.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo