Rákpáncélban vihetjük haza a bevásárlást

Egyiptomi tudósoknak sikerült biológiailag lebomló műanyaggá alakítaniuk a garnélarák páncélját. Újabb alapanyagot nyertek így a környezetbarát táskák és csomagolások számára, ami ráadásul védelmet is nyújt a baktériumok ellen.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A garnélarák páncélja szemétként végezné, de az egyiptomi Nile University laboratóriumában hatékony módszert találtak az újrahasznosítására. Ultravékony plasztikréteggé alakítják, amit biológiailag lebomló műanyag szatyrok és plasztikcsomagolások gyártásához használhatnak fel a jövőben.

Az egyiptomi egyetem és az angliai University of Nottingham közös projektjét eredetileg 2 évesre tervezték, de már a hatodik hónapban sikerült kidolgozniuk az eljárást: a rákpáncélt először letisztítják, egy vegyi oldatba helyezik, ahol az feloldódik, és vékony, hártyaszerű réteggé szárad.

Nem ez az egyetlen innovatív biocsomagolás, a fűszernövényeknek is szánnak szerepet a műanyag zacskók leváltásában.

Fotó: flickr/Jeremy Sternberg

A kutatócsoport egyelőre csak kis mennyiségben állította elő az új bioplasztikot, kereskedelmi alkalmazása tehát az eljárásnak még nem lehetséges. Most azon vannak, hogy olyan tulajdonságait erősítsék a matériának (pl. teherbíró képesség, tartósság), amely lehetővé tenné, hogy széles körben alkalmazzák.

A mészvázas élőlények páncéljában kitozán található, a tudósok ennek veszik hasznát az átalakítás során. A rákok páncélja kiválthatja a szintetikus anyagokat a műanyag csomagolásokban, s egyúttal a szemétképződést is csökkenti az észak-afrikai országban, ahol rengeteg rákpáncél végzi a kukában. Évente mintegy 3500 tonna rákot fogyasztanak el az országban, s ezzel 1000 tonna páncél válik feleslegessé.

Fotó: flickr/Phu Thinh Co

Az így létrehozott csomagolásoknak antibakteriális és antimikrobiális tulajdonságaik is vannak, vagyis képesek elpusztítani, hatástalanítani a mikrobákat és baktériumokat. A szakemberek szerint az új csomagolás ezért segíthet javítani Egyiptom agrárszektorának exportlehetőségeit, mert a nyugati világban félelmek övezik Egyiptom higiéniai szokásait, ezért az innen származó élelmiszerek és termények nem valami kelendőek.

Forrás: Reuters

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo