5 tipp diplomás pályakezdőknek

18 évesen, munka- és élettapasztalat nélkül kell a fiataloknak dönteni arról, milyen területen tanulnak tovább, hol képzelik el a jövőjüket. A legtöbben ilyenkor a család és a barátok véleményére hallgatnak, vagy egyszerűen csak sodródnak az árral – olvasható a BDO Magyarország HR Kft. közleményében.

„Fontos, hogy pályaválasztás során utánajárjunk, melyek azok a szakmák, amelyekkel boldogulhatunk a mai munkaerőpiacon, és ezt mérlegelve hozzuk meg a döntést. Számos helyen olvashatjuk, hogy a bizonyos képzéseken részt vevő hallgatók csupán 10-20 százaléka tud később a szakterületén elhelyezkedni, mert egyszerűen nincs több munkavállalóra igény” – állítja Király Miklós, a BDO Magyarország HR Kft. recruiter szakembere.

Kép: Flickr

„Pályakezdő kollégát keresünk, minimum 1 év szakmai tapasztalattal.” Sok friss diplomás találkozik ezzel a mondattal a különféle álláshirdetéseket böngészve, ugyanis bármennyire összeférhetetlennek tűnik a kettő, a vállalatok részéről teljesen komoly igényről beszélünk. Tehát az, aki a tanulmányai alatt nem vállalt munkát, vagy nem teljesített kötelező szakmai gyakorlatot, minimum hátránnyal, de inkább minimális eséllyel pályázhat a meghirdetett pozícióra. Az alábbi lépésekkel javíthatunk elhelyezkedési esélyeinken.

1. Fontos a helyes pályaválasztás

Nagy befolyással van a jövőnkre a hozzánk illő szakterület kiválasztása. Ez nemcsak az első munkahely megszerzését, hanem az egész pályafutásunkat befolyásolhatja. Szükséges időt és energiát áldozni arra, hogy meghozzuk a helyes döntést.

2. Vállaljunk diákmunkát, vagy teljesítsünk szakmai gyakorlatot

Több felsőoktatási intézmény kötelezővé is teszi a szakmai gyakorlat teljesítését, ami hasznos, viszont gyakran be is határolja, hogy azt milyen területeken végezhetjük. Érdemes önállóan is keresgélni, mivel diákként (hallgatói jogviszonnyal rendelkezve) nagy eséllyel pályázhatunk – akár részmunkaidős – gyakornoki pozíciókra (különösen, hogy most uniós támogatást is kaphatnak gyakornok alkalmazásához a cégek), állást kaphatunk a számunka legérdekesebb területeken is. Sok esetben pedig a cégek a gyakorlati idő lejárta után teljes munkaidős állást is felkínálnak. Iskola mellett persze nem könnyű dolgozni, de alakítjuk úgy a tanulmányainkat, hogy egy-egy félévben csak kevesebb órát veszünk fel, így jut némi idő a munkára is.

3. Nyelvtanulás

Manapság a legtöbb diplomás állásnál alapelvárás a nyelvismeret, különösen az angol. Nem feltétlenül szükséges, hogy több nyelven is folyékonyan beszéljünk, mire elvégezzük az egyetemet, de fontos, hogy az angolt olyan szintre fejlesszük, hogy egy interjúszituációban is feltaláljuk magunkat. (Más felmérés szerint viszont igazán eredményesek két nyelv tudásával lehetünk a munkaerőpiacon.)

4. Járjunk nyitott szemmel

Minden cég szeretne a csapatában látni fiatal, tehetséges hallgatókat, pályakezdőket.  Gyakran szerveznek állásbörzéket, amelyeken megismerhetjük a működésüket, és önéletrajzunk beadásával akár konkrét pozíciókra is pályázhatunk.

5. Készítsünk profi szakmai önéletrajzot

Az átlátható, informatív, szakmailag és tartalmilag is jól összerakott önéletrajz elengedhetetlen feltétel a sikeres pályázáshoz, hiszen ez adja meg rólunk az első benyomást. Hogy mitől lesz jó az önéletrajz, ahhoz itt talál néhány jó tippet.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo