Méreg helyett programozott halál

A génmódosítást vetik be a tudósok a növényeket és termésüket pusztító ízeltlábúak ellen: a kártékony bogarak nőnemű egyedei hibás génszerkezetű nőnemű utódokat hozzanak létre, melyek elpusztulnak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A természetvédők jó ideje hallatják hangjukat a rovarirtók és gyomirtók mellékhatása miatt, mely szerintük a méhállomány jelentős megcsappanásához vezetett a világ számos pontján, Európában éppúgy mint az Egyesült Államokban. A rovarirtók pedig magukban is jelentős károkat okoznak, ráadásul sokszor hatástalanok. A molyok ellen például ugyanakkor muszáj védekezni, mert komoly károkat is okozhatnak a termelőknek. A rovarirtók elkerülésére géntechnológiát használnak a „gyémánthátú” molyok ellen az angliai biotech cég, az Oxitec kutatói, amely arra programozza a nőnemű molyt, hogy életképtelen utódokat hozzon létre.

Ez a moly sem csapkodja a szárnyát többé.
Fotók: freeimages.com

A molyok évente 5 milliárd dolláros kárt okoznak az agráriumnak globálisan. A gyémánthátú fajta ugyanis eléggé rezisztens lett (idővel több vegyipari termék iránt is immúnissá válik), nem reagál egy-egy rovarirtó szerre, csak többféle kemikália kombinációja ér el hatást ellenük az USA keleti parti államaiban. Malajziában pedig már egyáltalán semmilyen növényvédő szerre nem reagálnak – írta a The New York Times.

A küldetés, hogy valahogyan semlegesítsék a molyhad káros hatását, már az 1990-es évek óta tart, hiszen a molyok az 1940-es években is problémát jelentettek, amikor elkezdték a növényvédő szerek ipari szintű alkalmazását a mezőgazdaságban.

A '90-es években a tudósok gamma-sugarakkal bombázták a molyférfiúkat a laboratóriumban, azt remélve, hogy attól elvesztik termékenységüket. Ez hatott is, a hímnemű meddő molyokat kieresztették a természetbe, ahol versenyeztek nőtársaik kegyeiért, csak éppen nem tudtak velük életképes utódokat létrehozni. Ettől valóban megcsappant a molypopuláció.

De a gyémánthátú moly élelmes fajtának bizonyult. A sugárzás nem hatott rájuk, ahogy a kemikáliák sem.

Az új eljárást kifejlesztő Oxitech valójában a rangos Oxford University egyik céges érdekeltsége. Az első laboratóriumi kísérletek képesek voltak helyi molypopulációk kiirtására. A hímnemű egyedekbe beültették a módosított géneket, ezek megtették kötelességüket a nőnemű egyedekkel. A létrejött nőnemű utódok ugyan éltek egy darabig, de elpusztultak, mielőtt le tudták volna rakni a lárvákat. Mindez a hibás gének miatt.

Csak a hímneműek örökölték a hibássá módosított, szintetikus géneket úgy, hogy normál élethosszt megéltek, ám bennük néhány generáció múltán kimúlt, eltűnt, „felszívódott” a genetikai defektus. A megoldás tehát a női populáció létszámcsökkentésében van. A módszer tesztelése kint a szabadban még hátra van. A tervek szerint 2016 nyarán kerül rá sor. Egyes génmódosítás-ellenes szervezetek elítélték a kísérletezésnek ezt az irányvonalát, mondván, a fehérje, amely a szintetikus gén segítségével létrejön, károsíthatja a vad élővilágot (vagyis azokat a fajokat, amelyek többek között a molyok megevéséből élnek, köztük számos madárfajt), amint az bekerül a táplálékláncba.

Mintha képzőművész tervezte volna

A GeneWatch U.K. kritikájára reagálva az Oxitech hangsúlyozta, megfontolták ezt a kérdést is, és tesztelték az így létrejövő fehérjét pókokon, élősködőkön, számos bogárfajtán, halakon és szúnyogokon, és a tesztek alapján szerintük nincs mérgező hatása. Az erre vonatkozó megállapításaikat belefoglalták az amerikai Mezőgazdasági Minisztériumnak eljuttatott dokumentációba. A szaktárca úgy döntött, hogy engedélyezi a kísérletet.

A Northeast Organic Farming Associations of New York azt vetette fel ellenérvként, hogy a génmódosított molyok ellephetik az organikus farmokat, amelyek így elveszthetik biominősítésüket. A tudósok erre azt felelik, hogy a gyémánthátú molyok nem nagyon vándorolnak – már ameddig van „társaságuk és ételük”. Azok az egyedek, melyek veszik a bátorságot, hogy elvándoroljanak, valószínűleg elpusztulnak a téli hidegben.

A fecskéket is pusztítják a rovarirtók
Az imidacloprid nevű növényvédő szer okozza a közelmúlt jelentős madárpusztulását Európában holland kutatók szerint. A neonikotinoidok körébe tartozó, a mezőgazdaságban széles körben alkalmazott rovarirtó szer, melyet korábban a méhpusztulással is összefüggésbe hoztak, számos madárfaj – köztük fecskék, seregélyek és rigók – egyedszámának csökkenéséért felelős.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo