Két jó hír, két nap alatt

Újabb remény a bolygónk klímájának? Egymásra licitál az Egyesült Államok és Kína az emisszió visszafogásában. Barack Obama harminc százalékos csökkentést irányzott elő a szénerőműveknek a 2005-ös értékhez képest, míg Kína a következő öt éves tervben felső határt és kemény szankciókat irányzott elő a szén-dioxid kibocsátásra.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Évek óta vártuk ezt az áttörést, újra lendületbe jöhet a Föld klímajának védelmére indított nemzetközi kezdeményezés Kép: Pixabay

„Elnökként tenni fogok azért, hogy a tengerszint lassabban emelkedjen és bolygónk gyógyulni kezdhessen” – ígérte Barack Obama még 2008-ban, az elnöki kampánya alatt. Nagy szavak egy amerikai elnöktől, hiszen elődje George W. Bush addig még a klímaváltozás szót is nagy ívben kerülte, amikor csak tehette. De Obama eddigi elnöksége alatt sem történt jelentős változás a nagy szavakon kívül. Az Egyesült Államok kormányzati szinten továbbra is ignorálta a klímaváltozás tényét, Washington nem írta alá a Kyoto-i klímanyilatkozatot és továbbra is blokkolta a kötelező érvényű nemzetközi megállapodások megkötését. Közben pedig szépen lassan lélektani határhoz érkezett a szén-dioxid szint a légkörben.

Pekingben is hasonló volt a helyzet: Kína ugyan elméletben szabályozza az ország szén-dioxid kibocsátását, a gyakorlatban azonban ez az érték a távol-keleti ország gazdasági növekedéséhez van kötve, így azon kívül, hogy a kínai vezetők erre hivatkozhatnak a nemzetközi fórumokon, sok haszna nem volt a jövőnk szempontjából. Éppen ellenkezőleg, Kína a világ legnagyobb üvegházgáz-kibocsátójává vált, 2005 óta 50 százalékkal növelte emisszióját, elsősorban a nyakló nélküli szénerőmű építésnek és az évente 10-20 százalékkal növekvő gépjárműállománynak köszönhetően. (Októberben pedig a Klímablog is megírta, hogy Kína egyes részein 100 méterre sem lehetett látni a szmogtól.)

Washington rászáll a szénerőművekre

E hét elején azonban változás történt, amelynek hosszú távú hatásai az egész klímavédelmet mozgásba hozhatják. Washingtonban ugyanis hétfőn közzé tették a Tiszta Energia Tervet, amelynek értelmében az Obama-adminisztráció harminc százalékkal kívánja csökkenteni a szénerőművek széndioxid-kibocsátását a 2005-ös szintről 2030-ra.

Aszályosabb nyarak és csapadékosabb telek jönnek
Magyarországon a jövőben aszályosabb nyarakra és csapadékosabb telekre kell számítani, az extrém időjárási jelenségek intenzitása pedig nőhet a klímaváltozás következtében. Minden évszak melegszik majd, de a legjobban a nyár.
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) által bejelentett intézkedés – amelyet az amerikai elnök végrehajtói hatalmánál fogva rendeletben fog szentesíteni és így megkerüli a republikánus többségű Kongresszust, mindeddig a legkomolyabb környezetvédelmi intézkedés, amelyet Barack Obama kezdeményezett. A Tiszta Energia Terv értelmében az államoknak 2016. június 30-ig kell majd beterjeszteniük a végrehajtására vonatkozó projektjeiket, de szükség esetén akár további egy-két évi haladékot is kaphatnak a cselekvési programjuk kidolgozására. Az államok a különböző megoldások kombinálásával érhetik el az iránycélt, így az erőműveikben és azokon kívül is növelhetik a hatékonyságot, csökkenthetik az üzemórákat, de fejleszthetik a megújuló energiaforrásaikat is. "Elnökként és szülőként visszautasítom, hogy a gyerekeinket egy olyan bolygóra kárhoztassam, amely helyrehozhatatlan" - jelentette ki hétvégi rádióüzenetében Barack Obama.

 

A terv ugyan első pillantásra ambiciózusnak tűnik, ám a gyakorlatban kevesebb erőfeszítést kíván az amerikaiaktól, mint gondolnánk. Az elmúlt években ugyanis a palagáz-kitermelési forradalom és az elektromos energiatermelésben egyre nagyobb szerepet kapó földgáz miatt jelentősen (egyedül 2013-ban 12 százalékkal) csökkent a szénerőművek által kibocsátott szén-dioxid mennyisége, ami ráadásul a gazdasági válság következtében visszaesett energiafogyasztásnak köszönhetően a bázisévként megjelölt 2005-ös évhez képest már amúgy is mintegy nyolc százalékkal alacsonyabb volt. Mivel a 600 erőmű az Egyesült Államok teljes kibocsátásának mintegy 40 százalékát adja (míg az áramtermelés 38 százalékát), így az USA tavaly összességében csökkentette kibocsátását. (Ezzel szemben a híresen zöldpárti Németország 2, míg Dánia 6,8 százalékkal növelte kibocsátását tavaly.)

Kína is követi az amerikai példát

Alig egy nappal az amerikai bejelentés után a legnagyobb szennyező Kína is bejelentette, hogy lépéseket tesz az emisszió csökkentése érdekében. Ennek értelmében Peking felső határt jelöl meg az ország kibocsátásának és kemény szankciókat helyezett kilátásba azoknak a vállalatoknak, amelyek nem csökkentik saját kibocsátásukat. He-Csian-Kun klímaügyi megbízott Pekingben bejelentette, hogy a kibocsátási célszámot a következő ötéves tervben fogják rögzíteni, amely 2016-ban lép életbe.

A robogó durvább klímagyilkos, mint egy teherautó
A robogók erősebben szennyezik a levegőt, mint a teherautók – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport. A járó motorral várakozó robogó sok ezerszer több, szmogot keltő aeroszolt, vagyis az áramló levegőben lévő egyszerű részecskét vagy folyadékcseppet bocsát ki, mint a nagyobb járművek.
Természetesen kérdés, hogy milyen magasan lesz majd az a felső határ. Azonban Kína már az elmúlt években lépéseket tett szénerőművei és a legsúlyosabb környezetszennyezők megregulázására. Így például megbüntették az egyik legnagyobb állami vállalatot, a Sinopec-et, és szigorú szabályokat vezettek be az új szénerőművek létesítésével kapcsolatban. Ezen kívül Peking nagy ívű nukleáris fejlesztésbe fogott, hogy atomenergiával váltsa ki pazarló szénerőműveit: hivatalos bejelentések szerint az elkövetkező tíz évben harmincnál is több erőmű építését tervezik.

Persze a kínai vezetést nem elsősorban a világ megmentése vezérelte ezekben a lépésekben, hanem a lakosság megnyugtatása. Közép-Kínában, így a fővárosban is, már kritikus szintet ért el a légszennyezés, méghozzá elsősorban a szénerőművekből származó korom és por miatt. Három éve egyetlen nap Pekingben már egyenlő volt egy doboz cigaretta elszívásával, egy élelmes üzletember pedig konzervlevegőt kezdett árusítani a városlakóknak – hatalmas sikerrel. És a helyzet azóta csak romlott. A soha nem tapasztalható felháborodás miatt a kínai vezetők több intézkedést is hoztak, hogy megnyugtassák a háborgó lakosságot, 2012-óta például halálbüntetéssel is sújtható a légszennyezés.

Újra lendületet kaphat a nemzetközi klímavédelem

A két ipari gigász lépéseinek hatására újra lendületet kaphat a nemzetközi klímavédelem. (Érdemi lépéseket eddig ugyanis csak az Európai unió tett a kibocsátás csökkentésére.) A két nagyhatalom eddig egymásra mutogatott, arra hivatkozva, hogy gazdasági versenyképessége kárt szenvedne, ha szabályozói eszközökkel kényszerítené ki a szén-dioxid szennyezés csökkentését – míg a másik semmit sem tesz. A két nagy mellett számos kisebb, de jelentős kibocsátó, mint India, és Oroszország is inkább csak szavakban támogatta a nemzetközi terveket.

Ám most a helyzet megváltozott: Peking és Washington most Brüsszellel karöltve már áttörést érhet el a következő, Párizsi klímacsúcson, ahol jövőre várhatóan majd egy új, nemzetközi megállapodást is elfogadnak, amely 2020-tól leválthatná – vagy kiegészíthetné a Kyoto-i Egyezményt.

Márpedig ha az emissziót nem sikerül visszafogni, akkor a Föld átlaghőmérsékletének emelkedése az évszázad végére meghaladhatja a 4 Celsius-fokot is – közölte korábban az ENSZ klímajelentése. Az IPCC szerint a középhőmérséklet az ipari forradalom előtti korszakhoz képest azonban legfeljebb 2 Celsius-fokkal emelkedhet 2100-ig ahhoz, hogy kezelhetők legyenek a felmelegedés okozta éghajlatváltozás hatásai.  A középhőmérséklet emelkedését pedig csak akkor lehet a 2 Celsius-fokos határ alatt tartani, ha sikerül az üvegházhatást előidéző gázok légköri koncentrációját – szén-dioxidban számolva – a 450 ppm (milliomod térfogatrész) körüli szinten (430–480 ppm között) stabilizálni. Ehhez az üvegházhatású gázok kibocsátását 40–70 százalék közötti mértékben kell csökkenteni 2050-re a 2010-es szinthez képest.

A klímaváltozás következményei
Háborúk, éhínség, menekültek
Az IPCC jelentése szerint, ha nem sikerül visszafogni az emissziót, hanem a jelenlegi vagy még nagyobb méretekben folytatódik az üvegházgázok kibocsátása, akkor 2050-től visszafordíthatatlanul átlépjük azt a pontot, amikor még 2 Celsius-fok alatt lehetett volna tartani a felmelegedést. Mint azt a jelentés kiemeli, ebben az esetben 2100-ra 3,6–4,8 Celsius fokkal emelkedhet a Föld átlaghőmérséklete, aminek katasztrofális következményei lesznek. Nőni fog a menekültek száma, és a szűkösebb forrásokért való küzdelem (elsősorban az ivóvíz miatt a Közel-Keleten, Közép Ázsiában és Észak-Afrikában) háborúk törhetnek ki. A témáról itt olvashat részletesebben!
Vízhiány
Elsősorban a szubtrópusi övezetekben alakulhat ki ivóvízhiány, a gelccserek elolvadása miatt (India, Kína), illetve az átalakuló időjárási viszonyok (Afrika, Ausztrália) következtében. A gleccserek olvadása miatti vízhozamcsökkenést várhatóan hazánk is megérzi majd, az IPCC szerint azonban Közép-Európában az évszázad közepéig éppenséggel emelkedni fognak az ivóvízkészletek. A témáról itt olvashat részletesen!
Élelmiszer-termelés
A fő takarmánynövények, a búza, a kukorica, a szója, a rizs esetében a jelentés a termésátlagok csökkenését vetíti előre, átlagosan a jelenlegi ötödével lehet kevesebb a hozam. Az IPCC arra is figyelmeztet, miszerint az átalakuló időjárási viszonyokhoz történő alkalmazkodással a veszteség egy része kivédhető, kérdéses azonban ezek (mint a nagyléptékű műtrágyahasználat) fenntarthatósága. A témáról itt olvashat részletesen!
Egészség
A klímaváltozás miatt eltolódó éghajlati övek új, a magasabb szélességi fokokon ismeretlen betegségek terjedését okozhatják. Közép-Európában is megjelenhetnek olyan szubtrópusi-trópusi betegségek, mint a malária, a nyugat-nílusi vírus vagy a dengiláz. Jó hír azonban, hogy visszaszorulhatnak az influenzás megbetegedések a csökkenő erejű lehűlések következtében.
Hő- és árhullámok
Az európai népességet és ezen belül a magyarokat elsősorban a gyakoribb hőhullámok és özönvízszerű, periodikusan visszatérő esős időszakok teszik majd próbára. A városok csatornarendszereit úgy kell átépíteni, hogy képesek legyenek kezelni a hirtelen érkező nagy tömegű csapadékot, míg a folyami árvízi védekeznél a gyorsan érkező, rekordmagasságú árhullámokra kell felkészülni. A témáról itt olvashat részletesebben!

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo