Kell a sóder, elpusztítják a világörökségi kincset

Lejárt az UNESCO által meghatározott határidő, ameddig Spanyolországnak jeleznie kellett, hogy mit szándékozik tenni a világörökségi listán szereplő Donana Nemzeti Park megmentéséért. A hatmillió vándormadár pihenőhelyéül szolgáló spanyol vizesélőhely lehet az első európai uniós terület az UNESCO Világörökségi Helyszínei közül, mely átkerül a veszélyeztetettek listájára.

Az UNESCO bizottság felszólította a spanyol kormányt, hogy sürgősen állítsa le a kavicskitermelést a vizesélőhely gerincét alkotó Guadalquivir folyón, és ne engedélyezze a folyómeder további mélyítésére irányuló terveket, különben átsorolja a Donaná-t a „veszélyeztetett” státuszba. A kormány ugyancsak elmulasztotta a területet veszélyeztető egyéb káros ipari tevékenységek leállítását, amilyen például a nem fenntartható és illegális mezőgazdasági célú vízfelhasználás, illetve a bányászat és a földgázkitermelés.

Kép: Juan Carlos Munoz/ WWF

„A spanyol hatóságok túlságosan sokáig hagyták figyelmen kívül a tudományos érveket, nemzetközi egyezményeket, az UNESCO döntéseit, az EU szabályozásait, és ellenálltak a társadalmi nyomásnak is – közölte Juan Carlos del Olmo, a WWF Spanyolország igazgatója. – A kormánynak rengeteg ideje volt arra, hogy cselekedjen, de ma lejárt az idő. Az UNESCO Világörökségi Bizottságnak igaza lesz akkor, amikor a Donana Nemzeti Parkot átsorolja a veszélyeztetett helyszínek listájára”– tette hozzá.

Végveszélyben a természeti világörökségi helyszínek harmada
Az ENSZ által nyilvántartott 229 természeti világörökségből hetven van veszélyben a bányászat vagy fosszilis energiaforrások kitermelése miatt. Magyarország sem kivétel, nálunk az Aggteleki Nemzeti Park közvetlen közelében nyitottak volna lignitbányát.
A káros ipari tevékenységek hatása odáig fokozódott, hogy a terület vízellátottsága a természetes szint 20 százaléka alá csökkent. Ennek következtében a terület sekély vizű lagúnáinak nagy része és a mocsarak mintegy 80 százaléka eltűnt.

A WWF becslése szerint több mint 1000 engedély nélkül fúrt kút, 1700 öntőzőtó és mintegy 3000 hektárnyi illegális mezőgazdasági terület szívja el Donana vizét. A kiszáradással egy időben, a vizesélőhelynek a szennyezésekkel és az özönfajok elterjedésével is meg kell küzdenie. Ennek következményeképpen pedig megcsappantak a ritka madarak és más őshonos állatok populációi is.

Az UNESCO álláspontja szerint a gázkitermelés és bányászati tevékenység alapvetően ellentétes a világörökségi státusszal, Spanyolország mégis folytat ilyen irányú tevékenységeket a terület közvetlen közelében. A Világörökségi Bizottság 21 tagja a 2017 júliusában esedékes következő ülésén dönt majd Donana jövőjéről.

Milliókat tartanak el, mégis irtjuk őket
A Földön található természeti világörökségi helyszínek közel felét veszélyeztetik különböző beruházások és ipari tevékenységek a WWF tanulmánya szerint. Pedig ezek a területek nélkülözhetetlenek az emberek és a környezet számára, mégis itt folyik világszerte olaj- és gázkitermelés, bányászat vagy illegális fakitermelés.

Véleményvezér

Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo