Kettős mércét alkalmaz az unió az energiaforrásokra

Az Európai Tanács ülésén Brüsszelben 28 uniós tagország állam- és kormányfői olyan energia jövőképet támogattak, amely Európát továbbra is függőségben tartaná a fosszilis energiától. Ennek jellemző tünete, hogy óriási gázvezeték-projekteket erőltetnek, itthon pedig bányajáradék-csökkentéssel kedveznek a zsákutcába vezető palagáznak, torzítva ezzel a piaci feltételeket.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Levegő Munkacsoport keményen bírálta az államfők energiauniós stratégiai tervét, amelyben új földgázprojektekre helyezték a hangsúlyt ahelyett, hogy az energiatakarékosságra és a megújuló energiákra támaszkodnának az üvegházgáz-kibocsátások és az energiaimport csökkentése érdekében. (Az uniós tervekről itt olvashat részletesebben!)

"Aggasztó látni, hogy a kormányok a földgáz beruházásokat támogatják, miközben ezek az energiauniós tervek azért születtek, hogy a gázimport-függőséget csökkentsék. Úgy tűnik, az államfők csak arra a propagandára figyelnek, hogy a gáz tisztább, mint a szén, és megfeledkeztek róla, hogy a gáz is szennyező fosszilis erőforrás. " – mondta Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetője. (A magyar kormány egyébként külön bünteti a megújulókat.)

A jelenlegi energiauniós tervekkel az EU vezetői nem tesznek eleget az ígéretüknek, hogy megfelelően csökkentik a káros kibocsátásokat és átalakítják Európa energiarendszerét. A Párizsban tartandó globális klímacsúcs évében sokkal jelentősebb energiahatékonysági és megújuló energiás lépéseket lehetne tenni, melyek jobban csökkentenék a kibocsátásokat, mint az EU jelenlegi „legalább 40% csökkentés 2030-ra” célja.

Az Európai Parlament kitartóan támogat olyan energiás célokat 2030-ra, amelyek 54%-os szén-dioxid kibocsátás-csökkentést jelentenek az Ecofys nemzetközi független kutatócsoport szerint <3>. Az Európai Bizottság elemzése szerint az EU teljes tiszta energiapotenciálja kiaknázásával 40%-kal lenne csökkenthető a gázimport a következő 15 évben és a GDP 4,45%-kal nőne, az alap forgatókönyvhöz viszonyítva.

“A hazai kormányzat is kettős mércét alkalmaz: egyfelől nem ösztönzi eléggé az energiatakarékosságot és elvárja, hogy a megújuló energiák segítség nélkül, piaci alapon működjenek, miközben közpénzek milliárdjait öli atomprojektre és folytatja a szennyező fosszilis energiaforrások támogatását, többek között a palagáz bányajáradékának drasztikus csökkentésével” – összegezte Botár Alexa.

Sokba kerül nekünk a kormány késlekedése
Tavaly nyár óta késik az Energiahatékonysági Irányelv hazai átültetése, és a napokban lejárt az Európai Bizottság által adott legutolsó határidő a nemzeti végrehajtási jogszabályok bemutatása. A következő lépés az Európai Bíróság lehet. Pedig nagy a tét: sok milliárd forintnyi megtakarítás.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo