Utoljára a jégkorszak végén nőtt ilyen gyorsan a tenger

2800 éve nem volt rá példa, hogy a maihoz mérhető gyorsasággal emelkedne a tengerszint. Az ENSZ IPCC 2013-as jóslata is már idejétmúltnak és túl óvatosnak számít.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amerikában már neve is van a rendszeres áradásnak, amit a tengerszint emelkedése okoz: "sunny day flooding"-nak, vagyis napsütéses árvíznek nevezik azt, amikor az áradást nem vihar hozza, hanem a tenger dagálya árasztja el a part menti városokat. Ezek a dagályok akár 30–60 centiméternyi víztömeget is zúdíthatnak a lakóövezeti utcákra.

Két tanulmány látott napvilágot a minap a rangos Proceedings of the National Academy of Sciences nevű szakfolyóiratban, amelyek közül az egyik nem kevesebbet állít, mint hogy 2800 éve nem volt ilyen gyors a tengerszint emelkedése. A gyorsulás már a 20. században elkezdődött. A 21. században még rosszabb lesz a helyzet, s minden soron következő évszázadban gyorsul az emelkedés.

Kép: Flickr

A part menti települések, kikötők, metropolisok azért tudtak kiépülni, mert a tenger megjósolható viselkedése kedvezett az építkezésnek. A jelenlegi kiszámíthatatlanság azonban csupa rossz hírrel szolgál: a tengerszint-emelkedés gyorsulása a konstans e folyamatban. Az új kutatások megerősítették azt az egy ideje már hangoztatott prognózist, hogy ha a maival megegyező mértékben folytatjuk a fosszilis energiahordozók elégetését, s nem sikerül csökkentenünk emissziónkat, az évszázad végére 90–120 centimétert is elérheti a tengerek emelkedése. Az ENSZ Kormányközi Klímaváltozási Bizottsága (IPCC) 2013-ban még óvatosabb jóslatba bocsátkozott: 51–96 centiméteres tengerszint-emelkedéssel számolt 2100-ra.

Nem sci-fi, hogy ellep minket a tenger
A belvárosi családi házak kertjeiben sós vizet tűrő növények jelentek meg. Az út mentén kidöntött fák hevernek. A flaszteren só nyomai látszanak. Nem, ez nem egy sci-fi film. Ez a mai amerikai valóság.
Az említett folyóiratban megjelent másik tanulmányt a Climate Central nevű klímatudatossági csoport jegyezte, mely úgy kalkulálta, Észak-Amerika keleti partján az évente előforduló árvizes napok kétharmadáért már a tengerszint-emelkedés felelős, nem a folyók kiáradása. A szerzők megpendítették azt is, hogy ez valószínűleg igaz a Föld összes tengerparti övezetére.

Az ilyen áradások gyakoribbá válása egészen rendkívüli, derült ki a Rutgers University kutatóinak számításaiból: 1955 és 1964 között Annapolis városában például 32 volt az áradásos napok száma, 2005 és 2014 között viszont már 394! Charlestonban 34-ről 219-re ugrott az árvizes napok száma, a floridai Key Westben nulláról 32-re. Geológiai adatok alapján már eddig is tudtuk, hogy a jégkorszak végén 400 lábnyit, vagyis 120 métert emelkedtek a tengerek, ami miatt több száz kilométerrel tevődtek arrébb a partvonalak, de az elmúlt néhány évezredben stabilizálódott az éghajlat, s vele együtt a tengerszint is beállt egy bizonyos szintre.

Aztán az ipari forradalmat követően az ÜHG-kibocsátás növekedésével egyetemben a tengerek is nőni kezdtek, 1880 óta 20 centiméterrel. Ez nem hangzik soknak, de nagy eróziót okozhat a partoknál és mintegy félmilliárd ember otthonát veszélyezteti. A tudósok úgy vélik, ha nem bocsátanánk ki ennyi üvegházgázt a levegőbe, és nem melegedne tőle ilyen mértékben a Föld légköre, akkor nemhogy nem emelkednének a tengerek, de talán még vissza is húzódnának valamelyest.

Forrás: The New York Times

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo