200 millió pluszt jelent a 100 forintos emelkedés

Többet ér az szja 1%, és többen is rendelkeztek róla az idén, így 10%-kal bővült a civileket illető adóhányad összege. Az egy adófizetőtől érkező az átlag 100 forintos többlet is 200 milliós pluszforrást jelent a civil szférának.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

7,85 milliárd forintot juttatnak a civil szervezetekhez az adófizetők az idén, a kiugró, bő 10%-os növekedés mögött több tényező kedvező alakulása áll. Egyrészt idén csaknem 100 ezerrel több adófizető gondolt a civilekre szja-bevallása elkészítésekor, a felajánlók száma így első alkalommal átlépte a 2 millió fős határt – ez talán a legfontosabb és leginkább örvendetes hír a NAV által idén is szeptember közepén publikált, az szja 1%-eredményekről szóló jelentésben, hívja fel a figyelmet Miha Tamás, a civil kommunikációra szakosodott Human Dialog ügyvezetője.

Másrészt ez az 1% az idén érezhetően többet ér, megtörve a 2010-es adócsökkentések óta tartó csökkenő trendet. A NAV statisztikái a magánszemélyek jövedelmeinek 7,6 százalékos bővülését mutatják. Egy adófizető rendelkezése nyomán átlagosan most 3868 forint jut a civilekhez, míg tavaly csak 3680 forintot ért egy 1%-os felajánlás, igaz, az összeg még így is jócskán elmarad az adócsökkentés előtti csaknem 6000 forintos átlagértéktől. 2 millió leadott rendelkezés esetén pedig már az átlag 100 forintos elmozdulása is 200 milliós pluszforrást jelent a civil szférának.

Az szja 1%-ból profitálók élmezőnyében a megszokott nevek szerepelnek, olyannyira, hogy a lista első 13 helyén pontosan ugyanazok állnak, mint tavaly, köztük csak kisebb-nagyobb helycserék történtek. A 25 ezer civil szervezetet számláló mezőnyből a legnagyobb 13-ak a teljes 1%-torta egyhetedét kapják, 1,13 milliárd forinthoz jutva idén, ami 17%-kal múlja felül a hasonló tavalyi számot, tehát növekedésük is átlagon felüli volt.

A 20 milliónál több szja 1%-os felajánlást kapó civilek közül a legnagyobb sikert 2015-ben az 57%-os emelkedést produkáló és 22,7 millióhoz jutó Remény a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány érte el, őket 46,7%-os bővüléssel 26 milliót szerezve a Szívbeteg Gyermekekért Alapítvány követi. A lista élén állók közül az Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány kampányolt legsikeresebben, 37%-kal több felajánlást szerezve 93 milliót gyűjtött, ez az 5. legnagyobb összeg az idén. Az előző évben komoly visszaesést elkönyvelni kénytelen Gyermekrák Alapítvány is újra növekedni tudott, csaknem 79 milliót kaptak most. A civilszakértő következtetése egyértelmű: továbbra is a súlyos, krónikus betegségekkel küzdő gyermekek gondozását célul tűző civil szervezetek képesek leginkább megszólítani a magyar adófizetőket.

Az 1%-lista élmezőnyében a többség idén növekedést könyvelhetett el, de akadnak vesztesek is. A kritikus médiamegjelenések kereszttüzében működni kénytelen Országos Állatmentő Alapítvány 14 millióval kap kevesebbet, csaknem kétharmadára esett így a támogatása. Biztosan más okok állnak a 2015-ben teljesen megújult kreatív koncepcióval kampányoló, a tavalyi 38 helyett idén csak 28 milliót szerző SOS Gyermekfalvak 25%-kal rosszabb eredménye mögött. A top20 mezőnyben az egyetlen felnőttegészségüggyel foglalkozó szervezetként továbbra is előkelő helyen áll az Országos Mentőszolgálat Alapítvány, idén azonban nekik is 9%-os csökkenéssel kellett szembesülniük, ami a korábbi dobogós helyezés elvesztését jelentette számukra.

Kimagaslóan jól szerepelt a felajánlásokat az atlatszo.hu weboldal működtetésének támogatására felhasználó Asimov Alapítvány, több mint megháromszorozva szja 1%-eredményét, 16,7 millió forintot szerzett az idén, és ezzel a top50 szervezet közé került. A Klubrádió és az ATV finanszírozására hívatott Szabad Sávért (+40%, 28 millió Ft) és Gondolat Jel (+55%, 15 millió Ft) alapítványok szintén átlagon felül gyarapodnak az 1%-ból most.

Miha szerint az szja 1% már említett koncentrálódása mögötti legfontosabb mozgatórugó az, hogy az adófizetők évről évre hajlamosak az 1%-gyűjtésben eleve jól szereplő civilek javára rendelkezni, ám az idén még egy faktor erősítette a hatást. Jogszabályi változások nyomán ugyanis lényegesen szűkült a felajánlások fogadására jogosult nonprofitok köre, a korábbi 31 ezer helyett 2015-ben csak 25 ezer civil szervezet indulhatott az adófizetők kegyeiért. A változás jelentősége mégis korlátozott, hiszen a felajánlások háromnegyedét így is a legjobban szereplő 6000 civil szervezet szerzi meg.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo