Nincs szabálysértési eljárás Magyarország ellen

Nem szabálysértési eljárásban vizsgálja az Európai Bizottság a magyar szén-dioxid-kibocsátási kvóta ügyét, hanem elsősorban tapasztalatokat gyűjt az új uniós regisztrációs rendszer kialakításához.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bizottság egyik szóvivője elmondta azt is, hogy a témáról már folytattak konzultációkat a magyar illetékesekkel. A szóvivő megismételte a Financial Times Deutschland című napilapban megjelent azon bizottsági kommentárt, miszerint az uniós testületet meglepte és aggodalommal töltötte el az ügy. A brüsszeli tájékozódás fő célja, hogy segítsen megállapítani, milyen kiskapukat kell még bezárni az új rendszer kialakítása során - erősítette meg.

"Azt vizsgáljuk, mi történt pontosan", az esetleges szabálytalanság hogyan történhetett meg, illetve "milyen következtetéseket lehet levonni az esetből az új regisztrációs rendszer kialakítása során" - mondta az illetékes.

Ne kételkedjünk a klímaváltozásban
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) nemzeti bizottsága szerint nem kérdőjelezhető meg az éghajlatváltozás, valamint az, hogy a folyamat elsődleges okozója az emberi tevékenység. Eddig még nem merült fel olyan tudományosan alátámasztott eredmény, amely cáfolná a testület által közreadott leglényegesebb megállapításokat. Az elmúlt két évtizedben az éghajlatváltozással kapcsolatos ismeretek sokat gyarapodtak, ezek alapján még határozottabb lépésekre van szükség mind a kibocsátás-csökkentés, mind a változásokra felkészülés tekintetében.
A több mint húsz éve alakult IPCC-nek két alapvető feladatköre van. Az egyik az üvegházhatású gázok kibocsátásával és elnyelésével kapcsolatos tudományos eredmények értékelése, összesítése, majd a következtetések levonása, a másik pedig a kibocsátás és elnyelés becslésére alkalmazandó módszertani szabványok kifejlesztése. Az IPCC jelentéseit több ezer kutató közreműködésével szakemberek állítják össze.

Mi történt?

Egyes kvóták jogtalan újrahasznosítására utaló jelek miatt szerdán felfüggesztették a kereskedelmet a CER (Certified Emission Reduction) kvótákkal a párizsi BlueNext, az oslói Nord Pool és a müncheni Greenmarket kvótakereskedelmi piacokon. Az ügyben érintett, úgynevezett kiotói kvótákat a magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) értékesítette a napokban a Hungarian Energy Power Kft.-nek. A kft. a kvótákat egy londoni kereskedőháznak adta tovább, a kereskedőház pedig az Európai Unió egyik legnagyobb kereskedőházának, ahonnan egy japán céghez kerültek.

Azt egyelőre sem a környezetvédelmi tárcánál, sem pedig a Hungarian Energy Power Kft.-nél nem tudják, hogy a kvóták egy része miként kerülhetett vissza az európai piacra - ha ezekről a kvótákról van egyáltalán szó -, ahová nem lett volna szabad. A brüsszeli szóvivő azt is elmondta: nincs tudomása arról, hogy Magyarország mellett más tagállamok kvótáiról is szó lenne.

Spenger József, a Hungarian Energy Power Kft. ügyvezetője azt közölte, hogy miután a KvVM-től megvásárolták a CER kvótákat, továbbadták a londoni Microdyne kereskedőháznak. Az ügyvezető eljuttatta az MTI-hez a Microdyne-től kapott írásos nyilatkozatot is, amelyben a magyar cég londoni partnere nemcsak azt közölte, hogy betartotta a szerződésben vállalt kötelezettségeit, hanem azt is, hogy a kvótákat egy hongkongi kereskedőháznak továbbította. Ettől kezdve nem tudni, mi is történt valójában, mi okozta a kvótapiac összeomlását.

A bizottság - a Point Carbon norvég emissziókereskedelmi hírportál csütörtök esti értesülése szerint - arról is döntött, hogy péntektől felfüggeszti a CER és az ugyancsak kiotói kvótának számító ERU értékesítési lehetőségét az unió központi regisztrációs rendszerében. Az intézkedés egészen az új regisztrációs biztonsági elvek hatályba lépéséig érvényben lesz, bár április második felében szüneteltetik a felfüggesztést, hogy a forgalmazók be tudják tartani az április 30-i határidőt. A döntés előzménye a csalások gyanúja, illetve a piacon emiatt keletkezett bizonytalanság volt - derül ki a közlésből.

Telefonon egyeztetett a minisztérium

Telefonos tanácskozást tartott csütörtökön délután a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) és a párizsi Bluenext tőzsde a Hungarian Energy Power Kft. jelenlétében. Molnár József, a KvVM kabinetfőnöke az MTI-nek elmondta, hogy a Bluenext tőzsdével történt hosszú egyeztetés során megtalálták azokat az eljárásjogi és technikai mechanizmusokat, amelyek kizárják, hogy a jövőben olyan esemény történjen, amely a piacon a bizalmat megingatja. Arra vonatkozó információkat, hogy a KvVM részéről értékesített kvóták kapcsán ingott-e meg a bizalom a piacon, anonimitásra és üzleti titokra hivatkozva nem adott át a KvVM-nek a tőzsde - tette hozzá az államtitkár. A tőzsdének ugyanakkor elvben tudnia kell, hogy érkezett-e hozzá Magyarországról eladott CER, hiszen a KvVM átadta az összes szükséges adatot - magyarázta.

Molnár József szerint az elsődleges cél most az, hogy a piaci bizalom helyreálljon, és megnyugtató módon újra tudjon indulni a kereskedés, utána lehet majd tisztázni, hogy pontosan mi történt. A Bluenext tőzsdén jelenleg egy számítógépes rendszert élesítenek be, amely megakadályozza majd, hogy a jövőben CER-ek kerülhessenek újra a piacra.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo