"Magyarország az atomenergiával győzhet"

Az szakíthatja át a célszalagot az energiaversenyben, aki a leggyorsabban kötelezi el magát az atomenergia mellett, és elsőként exportál energiát a régióba - összegezte Herczog Edit az EU harmadik energiacsomagja által teremtett új kihívásokat a XIX. Gazdasági Fórumon. A képviselő szerint Lengyelország lehet a legkomolyabb versenytársunk. 

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szocialista EP-képviselő a lengyelországi Krynicában az európai kormányzati vezetők és a régió meghatározó üzleti szereplői részvételével megrendezett XIX. Gazdasági Fórum előadójaként arra hívta fel a figyelmet, hogy régiónk gazdaságára továbbra is az alacsony energiahatékonyság, a magas szén-dioxid kibocsátás és az "energiazabáló" iparágak túlsúlya a jellemző. Hozzátette:

Közép-Európában nemcsak az energiahatékonyságot kellene javítani, de a régió innovációs potenciálját is növelni kell, csak így tudunk elmozdulni az energia-intenzív termelés irányából a magas hozzáadott értéket termelő iparágak felé.

Olcsó és hatékony 

"Továbbra is az atomenergia a legolcsóbb és leghatékonyabb megoldás a klímaváltozás és a fenyegető energiahiány együttes megoldására" - összegezte képviselő a nukleáris energia melletti érveket. Rámutatott azonban, hogy az atomenergia súlyának növeléséhez nem elegendő folyamatosan fejleszteni a technológiát, de stabil jogi, politikai és pénzügyi hátteret is kell teremteni a beruházásokhoz, és növelni kell az emberek bizalmát. A lakosság bizalmát pedig addig lehet fenntartani, amíg a szakma garantálni tudja a biztonságos működést.

Herczog Edit szerint az Európai Parlament által elfogadott, az európai hálózatokat összekötő és a piacokat liberalizáló Harmadik Energiacsomag kiélezett versenyhelyzetet teremt a döntően energiahiányos régióban. "Az juthat sorsdöntő versenyelőnyhöz, aki először exportál energiát a régióba. Ezt a versenytársak már felismerték" - tette hozzá a képviselő. Az eddig döntően szénenergiát használó Lengyelország ugyanis 5 erőmű építését vállalta, ebből kettő tervezése már folyamatban van. Az eddig is jelentős atomenergia-fogyasztó Szlovákia (a nukleáris energia 50% körüli részarányával a teljes energia portfolióból a magyar 37%-kal szemben) pedig további két reaktor beüzemelését tervezi. "Ha Magyarország nem akar lemaradni az energiaversenyben, mielőbb hozzá kell látnia a nukleáris kapacitása bővítéséhez. A lengyelekkel szemben ma még meglévő technológiai előnyünk pillanatok alatt elolvadhat, hiszen ebben a versenyben kizárólag a megvalósult beruházások számítanak" - véli Herczog Edit.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo