Mit látunk az új energiacímkéken?

Öt hónap múlva –szeptember 26-tól –kell teljesíteni a gyártók, beszállítók és forgalmazók számára előírt, energiacímkék alkalmazását, a 812/2013/EU és 814/2013/EU bizottsági rendeletek alapján: a vízmelegítőket, a melegvíztároló tartályokat, fűtőberendezéseket, kombinált fűtőberendezéseket és szolár készülékeket kell ellátni energiacímkékkel, és kísérő termékismertetővel. A Hajdú Zrt. szakértői segítenek átlátni, mit is jelentenek az adatok.

Kép:Wikimedia

Az Európai Bizottság 2013-ban elfogadta és 2 év türelmi időt biztosított a vízmelegítők és melegvíz-tároló tartályok gyártóinak a nagy eladási volument jelentő termékek használat közbeni energiafogyasztás-csökkentésére, valamint az energiacímke alkalmazására. Az uniós irányelv hármas célt határozott meg, melyben az egyik legfőbb indikátor, az energiafogyasztás 20 százalékkal való csökkenése mellett 2020-ra érje el a megújuló energiák alkalmazását 20 százalékkal.

Az új melegvíz – és fűtőberendezések jelzései a piktogramok lesznek. Színkódolás tekintetében nincs változás, a sötétzöld szín jelenti a leginkább energiahatékony készüléket, a piros az ellenkezőjét. Az energiaosztályokat tekintve már történt változás. „A” jelöli a leghatékonyabb, „G” pedig a legkevésbé hatékony terméket, éves energiafogyasztás alapján, az „F” kategória folyamatosan kiszorul a piacról. (2011 végén a háztartási gépek és tévékészülékek kaptak új címkét, ami könnyebben átlátható.)

A vízmelegítők energiaszolgáltatási képessége alapján, az energiacímkén új, a ruházati iparban már megszokott S, M,L, XXL besorolással találkozhattak a fogyasztók. E besorolásnál a kis méretektől a nagy méretekig jutunk el: S-től az XXL-ig, esetünkben ugyanez a kis energiaszolgáltatástól mutat a nagy energiaszolgáltatásig. Minél több hőmennyiség nyerhető ki a forróvíztárolóból, annál magasabb besorolást kap, amely a 3XL-lel tetőzik.

Három alapvető jelzést érdemes a fogyasztónak értékelnie.

Az első a vízmelegítési energiahatékonysági osztályba történő besorolás. Az „A” kategóriát a hőszivattyús vízmelegítő kapja, ha ezt a rendszert szolárrendszerbe kötik be, már „A++” kategóriás besorolást fog kapni.

Az átlagos méretű – szeptembertől L besorolású – piacon kapható elektromos vízmelegítők 35-40 % energiahatékonyság miatt, „C” kategóriát kapnak majd. (A jogszabály alkalmazása alapján sok azonos termék fog majd fenti besorolást kapni, így a fogyasztónak érdekében áll az alábbi két szempont figyelembevétele.)

A második fajsúlyos eligazodási pont a fogyasztó számára az adott vízmelegítő berendezés éves villamosenergia-fogyasztása, ami az energiacímkén kWh-ban vagy gigaJoule mértékegységben jelenik meg.

A harmadik fontos útmutató, a már ismertetett energiaszolgáltatási képesség. /S- 3XL-ig/ A végfelhasználó számára e három jelzés együttes vizsgálata jelenthet nagyobb energia megtakarítást és hatékonyságot.

Forrás: Hajdú Zrt.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo