Menekülnek a nagybefektetők a fosszilis vállalatokból

A nyugdíjalapok és a nemzeti szuverén vagyonalapok nemcsak az olajvállalatokban szerzett részévnyeiken, de még a Miamiban lévő ingatlanérdekeltségeiken is túladnak. Előbb-utóbb mindegyiknél értékcsökkenéssel kell számolni.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ közvéleményét nem kell már győzködni arról, hogy a klímaváltozás valóság, nem összeesküvés, ahogy Trump hangoztatja. A fosszilis szektor óriáscégeinek egy része is belátta, hogy szükség van a karbonadóra, mellyel a kormányok beárazzák a légszennyezést (az üvegházgáz-emissziót), mert kalkulálható üzleti környezetre van szükség. Érlelődik a konszenzus, hogy a fosszilis erőforrásokat a Földben kellene hagyni, nem szabad kitermelni és elégetni őket, ha a párizsi klímaegyezmény értelmében 1,5 Celsius-foknál akarjuk megfékezni a globális felmelegedést. Ez pedig azt jelenti, hogy a földgáz- és olajvállalatok értéke zuhanni fog.

Veszélybe került hát az a tőke, amit a múltban a fosszilis cégekbe fektettek szuverén nemzeti vagyonalapok, nyugdíjalapok, biztosítók és vagyonos emberek. Al Gore azt szorgalmazta, hogy a talajban hagyott erőforrásokat (stranded assets) le kell értékelni a cégek mérlegében, s ezzel a cégértéknek is módosulnia kell.

2016-ban a London School of Economics 2500 milliárd dollárra becsülte a veszélyben lévő eszközök mértékét, ha a klímaszcenárió az eddigi módon folytatódik, s 2100-ra 2,5 Celsius-fokkal nő a hőmérséklet az ipari forradalom előtti klímához képest. A Világbank, a Citigroup, az HSBC, a Mercer és a Carbon Tracker is kiadott már elemzéseket, melyek a fosszilis szektorba való befektetés veszélyeire hívták fel a figyelmet.

Kép: Pixabay

Tőkekivonás: felpörgött a párizsi klímacsúcsra

A 350.org aktivista szervezet a 2010-es évek első felében indította kampányát, mellyel nyilvánosan helyezett nyomást az említett alapokra: vonják ki pénzüket az olajcégekből. Ez lett a divesztíciós mozgalom (angolul divestment), amit eredetileg a társadalomtudatos befektetők két típusa indított el bő 40-50 éve: az egyházak és az egyetemek befektetési alapjai. A divesztíciós aktivitás a párizsi klímacsúcs előtti hónapokban lett igazán aktív, a különféle alapok sorra jelentették be, hogy csatlakoznak a mozgalomhoz, ahogy a közvélemény figyelme egyre inkább a klímaegyezmény létrejöttét övező reményekre irányult.

  • 2014 szeptemberében még 181 intézmény volt aláírója a divesztíciós vállalásoknak, 2015 szeptemberére már 436 szervezet csatlakozott, melyek összesen 646 millió embert képviseltek, állította az Arabella Advisors. Ezek a befektetők összesen 2600 milliárd dollárnyi tőke fölött diszponáltak.
  • A klímaegyezmény elfogadására néhány hónappal később, 2015 decemberében került sor a párizsi klímacsúcson. Addigra továbbnőtt a csatlakozók száma: 2000 magánszemély és 400 szervezet tett hitet a fosszilis szektorból történő tőkekivonás mellett. Felvállalta a divesztíciót például a Norvég Nemzeti Szuverén Vagyonalap, mely a világ legnagyobb ilyen típusú alapja; a Bill and Melinda Gates Foundation és a Wellcome Trust, a világ két legnagyobb egészségügyi alapja; a Kaliforniai Közalkalmazottak Nyugdíjalapja (CALPERS), amely a világ legnagyobb nyugdíjalapja; továbbá Leonardo DiCaprio is (magánvagyona és jótékonysági alapítványa erejéig).
Vámot vetne ki Trump a napelemekre
Csökkenhet a napenergia versenyképessége és kétharmadával is visszaeshet a nagy naperőművek építésének tempója az Egyesült Államokban, ha két csődbe ment szolárcég követelésére az USA Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága és Trump vámot ró ki a külföldi napenergiás eszközök importjára.
A mai állás

Hol járnak a szuverén vagyonalapok 2017 nyarán e kérdésben? A 900 milliárd dollárnyi eszközt kezelő norvég alap még mindig nem hajtotta végre teljesen mértékben az ígért tőkekivonást. Az Arabella Advisors új összesítése szerint a tőkekivonó mozgalom résztvevőinek tábora olyan nagyra bővült, hogy az általuk kezelt eszközök értéke 5000 milliárd dollár. A New Zealand Super Fund azért válik meg a fosszilis részvényektől, mert azzal számol, a szigorodó környezettudatos jogi előírások nagyobb terheket rónak a fosszilis cégekre, vagyis egyre kevésbé lesznek nyereségesek a jövőben. A divesztíciós kritérium: azokból a cégekből lép ki, melyek bevételük több mint 30 százalékát fosszilis energiahordozókból teremtik elő.

Az új-zélandi alap már talált is vonzóbb, zöldebb befektetési célpontokat: ilyen például a View, mely energiahatékonyságot elősegítő üvegeket gyárt, vagy a LanzaTech, mely a hulladékot biogázzá alakítja. Az Abu Dhabi Investment Authority a megújuló energiákban utazó Greenkóba és a ReNew Powerbe fektetett, a szingapúri vagyonalap, a GIC pedig az elektromos autókkal foglalkozó cégeket pécézte ki.

Rengeteg kárt okoznak az adókedvezmények
Magyarország a harmadik helyet nyerte meg azon az európai szavazáson, amelyen a Föld éghajlatára nézve a leginkább káros adókedvezményeket „jutalmazták”. Ezt a kétes dicsőségű eredményt hazánk a céges személygépkocsi-vásárlás és -használat gáláns adókedvezményeivel érdemelte ki.
Miami is tabu

A svéd nyugdíjalap, az AP7 egyik képviselője – neve elhallgatását kérve – azt mondta a Reutersnek, hogy tervbe vették a Miamiban lévő ingatlanérdekeltségeik eladását, mert nagyon valószínű, hogy 10 éven belül a parkolók ott már víz alatt lesznek. Az alap már eladta érdekeltségeit abban a 6 energiacégben, melyek kifejezetten megsértik a párizsi klímaegyezmény alapelveit.

Kétkulacsos (tőke)politika

A tőkekivonás mellett való elköteleződés azonban nem jelent karbonmentességet. A francia szuverén nemzeti vagyonalap, a SWC Caisse des Depots 2020-ra 20 százalékkal kívánja csökkenteni részvény-portfóliója karbonlábnyomát, és azokban a cégekben adja el részesedését, mely forgalmuk több mint 20 százalékát szénből generálják. Ez elég lanyha – sőt, ha tetszik, képmutató – feltétel, mivel így az olajból és földgázból élő cégekben így továbbra is megőrzi részvénypakettjeit.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo