Több pénz éghajlat-politikára

Az Európai Bizottság a 2014–2020 közötti időszakban 3,2 milliárd eurót szeretne elkülöníteni az új LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai cselekvési program számára. A javasolt program átláthatóbb és rugalmasabb, mint a korábbi, ráadásul elődjéhez képest lényegesen nagyobb költségvetésből gazdálkodik, ami az eredményességét is fokozhatja.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A LIFE program egy hatékonyabb környezetvédelmi politika kulcsa, ami révén támogatni lehet azokat a magánembereket vagy szervezeteket, akik azon dolgoznak, hogy a környezet számára kedvezőbb jogszabályok szülessenek Európában.


Connie Hedegaard: háromszorozzuk meg az éghajlat-politikai célú forrásokat
Tervezett lépések
Új éghajlat-politikai alprogram kialakítása;
A tagállamokkal folytatott konzultációk nyomán elfogadott többéves munkaprogramok keretében a prioritások egyértelműbbé tétele;
Az egyes programok nagyobb léptékű végrehajtásának elősegítése érdekében olyan „integrált projektek” elindítása, amelyek a környezetvédelmi és éghajlat-politikai célkitűzések finanszírozása érdekében ösztönzik újabb uniós, nemzeti és magánforrások bevonását.

– A hatékonyság növelése a cél, melyet a program átalakításával, más költségvetési források összehangolt bevonásával tervezünk elérni – nyilatkozott Janez Potočnik biztos.

Connie Hedegaard, az éghajlat-politikáért felelős biztos hozzátette: a bizottság az új programban az éghajlat-politikai célú források megháromszorozását javasolja. Ezzel lehetőségünk nyílik támogatni az alacsony széndioxid-kibocsátást és az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenállóképességet célzó regionális stratégiákat, továbbá a kis- és középvállalatok, a nem kormányzati szervezetek és a helyi hatóságok kisebb léptékű éghajlat-politikai projektjeit is. A program az éghajlatvédelmet szolgáló további uniós és tagállami források bevonását is ösztönözni fogja.

A kitűzött célok megvalósításához a program továbbra is elsősorban a projektek finanszírozásához nyújtott támogatások formájában járul hozzá. Megmaradnak a nem kormányzati és más szervezetek számára biztosított működési támogatások, továbbá az innovatív pénzügyi eszközök is részesülhetnek támogatásban. Eljárásait tekintve az új LIFE program egyszerűbb és rugalmasabb lesz, ígéri a bizottság amennyiben a javaslatokat az Európai Parlament és a Tanács kellő időben, a következő programozási időszak (2014–2020) kezdete előtt jóváhagyja.

A program múltja

A LIFE program az Európa 2020 stratégia költségvetési keretét és fő irányvonalait meghatározó, a 2014–2020 közötti időszakra szóló többéves pénzügyi keretre vonatkozó bizottsági javaslat részét képezi. A bizottság úgy döntött, hogy a környezetvédelem és az éghajlat-politika szerves részét kell képezze valamennyi alapvető uniós eszköznek és támogatásnak, továbbá arra tett javaslatot, hogy az integrált megközelítéssel párhuzamosan a jelenleg a LIFE+ rendelettel szabályozott LIFE program is folytatódjon. A horizontális megközelítés alkalmazásával és egy kifejezetten e célt szolgáló eszköz létrehozásával biztosítható az uniós szintű fellépés egységességének és hozzáadott értékének fokozása.

Az 1992-ben útjára indított LIFE program az európai uniós finanszírozás egyik alappillére a környezetvédelem területén. Több mint 3500 projektet támogatva 2,5 milliárd euróval járult hozzá környezetünk védelméhez. A 2007–2013 közötti időszak 2,1 milliárd eurót éppen meghaladó költségvetésű LIFE+ programja elsősorban pénzügyi támogatásokat biztosít (a LIFE+ költségvetésének 78%-a erre fordítódik).

A LIFE olyan alapvető környezetvédelmi jogszabályok végrehajtásában játszott fontos szerepet, mint például az élőhelyvédelmi és madárvédelmi irányelv vagy a vízügyi irányelv. Az új programra vonatkozó javaslat épít az eddigi tapasztalatokra, és jól tükrözi a nemrég folytatott nyilvános konzultációk eredményét is. Ezek alapján kijelenthető, hogy közvetlen környezeti előnyök szempontjából az éghajlatváltozás, a vízügy és a hulladékgazdálkodás területén futó ökoinnovációs projektek tekinthetők a legsikeresebb kezdeményezéseknek.

Az új program céljai
A környezetvédelmi alprogram részeként a „környezetvédelem és erőforrás-hatékonyság” a környezetvédelmi politika hatékonyabb végrehajtását elősegítő innovatív megoldásokkal foglalkozik. Fontos cél, hogy a környezetvédelmi célkitűzéseket a többi gazdasági szektorban is figyelembevegyék. Az alprogram „biodiverzitás” része lesz felelős a legjobb gyakorlatok kidolgozásáért, amelyekkel gátat lehet szabni a biológiai sokféleség csökkenésének és visszaállíthatók az eltűnt ökoszisztéma-szolgáltatások. Fő feladata továbbra is a Natura 2000 területek támogatása lesz, elsősorban a tagállamok fontossági sorrendben történő végrehajtási terveivel összhangban lévő integrált projektek segítségével. A „környezetvédelmi irányítás és információ” alprogram felel a figyelemfelkeltő kampányok mellett az ismeretek és a legjobb gyakorlatok megosztásának népszerűsítéséért.
Az éghajlat-politikai alprogram is több területet fog át. Az „éghajlatváltozás mérséklése” elsősorban az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével foglalkozik, míg az „éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás” a klímaváltozással szembeni ellenállóképesség növelésére helyezi a hangsúlyt. Az „éghajlat-politikai irányítás és információ” a tudatosság növelését, a kommunikációt, az együttműködést, valamint az éghajlatváltozás mérséklését és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást elősegítő intézkedések terjesztését szeretné támogatni.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo