Zsákutcába jut a klímaügy az ENSZ-biztos távozásával?

A kiotói protokollt 2013-ban felváltó globális éghajlatvédelmi egyezmény még nem áll készen, és már az ENSZ is beismeri, hogy romlanak az esélyek az egyezségre. A szervezet klímaügyi felelőse, Yvo de Boer azonban február 18-án bejelentette, hogy júliusban leköszön posztjáról. Vajon mit akart ezzel elérni? Nyomást szándékozott gyakorolni a felekre, hogy felgyorsítsa a tárgyalásokat? Vagy szimplán beleunt az eredménytelen közvetítésbe?

Az 56 éves holland diplomata elsősorban energikus hozzáállásáról és csípős megjegyezéseiről volt híres, s nem feltétlenül konfliktusokat tompító, diplomatikus magatartásáról. Közel négy évig töltötte be a klímafelelős pozícióját az Egyesült Nemzetek Szervezeténél. Annyit tudni, a decemberi koppenhágai csúcs felemás eredménye frusztrálta: a konferencia nem hozott jogilag kötelező érvényű megállapodást, amely átvenné a kiotói egyezmény helyét (a koppenhágai egyezmény 2050-re maximum 2 Celsius fokos felmelegedést engedélyezett az ipari forradalom előtti hőmérséklethez képest). A nyilatkozat szövege ráadásul nem említette meg az ENSZ által tető alá hozott kiotói paktumot, amellyel elősegítette volna a befektetések nukleáris energiaforrásokról a megújuló energiák felé való terelését.

A nézőpontok közeledése megrekedt, a klímaegyezség ügye nem áll jól. "Legyünk őszinték: a világ távolabb került a megállapodástól, és nem közelebb", mondta Achim Steiner, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) ügyvezető igazgatója a Reutersnek. "Az a lendület, ami megvolt Koppenhágában, nem lesz már jelen Mexikóban", utalt a decemberben esedékes újabb klímacsúcsra.

Washingtoni huzavona

Nem segített a klímaváltozás ügyének, és a téma tekintélyének, hogy az ENSZ éghajlatváltozásról szóló 2007-es jelentésében szereplő apróbb hibák kiderültek. Ez megnehezítette az amerikai éghajlatvédelmi törvény megalkotását, s a klímaegyezség ellenzőinek malmára hajtotta a vizet az amerikai Szenátusban. Egyikük, Lisa Murkowski azon van, hogy megvétózzon bármilyen jövőbeli szabályozást, amellyel az amerikai Környezetvédelmi Hatóság (EPA) kívánja megregulázni az USA 6,4 milliárd tonnás üvegházgáz-emisszióját.

A törvénytervezet jelenleg a szenátusban vesztegel, miután a képviselőház (az ottani alsóház) már elfogadta. A szabályozás 2020-ra 17 százalékkal fogná vissza a üvegházgázok kibocsátását a 2005-ös szinthez képest. John Kerry még a tavasz folyamán szeretné elfogadtatni a törvényt, de ha rövid időn belül nem tud elegendő támogatóra lelni a szenátorok között, akik készek igennel szavazni a törvényre, akkor megnézheti magát. Az év közepén ugyanis már egyre kevésbé lesznek merészek a politikusok a közeledő képviselő-választások miatt: a november 2-án esedékes szenátusi választás fogja meghatározni, hogy a 2011-12-es évek folyamán a republikánusok vagy a demokraták lesznek-e többségben az Amerikai Kongresszusban.

Amíg Amerika nem áll a klímaharc élére saját jogszabálya megalkotásával, a nemzetközi összefogás lehetősége csekély marad. A kiotói egyezményt éppen az Egyesült Államok nem ratifikálta George W. Bush  égisze alatt.

Kedvezőtlen hír, hogy Obama két hete 8,3 milliárd dolláros, államilag garantált hitelnyújtást jelentett be három nukleáris atomerőmű építésére (a következő három évtizedben), amellyel a megújuló energiák növelését szorgalmazó környezettudatos körök nem tetszését vívta ki. Megfigyelők szerint az amerikai elnök lépése a konzervatívokkal kötött alku része, cserébe azért, hogy megnyerje őket a klímatörvény számára. Ugyanezek az elemzők azt is hozzáteszik: Obama felesleges engedményt tett, mert a klímatörvény propagálói már így is vesztésre állnak.

Mit sikerült eddig elérni?
A koppenhágai megállapodás 2 Celsius fokban maximalizálja a felmelegedés mértékét az ipari forradalmat megelőző hőmérséklethez képest
100 állam írta alá az egyezményt
Az üvegházgáz-kibocsátás mérséklésének tételes lépéssorozatát 90 ország terjesztette be, ezek a világ lakosságának 83 százalékát fedik le
Az egyezmény 2010 és 2012 között 10 milliárd dollárnyi (klíma)segélyt juttat a szegény országoknak, és 2020-tól évi 100 milliárdos segélyezést garantál

Folyt. köv.: Bonn

"A tárgyalások ismét felgyorsulóban vannak", mondta Lyyke Friis, klíma- és energiaügyekért felelős dán miniszter-asszony. Ő vezeti majd a klímatárgyalások következő fordulóját Bonnban. Véleménye szerint már az a tény, hogy a 11 legnagyobb gázkibocsátó ország -köztük az USA, Kína, az EU, India és Brazília- hajlandók áprilisban előzetes egyeztetésre leülni a májusi bonni konferencia előtt, a konszenzusra való hajlandóságról tanúskodik.

Ha sikerül is a nemzetállamok emisszió-csökkentési vállalásait elérni és betartatni 2020-ra, az csak az első lépcső, mindössze arra elegendő, hogy stabilizálják a légkör szennyezését. A 2050-re szükséges 50 százalékos csökkentés újabb kihívásokat jelent, mert hatalmasak az érdekellentétek a fejlett és a fejlődő országok között.

Ezek az érdekellentétek is hátráltatják a tárgyalásokat, nemcsak a "klímaszkeptikusok" felszólalásai. Jü Csing-taj, Kína klímatárgyalási különmegbízottja kijelentette: Kína továbbra is ragaszkodik a gazdasági növekedéshez való jogához, és elutasít mindenfajta nemzetközi szerződést, amely kötelező érvényű kibocsátási célértékeket határozna meg országa számára.

A "fejlődők" közé sorolandók a szegény országok is, melyek megint csak más érdekekkel közelítenek: számukra létfontosságú a segélyalapból való mielőbbi részesülés. A következő hónapokban a klímaváltozás hatásainak leginkább kitett államok segélyért fordulhatnak ahhoz a 30 millió dolláros alaphoz, amelyet a 2010-2012-es időszakra szóló koppenhágai megállapodás hozott létre. A segélyek kiosztásának szabályait azonban nem tisztázza kellőképp a nyilatkozat.

A fejlődő országok Koppenhágában kivonulással fenyegetőztek. Valószínűleg ezért szorgalmazza most De Boer, hogy pozíciójára a fejlődő országokból válasszanak utódot. A kinevezés az ENSZ főtitkár Ban Ki-moon hatáskörébe tartozik. Ban klímaváltozási tanácsadó testületét a magyar Pásztor János vezeti. "Nincs recept arra, honnan kell jönnie a (klímaügyi) titkárnak, fejlődő vagy fejlett országból", mondta Pásztor a Reutersnek, ily módon mosva kezeit. De Boer két elődje holland és máltai diplomata volt.

Az ENSZ-től De Boer a KPMG tanácsadó céghez szerződik, valamint a Yale University-n fog tanítani, és két holland felsőoktatási intézményben. A leköszönő klímafelelős szerint a tárgyalások jelenlegi periódusában mindennemű késlekedés negatív kihatással van azokra az országra, ahol a szélsőséges időjárás már most nagy károkat okoz.

Klímanaptár 2010
Április 9-11:
A németországi Bonnban 11 kulcsfontosságú CO2-kibocsátó ország képviselői gyűlnek össze előkészítő egyeztetésre
Május 31 - június 11:
Bonnban szaktárcák képviselői ülnek tárgyalóasztalhoz 194 országból, hogy tovább finomítsák a leendő klímaegyezség részleteit.
November 29 - december 10:
A mexikói Cancúnban Klímacsúcsot tartanak, remélhetőleg jogilag kötelező érvényű szerződés elfogadásával

Kudarc esetén...

Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának vezetője, Achim Steiner azonban máshova tekint, nem a kormányszintű egyeztetésekre: "Mindig úgy láttam, hogy az éghajlatváltozás megoldásának a magánszektorból kell erednie, olyan paraméterek között, amelyet a kormány állít fel", mondta Steiner.

A klímatárgyalások vélhetően mindent eldöntő nagy fordulója decemberben lesz: a mexikói Cancunban rendezik meg a csúcstalálkozót. Ha ott nem születik meg a várva-várt egyezség, s a tárgyalások elhalnak, nem lesz rá jogi garancia, hogy a kiotói elvek érvényben maradnak. Ez esetben a világ nemzetei két ösvényre léphetnek: az egyik, meghosszabbítani a kiotói egyezmény érvényességét a 2013-at követő időszakra. Ennek hiányában azonban elvész a globális szerződés és atomizálódik a rendszer: a felelősségteljes nemzetek unilaterális, országok közötti szerződések sorait köt(het)ik egymással az emisszió-csökkentés biztosítására.

A legrosszabb esetben az EU marad a klímavédelem éllovasa, mely az 1990-es emisszió-szintet 2020-ra 20 százalékkal csökkenti. Csakhogy a légkör globális elem: ha egyes országok kedvükre szennyezhetik a levegőt, vagyis úgyszólván meglógnak a kibocsátás-mérséklés szabályai elől, a többi ország igyekezete nem jár eredménnyel.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo