Tagadja a Nestlé, hogy gyógynövényt privatizálna

Egy non-profit aktivista szervezet követeli, hogy a Nestlé ne sajátítsa ki a kerti katicavirág, illetve fekete kömény néven is ismert virágot azzal, hogy szabadalmakat jegyeztet be rá világszerte. A svájci élelmiszer-ipari multi közleményben tagadta, hogy ilyet tenne, mondván ”csak” a növényből kinyerhető anyag egyik molekuláját védetik le az élelmiszer-allergiák orvoslása érdekében...

A latinul Nigella sativának hívott virágra vonatkozóan a SumOfUs non-profit szervezet tett közzé online petíciót áprilisban. Az aláírásgyűjtés tényéről a fősodorbeli médiumok, a vezető napilapok és hírügynökségek nem írtak a nyugati világban. Így a Nestlé cáfolatáról sem.

”Csak molekulákat” védnének le

"2009-ben nyújtottunk be először szabadalmi igényt olyan molekulára, melyek e virág magjából vagy más növényekből nyerhetők ki," közölte a Nestlé. "Kutatóink rájöttek, hogy a virág magjából kinyert timokinon (thymoquinone) stimulálja a test receptorait, melyek segítenek az élelmiszer-allergiák kialakulásának megelőzésében." Érdekes, hogy a cég nem nevezi meg pontosan, milyen más növényekre terjeszti ki a szabadalmát. (A Nestlé ezek után felsorolta, hogy tiszteletben tartja a biológiai sokszínűségre vonatkozó 2010-es nagoyai jegyzőkönyvet és az 1992-es megállapodást is.)

Kép:sxc

A kérdés már csak az: ha egy vagy több növényből kivonható anyagot -pontosabban annak egy bizonyos célra irányuló hatását- egy multi saját felfedezéseként jegyezteti be, azzal korlátozza-e a növény szabad(!) alkalmazását? Nehéz lenne megmagyarázni, hogy a válasz nemleges... Maga a Nestlé is elismeri: a szabadalom "nem venné elejét a virág használatának bármilyen más célból, beleértve a hagyományos és természetes gyógyírként való alkalmazását."

A SumOfUs azonban úgy látja, a Nestlé globális monopóliumot akar elérni az emberiség történetében évezredeken át gyógynövényként használt virággal kapcsolatban. Ha a szabadalmat jóváhagyják, az jogalapot adhatna a Nestlének arra, hogy perek garmadáját indítsa el a világ minden táján. A SumOfUs azt is hangsúlyozta, hogy "a Nestlé eszement szabadalmi kérelmét megelőzően a fejlődő országokban -például Pakisztánban és Egyiptomban- már számos kutató publikált tanulmányokat a növény gyógyhatásáról, amit a Nestlé most sajátjának tekint." A cég válasz-közleménye az ilyesfajta előzményekről mélyen hallgat és nem tér ki arra, mennyiben különbözhet saját felfedezése más tudósok megállapításaitól.

"A Nestlé korábban is művelt már ilyesmit, 2011-ben a tehéntejet próbálták szabadalmaztatni hashajtóként annak ellenére, hogy egyes indiai írásokban évezredekkel korábban feljegyezték ez irányú hatását", állítja a SumOfUs.

A vállalat erre a kijelentésre sem reagált közleményében...

Nigella sativa
  • A fekete köményt évezredek óta használják gyógynövényként.
  • A Közel-Keleten és Ázsiában terem elsősorban.
  • Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és rákellenes hatása közismert, de kezelnek vele asztmát, hányást és bőrbetegségeket is.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo