Már a repülő autókra készül az EU

A sci-fi filmekben már láttuk őket sokszor, a Szárnyas fejvadásztól a Star Wars: A klónok támadásáig. Mik az esélyei, hogy kereskedelmi forgalomba kerüljenek ilyen modellek?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

kép: mycopter.eu

Képzeljünk el egy világot, ahol egyszerűen csak bepattanunk a saját kis helikopterünkbe és oda megyünk, ahova csak akarunk. Nincs dugó, és pilótaengedélyre sincs szükség. Lehet, hogy nem is annyira távoli ez a jövő: az Európai Unióban hat kutatóintézet foglalkozik azzal, hogy kis méretű, munkahelyre vagy városon belüli közlekedésre használható modelleket dolgozzon ki. A New York Times utánajárt a kérdésnek és találóan "magánkoptereknek" nevezte az ilyesfajta közlekedési eszközöket.

Az EB 4,7 millió dollárnyi támogatást adott egy ilyen projektnek, mely a MyCopter névre hallgat és 2007-ben pályázott az unió vezetésénél.

A tübingeni Max Planck Intézet projektje már túl van az első fázison és a megvalósulás második szakaszába lépett.

Az angliai University of Liverpool mérnöki karának laboratóriumában -vetítővel ellátott- repülés-szimulátorban tesztelik a golyóalakú repülőjárgányt, melyből majd buszokat fognak kialakítani, hogy tehermentesítsék az országutakat. Hivatásos pilóták és civilek egyaránt "utaznak" a járműben, mely -ha forgalomba kerül- fixált útvonalakon repülne a levegőben. A zürichi Swiss Federal Institute of Technology munkatársai fáradoznak az automatika kidolgozásán. A tesztelésbe drónokat is bevontak.

Szó van róla, hogy a Google Car mintájára ezek is önműködőek lennének: automatikusan magukat vezetnék a GPS-be betáplált célállomás-adatok alapján. Hamarosan technológiai cégekkel együttműködve kezdődik a vizsgálata annak, milyen karosszéria dizájnt kapjanak ezek a privátkopterek.

E projekttől függetlenül a holland Pal-V is dolgozik egy repülő autó kifejlesztésén. Termékük a tervek szerint 2016-ra készülne el és potom 300 000 dollárért (69,8 millió forintért) lehetne megvásárolni.

Az EU az Out of the Box: Ideas About the Future of Air Transition nevű jelentés nyomán kezdett anyagi forrásokat fordítani a légi közlekedés jövőjére vonatkozó kutatás-fejlesztésre. Az azonban kérdéses, hogy ezek az új járművek milyen meghajtásúak lesznek, hiszen a belső égésű motorok használata és a hagyományos üzemanyagokra való hagyatkozás ezeknél az új modelleknél csak tovább növeli a globális járműpark emisszióját.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo