Részleges sikerrel zárult a Cancúni Klímacsúcs

Az elmúlt két hetet inkább a kiszivárogtatás uralta, mintsem a kibocsátás: a WikiLeaks diplomáciai botrányai háttérbe szorították a cancúni klímacsúcs fejleményeit. De az ENSZ csúcstalálkozóján résztvevő országoknak sikerült dűlőre jutniuk több fontos kérdésben, s még a két legnagyobb kibocsátó, Kína és az USA álláspontja is közeledett egymáshoz. Bolívia tiltakozását pedig egyhangúlag kikerülte az összes tárgyaló fél. Általános megítélés szerint fontos "építőkövét" sikerült létrehozni egy jövőbeli globális egyezménynek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csúcstalálkozó záródokumentumát Japán, Kína és az Egyesült Államok is elfogadták és aláírták, holott ezek delegációi nem kis súrlódást okoztak korábban. A BBC szerint a cancúni szerződés apránként jött létre, szövegét viszonylag kevés országok tömörítő egyeztetések sorozatán keresztül eszkábálták össze Cancúnban. A következők az egyezmény főbb pontjai:

  • Nagyobb emisszió-csökkentésre van szükség, ám azt konkrétan nem vázolták fel, hogyan kívánják a koppenhágai csúcs után tett kibocsátás-csökkentő vállalásokat végrehajtani.
  • A Zöld Klíma Alap 100 milliárd dollárt oszt szét a következő 10 évben a szegény országok között, hogy segítse gazdaságuk alacsony-karbontartalmú pályára állítását.
  • Egy új Adaptációs Bizottság segíti ezeket az országokat az éghajlatváltozás (illetve a természeti katasztrófák) elleni védekezésben. A kincstárnoki feladat ellátásával -japán, amerikai és uniós kérésre- átmenetileg a Világbankot bízták meg, a felügyelői funkciót olyan testület látja el, amelyben egyenlő mértékben vesznek részt a fejlődő és fejlett országok. "Több fejlődő ország úgy tekint a pénzügyi segélyre, mint az északi államok évszázadokra visszamenő ipari szennyező tevékenységének ellentételezésére", jegyezte meg az MTI.
  • Kidolgozták az erdőirtás megfékezésére igénybe vehető finanszírozás paramétereit.
  • Oroszország és Japán valószínűleg nem fogja meghosszabbítani a kiotói jegyzőkönyv érvényességét (2012 után, mert új megállapodást akarnak, ami Kínára, az USA-ra és Indiára is érvényes. A fejlődő országok ezzel szemben úgy látják, az ipari forradalom óta a fejlett országok felelősek a légszennyezés túlnyomó részéért, ezért az ő kötelességük, hogy a jövőre is kiterjesszék kiotói vállalásaikat.)
  • A fejlődő országok kibocsátás-csökkentését csak akkor ellenőrzik, ha azt nyugati pénzből finanszírozzák.
 Kiotótól Cancúnig
-A kiotói vállalások: 2008-2012 között 5,2 százalékkal csökkenteni a kibocsátást az 1990-es bázisév légszennyezéséhez képest. A jegyzőkönyvet 190 ország ratifikálta.
-A Koppenhága után tett vállalások 16 százalékos csökkentéshez elegendők.
-Cancúnban a világ légszennyezésének 81 százalékáért felelős államok gyűltek össze, hogy kidolgozzák közös, konszenzusos klímaprogramjukat és annak finanszírozását.

Megoldatlan témák

  • Az eddigi egyezmények hosszú távú célként 2 Celsius fokban maximalizálták a felmelegedést (az ipari forradalom kezdetéhez képest), és úgy kalkulálták az emisszió-csökkentés százalékértékét, hogy ennél ne legyen nagyobb a klímaváltozás. Az új szakvélemények azonban arról tanúskodnak, hogy ennek betartása is nehéz lesz. A fejlődő országok eközben 1,5, sőt némelyikük 1 Celsius fokos melegedést lát csak megengedhetőnek.
  • Kérdéses a Kiotói megállapodás jegyében beindított emissziós kvótakereskedelem jövője.
  • Nem döntöttek arról a javaslatról, hogy a légi-, és tengeri forgalomra kivessenek-e karbonadót, amelyből a befolyó 10 milliárd dollárt a Klíma Alapra fordíthatnák. De nem foglaltak állást a bankok klíma-célú megadóztatása és a fosszilis energiák nemzeti szintű megadóztatása mellett sem.

Kiléptek a koppenhágai kátyúból

Az emisszió-csökkentést globálisan megszabó, jogilag kötelező érvényű (legally binding) egyezményre még továbbra is várni kell. Nem született tehát döntés arról, hogy a fejlett világot kibocsátás-mérséklésre kötelező Kiotói Jegyzőkönyv érvényben marad-e, vagy 2012 után egy új megállapodás váltja majd fel.

Bolívia végig ellenezte a klímacsúcs irányvonalát, s az utolsó napon annak végeredményét is, és mivel az ENSZ égisze alatt minden félnek el kell fogadnia a zárószerződést, sokáig kérdéses volt, Bolívia nem rántja-e magával az egész rendezvényt. A mexikói külügyminiszter úgy érvelt, konszenzus kell ugyan, de egy tiltakozó országnak "nincsen joga arra, hogy megvétózzon egy olyan döntést, amivel az összes többi ország egyetért."

Az egész világra kiterjesztett szerződés létrehozása -melyben a vállalások nemcsak önkéntesek, tehát nem számonkérhetők, hanem jogilag kötelező érvényűek- a 2011-es dél-afrikai klímacsúcs feladata lesz. A cancúni tárgyalások nem tudtak ilyen végeredménnyel szolgálni, de ahogy jeleztük, a megfigyelők és a résztvevők nem is számítottak rá, hogy ilyen megállapodással állnak fel a tárgyalóasztaloktól Mexikóban.

Ez volt a 13. klíma-konferencia a Kiotói Jegyzőkönyv 1997-es elfogadása óta. A Friends of the Earth környezetvédő szervezet rámutatott, hogy a jelenlegi eredmények még mindig lehetővé teszik az 5 Celsius fokos hőmérséklet-emelkedést. A Greenpeace úgy fogalmazott, a cancúni csúcs megmentette a klímavédelmet, mint politikai folyamatot, de magát a földi éghajlatot egyelőre nem.

Obama meghátrált
Pénteken az amerikai szövetségi bíróság meghiúsította azt a kísérletet, hogy az amerikai Környezetvédelmi Hatóságtól (EPA) megvonják azon hatáskörét, amellyel az üvegházgázok kibocsátását szabályozhatja 2011-ben. Az EPA nagy ipari szennyezőket visszafogó rendeletei január 2-án lépnek életbe. Obama elnöknek ez az egyetlen eszköze, hogy a Kongresszusban megakadt klímatörvény híján megvalósítsa az USA emisszió-csökkentési vállalásait.
A legújabb információk szerint egy másik rendeletet, a szmogkeltő anyagok megregulázását viszont júliusra halasztott az EPA (75-ről 60-65 ppb-re -parts per billion- csökkentette volna az ózonkoncentrációt). Az ennek értelmében szükséges infrastrukturális korszerűsítések és átalakítások megközelítőleg 90 milliárd pluszköltséget jelentenének a nagyvárosoknak. Az állítólagos ok további tudományos és egészségügyi hatásvizsgálatok elvégzése.
Az amerikai elnök nyilvánvalóan attól tart, hogy a kongresszusi többséget szerzett republikánusok a nemzetgazdaságot visszavető lépésért hibáztatnák, s ezért elodázta ezt a konfrontációt. Az Obama-adminisztráció első két évében elég gyorsan és hathatósan járt el zöld ügyekben az EPA, a halasztás tehát meghátrálásnak tűnik a Fehér Ház részéről. Az EPA vezetője, Lisa Jackson természetesen tagadta, hogy kongresszusi taktikázás állna a halasztás hátterében. De mint mindig, most is a sorok közt kell olvasni.
A Szenátus eközben napirendre tűzte az Egyesült Államok jövő évi költségvetését, amelynek jegyében egy évvel meghosszabbítanák a megújuló energia-szektornak nyújtandó támogatást. A program adókedvezményt és készpénzt is biztosít – sorsáról hétfőn szavaznak a Kongresszusban. Ezután a Képviselőháznak kell áldását adnia a meghosszabbításra. A Reuters értesülése szerint az amerikai szélenergia-szektorban 20 000 embert bocsátanának el a következő három hónapban, ha az állami támogatást megszüntetik. A kormányzati segítség bankárok szerint 27 000 új állás létrejöttét eredményezné a napenergia-szektorban.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo