Szmog borítja a kínai nagyvárosokat

Kína nagyvárosait szmog borítja, a településeken a nap felében egészségtelen a levegő, negyedében súlyosan szennyezett, a legrosszabb Pekingben és a környékén a helyzet - erre a következtetésre jutottak 74 város első féléves adatait elemezve a kínai környezetvédelmi minisztériumban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Élhetetlenek a nagyvárosok a szmog miatt - Kép: SXC

A Peking-Tiencsin-Hopej térségben átlagosan a nap 26 százalékában súlyosan szennyezett a levegő, a 2,5 mikron, vagy annál kisebb átmérőjű, szálló porszemcsék magas koncentrációja (PM2,5) miatt. Az országos szabvány szerint csak a napok 31 százalékában volt elfogadható minőségű levegő a térségben. A régió hét városa, a levegőminőséget tekintve, az év első hat hónapjában, az országos lista tíz sereghajtó települése között volt. Ugyanebben az időszakban Pekingben 40 százalék körül volt a "jó levegős" napok aránya. Hopej tartomány székhelye, a tízmilliós Sicsiacsuang lakói viszont mindössze a napok 10 százalékában élvezhették a szabvány szerinti elfogadható minőségű levegőt.

A kínai kormány nemrégiben elfogadott egy 277 milliárd dolláros költségvetésű, ötéves tervet Észak-Kína levegőminőségének javítására. Peking, Tiencsin és Hopej tartomány területén 2017-re a 2012. évi károsanyag-kibocsátást 25 százalékkal kívánják csökkenteni. A kínai fővárosban a levegő PM2,5 koncentrációjára vonatkozó határértéket egy köbméterben körülbelül 60 mikrogrammban állapítanák meg. Év elején olyan rossz volt a levegő minősége Pekingben, hogy az már a környezetvédelemre keveset adó kínai városvezetésnek is sok volt. Ezért döntöttek a közelmúltban a különösen szennyező ipari létesítmények végleges bezárásáról.

Az elmúlt félévre vonatkozó friss adatok szerint a vizsgált 74 városban a PM2,5 koncentráció átlagosan 76 mikrogramm, míg Pekingben ez az érték 115 mikrogramm volt köbméterenként. Ezek a parányi szemcsék azért veszélyesek, mert egyáltalán nem vagy csak nehezen ürülnek ki a tüdőből. Hosszú távon szív- és érrendszeri, légzőszervi betegségeket, tüdőrákot okoz.

Hatvan éve csapott le Londonra a “Nagy szmog”
Hatvan évvel ezelőtt, 1952. december ötödikén vastag, korom és pára nyelte el Londont. A „Great Smog” öt teljes napig tartotta fogságában a várost, a sokmilliós metropolisz iparosítás utáni történetének legsúlyosabb környezeti katasztrófáját okozva. A tömegközlekedés összeomlott, a mérgező ködben emberek ezrei vesztették életüket.
 

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo