Nem tetszik a fémcsomagolóknak az új törvénytervezet

A magyarországi környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény tervezett módosítása szerinti új fémcsomagolási kvóták rendkívül magasak és diszkriminatívak, ezért az ipart indokolatlanul megkülönböztető és hátrányos helyzetbe hozó javaslatokat vonják vissza - közölték a szektor képviselői.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által a környezetvédelmi termékdíj törvény módosítása kapcsán előterjesztett javaslatokkal szemben az ipar képviselői komoly kritikát fogalmaztak meg. Szerintük aggodalomra ad okot, hogy a módosításra vonatkozó előterjesztés megszüntetné a kereskedők termékdíj fizetési kötelezettségét. Ez, a termékdíj fizetési láncba történő drasztikus beavatkozás súlyos egyensúlyhiányhoz vezetne a kirótt díjterheket viselő piaci szereplők között - hangoztatják az ellenzők. A tény - vélik -, hogy a kiskereskedőknek a környezetvédelmi szempontból hasznos csomagolások forgalmazásával kapcsolatos motivációja ily módon megszűnne, és még a kormány eredeti jogalkotási szándékának sem felelne meg.

„Egyáltalán nem járul hozzá a csomagolási hulladékhasznosítás helyzetének javításához, hogy a Minisztérium által előterjesztett javaslatban meghatározott magas kvóták diszkriminatívan jelentős hátrányba hoznak egy olyan csomagolási anyagot, amelynek az újrafeldolgozási és -hasznosítási eredményei a legjobbak közé tartoznak." - hangsúlyozta Harald Moser, a Bevcan East elnöke, Európa egyik vezető szakmai szervezete, az Italosdoboz Gyártók Európai Szövetsége (Beverage Can Makers Europe, BCME*) kelet-közép-európai csoportjának vezetője. Moser felhívta a figyelmet arra is, hogy egy ilyen diszkriminatív intézkedés méltánytalanul magas terhet róna a magyar italcsomagolási szektor képviselőire, és nem utolsó sorban a magyarországi fogyasztókra is. A tervezet szerint a teljes mértékben a gyártókat terhelő rendkívül magas kvóták ráadásul a környezetvédelmi beruházásoktól vonhatják el a forrásokat, holott ez ellentétben áll nemcsak a jogalkotók, hanem az ipar célkitűzéseivel is.

Azonos díj, azonos bánásmód

A csomagolási ipar képviselői szerint a szabályozásnak egy új, csomagolóanyag-semleges megoldást kell támogatnia. „A megoldás az lenne, ha minden egyes csomagolásra, annak alapanyagától függetlenül ugyanaz a termékdíj vonatkozna. Az így számított végösszeg megfelelne a magyar kormány termékdíjból származó bevételi előirányzatának, ami megközelítőleg 8,3 milliárd forint."- tette hozzá Harald Moser.

Az ipar az egyenlő bánásmód alapelvének alkalmazását sürgeti. Ennek fényében arra hívja fel a magyar kormányt, hogy ennek megfelelően változtasson a környezetvédelmi termékdíj törvény módosítására irányuló javaslaton, és ezáltal biztosítsa, hogy a fémcsomagolás a kirótt terhek tekintetében a többi csomagolási anyaggal azonos bánásmódban részesüljön.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo