Kinshasa lesz a világ legnagyobb városa

A huszadik század második felét a gyors városiasodás jellemezte. A folyamat újabb sebességre kapcsol, de a leggyorsabb most már a harmadik világban növekednek a metropoliszok. Ott híznak a leginkább a milliomosok magánvagyonai is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelenleg 7,2 milliárd ember él a Földön, 2050-re várhatóan 2,5 milliárddal gyarapodunk, kb. 9,5-9,7 milliárdra, a városlakók több mint fele félmilliós lélekszámúnál kisebb városban él. Több milliós városból már az 1955-ben sem volt hiány, de  2015-re már a hetvenet is meghaladta a megapoliszok száma, de 1955-ben csak 2 város rendelkezett 10 milliót meghaladó népességgel, most már 8 metropoliszban található 20 milliónál több lakó. Csakhogy a gazdasági és demográfiai folyamatok miatt nem ugyanazok a városok nőnek a leggyorsabban  - és a legnagyobbra - mint a 20. században gondolhattuk. A 20. századi toplistából ugyanis most csak kettő került fel a mostani szupergyorsan növekvő városok közé, derült ki a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) által közzétett ENSZ-adatokból, melyet az Urbanisation Project keretében gyűjtöttek.

New York. Fogynak a milliárdosaik? Nem, csak másutt lesznek többen.
(Fotó: freeimages)

Más toplista rajzolódik ki azonban, ha azt vesszük alapul, mely városok nőttek a leggyorsabban - de nem feltétlenül kerültek be a legnagyobbak közé.

  • Sencsen, mely a Kínába kihelyezett termelés fellegvára 1950-ben még csak egy kis halászfalu volt 3148 lakóval. Most 12 millióan lakják.
  • Meglepően kicsi a vidéki falukban és településeken élők aránya. Európában a lakosság 73 %-a él városokban, Dél-Amerikában 83 %, Észak-Amerikában 82 %. Afrika és Ázsia lakosságát hagyományosan falusiak alkotják, de mindkét földrészben gyorsan közelíti az 50 százalékos határértéket a városlakók aránya. Hamarosan ők lesznek többségben.
  • 1960-ban a Szahara alatti Afrika egyetlen olyan várossal bírt, melyben több mint egymillióan éltek. Ez volt Johannesburg. 1970-re már négy nagyvárosa volt, 2010-ben 33.
  • London és New York egyaránt 9-10 emberrel gyarapodik óránként. (Azt nem közlik a statisztikusok, hogy ez a gyerekszületéseket és a bevándorlásokat, a letelepedési engedélyt megkapó egyéneket is magában foglalja-e, de vélhetően igen.) Londonban 8,6 millióan élnek. Mumbai óránként 51 emberrel gyarapodik, Delhi 79 fővel.
Megavárosoknak hívják azokat a településeket, melyek populációja meghaladja a 10 milliót. Az emberiségnek jelenleg valamivel kevesebb mint 12,5 százaléka (minden nyolcadik ember) él ilyen metropoliszban, de a trendek szerint néhány évtizeden belül a bolgyó lakosságának fele ilyen közösségekben él majd.
Mégis megéri

2012-ben a Föld lakosságának 33 százaléka élt városokban, 2050-re ez az arány várhatóan meghaladja a 70 százalékot. Ez irdatlanul nagy logisztikai kihívásokat jelent és nagy tehertételt ró a környezetre. Elemzők szerint azonban nemzetgazdasági szempontból megéri élénkíteni a városiasodást: 2012-ben a gazdasági termelőtevékenység 55 százaléka városokban zajlott.

Sőt a milliárdosok száma is az új megapoliszokban nő a leggyorsabban. Ma már Peking a legtöbb milliárdos lakost magának mondó város. A listán lehagyta New Yorkot, eddig hagyományos ott lakott a legtöbb krőzus.

A Földön összesen 2188 milliárdos él, közülük Pekingben él 100, míg New Yorkban már "csak" 95. De országos szinten is legyőzte Kína az Egyesült Államokat a milliárdosok számát illetően.

A világ legnagyobb városai 1955-ben

  • Tokió 13,71 M New York + Newark 13,22 M Oszaka 8,62 M London 8,28 M Párizs 6,8 M Sanghaj 5,85 M Buenos Aires 5,8 M Moszkva 5,75 M Chicago 5,56 M Los Angeles + Long Beach + Santa Ana 5,15 M
A legnagyobb városok 2015-ben
  • Tokió 38 M Delhi 25,7 M Sanghaj 23,74 M Sao Paulo 21,07 M Mumbai 21,04 M Mexikóváros 21 M Peking 20,38 M Oszaka 20,24 M Kairó 18,77 M New York + Newark 18,59 M
A legnagyobb városok 2050-ben
  • Mumbai 42,4 M Delhi 36,2 M Dakka 35,2 M Kinshasa 35 M Kalkutta 33 M Lagosz 32,6 M Tokió 32,6 M Karacsi 31,7 M New York 24,8 M Mexikóváros 24,3 M
A jelenlegi demográfiai folyamatok alapján 2070-re Kinshasa lesz a világ legnagyobb városa.
Az új célokkal fenntartható lesz a fejlődés?
Az ENSZ tagállamai ez év szeptemberében új együttműködési programot fogadtak el, amely magában foglalja a következő másfél évtizedben elérendő fenntartható fejlődési célokat. Az alapvető szociális, környezeti és gazdasági problémák megoldására irányuló közös célkitűzések mellett a program minden ország számára feladatokat határoz meg, de majd csak a végrehajtás folyamatában derülhet ki, hogy a célok elérése érdekében tett nemzetközi és nemzeti szintű intézkedések valóban közelebb visznek-e a fenntartható fejlődéshez. Dr. Faragó Tibor egyetemi tanár írása.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo