Úgy néz ki ez az év lesz a legmelegebb

Általában már november végén napvilágot látnak az elmúlt év globális hőmérsékletével kapcsolatos elemzések és találgatások. Vajon a legutóbbi év erősíti-e a melegedő tendenciát? Globálisan a legmelegebbnek ígérkezik az idei év, és a hazai adatsorokból is hasonló következtetésre lehet jutni.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az idei év eddig a legmelegebb 1880 óta, amióta időjárási adatokat mérnek. Globálisan az átlaghőmérséklet 1,22 Celsius-fokkal volt magasabb az idén, mint a 20. század átlaga, az Amerikai Óceáni és Légköri Intézet (NOAA) szerint. Norvégiában több gleccser fogyása láthatóan mutatja a hőmérséklet emelkedését. 38 nagy gleccserből 33 húzódott vissza.  (Egész országok költözhetnek el a klímaváltozás miatt.) A Grafjell 120 métert vesztett hosszából 2000 óta. „Az utóbbi évtizedben láthatóan felgyorsult zsugorodás, drámai, ha hosszabb időtávot veszünk figyelembe” - mondta Jostein Bakke, paleoklíma kutató. Sokkoló az a képpár, ami a Bondhusbreen gleccserét mutatja 1981-ben és manapság az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) közlése szerint.

A 2000-es esztendő után az átlagos vagy annál hűvösebb évek voltak túlsúlyban. Az Egyesült Államok északkeleti részén átsüvítő hideg légtömegek okoznak alacsonyabb átlagokat, de ez a terület a Föld csupán 2 százalékát teszi ki. A NOAA amerikai klímakutató intézet szerint a halálos áldozatokat követelő viharos esőzések, áradások például Marokkóban és az óceánok hőmérsékletének emelkedése között összefüggés van.

2014-ben Európát szintén sújtották halálos áldozatokkal járó viharok, például Olaszország északi részén a Földközi-tenger térségének melegedése miatt. A Világbank szakértője, Rachel Kyte szerint sürgető, hogy a vezető politikusok valós prioritással kezdjenek foglalkozni a klímaváltozással: „Az összes káros anyag, amivel évtizedeken át szennyeztük a levegőt, most mutatja meg igazán a hatását, másfél fokkal megemelve az átlaghőmérsékletet. Ez azt jelenti, hogy eddig nem tettünk hatékony intézkedést a folyamat megakadályozására. Meg kell hoznunk a megfelelő intézkedéseket” - mondta Rachel Kyte. (2047-re már radikálisan átalakul az éghajlat.)

Visszafordíthatatlan a felmelegedés! Vagy mégsem?
50 százalékos azonnali kibocsátás-csökkentéssel lehetne elérni, hogy a globális felmelegedés ne érje el a 2 Celsius fokot, amit tudományos körökben az irreverzibilitás határaként emlegetnek. Ez viszont szinte lehetetlen.
Brazília Sao Paolo szövetségi államában is megváltozott az évi csapadék mennyisége. Szakértők szerint nemcsak Dél-Amerikára, hanem globális szinten is hatással van az Amazonas menti őserdők kivágása. Egyes kutatók szerint a légkör tulajdonságai annyira megváltoztak, hogy a nedvesség nem jut el olyan messzire, mint korábban. A kutatók egyetértenek abban, hogy a politikusok nem halogathatják tovább a hatékony intézkedéseket, amiket technikai újításokkal, és széleskörű szemléletformálással kell segíteni a jövőben.

Hazai adatsorokból is hasonló következtetésre lehet jutni

Az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati adatbázisa alapján folyamatosan nyomon követhető a hőmérsékleti viszonyok alakulása. Az interpolált országos éves középhőmérsékletek sorában a november végéig tartó időszakok között a 2014-es év és a 2007-es év ezen időszakai pályázhatnak az első helyre. Egyelőre tizedre pontosan megegyezik a két év ezen időszakának a középhőmérséklete, ami 12,9°C-nak adódik az adatok jelenlegi feldolgozottsága mellett. Ez az érték az 1971–2000-es átlagot közel két fokkal, a legutóbbi 1981–2010-es normált pedig 1,6°C-kal múlja felül.

A 2014-es év számos szokatlan eseményt produkált. Tavasziasan enyhe téli hónapokkal kezdődött, februárban, ami egyébként a legszárazabb hónap térségünkben, nagyon sok eső hullott. Nem így júniusban, amikor a várakozások szerint a legtöbbnek kellett volna esni. Ami elmaradt júniusban azt a monszunszerű esőzések pótolták, sőt túlszárnyalták júliusban és augusztusban. A hosszú ősz pedig kellemesen magas hőmérsékleteket és a délebbi területeken sok csapadékot hozott. Az év folyamán több napi rekord is megdőlt.

Van még idő megmenteni a klímát – de nem sok
Legalább a felével csökkenteni kellene 2050-ig az üvegházhatású gázok kibocsátását, hogy kordában tarthassuk a globális felmelegedés okozta klímaváltozás hatásait – figyelmeztet az ENSZ jelentésének zárófejezete.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo