6 dolog, amit érdemes tudni az utazási szerződésről

Legtöbben a nyári szabadság alatt vesznek részt szervezett utazásokon, amelyek kapcsán utazási szerződést kötnek. Az utazási szerződés a szerződés egyik sajátos típusa, melyet egyik oldalon az utazásszervező/utazásközvetítő, a másik oldalon az utasok kötnek. Melyek az utazási szerződés jellemző vonásai, mit érdemes tudni az ilyen szerződésekről?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utazási szerződés akkor érvényes, ha azt írásban kötik. Ha a szerződést vagy annak valamely feltételét szóban kötik, akkor ezekre sem az utazási iroda, sem az utas nem hivatkozhat. A szerződést kötelezően az utas rendelkezésére kell bocsátani, papíron vagy ha elektronikus dokumentumba foglalták, akkor tartós adathordozón. Mindezekből az is következik, hogy az utazási szerződés bármely módosítása is csak írásban tehető meg.

Kép: Fotolia

A szerződés kötelező tartalma

Az írásbeliség követelménye a szerződés összes lényeges feltételére kiterjed. Kormányrendelet határozza meg, melyek azok a minimális feltételek, amelyeket az utazási szerződésben meg kell határozni. Ilyen feltételek – a felek megjelölésén túl – többek között: az utas által megrendelt szolgáltatás megjelölése és igénybevételének ideje és helye, a szolgáltatást nyújtó megjelölése, a szolgáltatás díja forintban meghatározva, a szolgáltatás díjában benne nem foglalt, külön felszámításra kerülő terhek (pl. adók, illetékek, üdülőhelyi díj) forintban meghatározott összege, a fizetendő teljes díj összege forintban, továbbá a megfizetés rendje és módja.

Kérhet-e előleget az utazási iroda?

Az utazási szerződés megkötésekor előlegként a szolgáltatás díjának (részvételi díjnak) legfeljebb 40 százaléka követelhető. Ettől akkor lehet térni, ha a külföldi közreműködővel kötött szerződés ennél szigorúbb kötelezettséget ró az utazásszervezőre.

A fizetendő teljes díj teljes összegének megfizetése legkorábban az utazás megkezdése előtt 30 nappal igényelhető.

5+1 tipp az aggodalommentes vakációért
Mindenkinek szüksége van a pihenésre, azonban a többi teendő mellett érdemes azt is végiggondolni, hogy mi történik majd a céges Facebook-oldalon a pihenés ideje alatt. Joanelli Tamás, a Be Social Kft. ügyvezetője ad tanácsokat kkv-k számára a nyaralás idejére.
Emelhető-e az utazás díja?

Főszabály szerint a teljes díj nem emelhető, kivéve, ha a díjemelés lehetőségéről a szerződés rendelkezik. Utóbbi esetben kizárólag akkor emelhető, ha arra a szállítási költségek (ideértve az üzemanyagköltségeket) változása, a szerződésben vállalt részszolgáltatásokkal kapcsolatos kötelező terhek változása vagy a deviza forintárfolyamának változása ad okot.

A díjemelés mértékének arányosnak kell lennie a költségek emelkedésének mértékével, és a szerződésben pontosan meg kell határozni a módosított díj számításának módját. A díjemelés indokát az utassal az emelés közlésével egyidejűleg közölni kell.

Elállás az utazási szerződéstől

Előfordul, hogy az utas a legkülönbözőbb okokból nem tud a befizetett útra elutazni. Ezért az utas a szerződéstől írásban tett nyilatkozattal az utazás megkezdése előtt bármikor elállhat. Elállás esetére a szerződésben bánatpénz köthető ki, amelyet az utazási iroda részére kell megfizetni. A bánatpénz mértéke a szolgáltatás díjának összegét nem haladhatja meg. Az utazás megkezdését megelőző 35 napnál (szálláshelyre kiterjedő szerződés esetén 45 napnál) előbbi elállás esetén a bánatpénz legfeljebb a szolgáltatás 10 százaléka lehet. 60 napnál korábbi elállás esetére pedig bánatpénz nem követelhető.

Az utasok ilyen esetekre köthetnek útlemondási biztosítást, amelynek alapján a lemondott úttal kapcsolatos károkat, költségeket (pl. a bánatpénzt) a biztosító megtérítheti. Viszont az utazási szerződés megkötését nem lehet ahhoz a feltételhez kötni, hogy az utas rendelkezzen útlemondási biztosítással.

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo