Mindenkinek ad munkát a klímaváltozás

A felívelőben lévő "zöld" gazdaság új munkahelyek millióit teremti világszerte a következő években, Németországban 2030-ra több embernek ad állást a környezetvédelem, mint a nehézipar, a gép- és autógyártás - derül ki az ENSZ munkaügyi szervezete, az ILO legújabb tanulmányából.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már napjainkban is sok új munkahely köszönhető a környezetvédelmet szem előtt tartó befektetői és foglalkoztatási szemléletmód terjedésének. Kínában hatszázezren foglalkoznak napenergia-hasznosításával kapcsolatos munkákkal; Nigériában a bio-üzemanyag gyártása kétszázezer családnak nyújt megélhetést, Indiában 2025-ig kilencszázezer új munkahelyet teremthet a biomassza hasznosítása, Dél-Afrikában pedig már most is huszonötezer, korábban állástalan személy dolgozhat a vízbázist védelmező munkálatok során - olvasható a Human Rent Press hírlevelében.

Ahogy a klímaváltozás jelentette lépéskényszert egyre szélesebb körben ismerik fel, a munkahelyteremtő hatás is gyorsulni fog a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt. A kutatás ugyanakkor leszögezi: bár a klímaváltozás hozzájárul az új munkahelyek létrejöttéhez, a felmelegedésből eredő negatív hatások egyre jobban sújtják a dolgozókat és családjaikat.

A klímaváltozás és az alkalmazkodás által okozott változások a gazdasági és szociális rendszerekben, a termelési és fogyasztási modellekben, alapjaiban érintik a foglalkoztatást, a munka világát is. Ez egyszerre hordoz magában óriási lehetőségeket és veszélyeket, amelyekkel legnyilvánvalóbb módon az elmaradottabb államok polgárai, és a tengeri szigeteken élők fognak találkozni, de a hatások a világ összes országában érezhetőek lesznek.

Az összességében kedvező kilátásokat árnyalja, hogy az új munkahelyeknek csak kis része lesz elérhető a mintegy 1,3 milliárd szegénységben élő (napi 2 dollár alatti pénzből gazdálkodó) dolgozó, vagy a következő tíz évben a munkaerő-piacra belépő ötszázmillió fiatal számára.

Az is aggályokra ad okot, hogy a létrejövő új állások nagy része veszélyes és nehéz "piszkos munkát" takar. Különösen a fejlődő gazdaságokban a mezőgazdaság és az újrahasznosítás terén teremtett új állásokkal alacsony fizetés, bizonytalan jogi státusz és egészségkárosító hatások járnak együtt. Ezen mindenképp változtatni kell, emelik ki a tanulmány szerzői. Nem elég ugyanis, ha új munkalehetőségek születnek: "tisztességes munkát" kell teremteni.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo