Jó üzlet a napelem

Napelempark létesült Halápon. A 2016 darab napelemet magában foglaló park névleges összteljesítménye meghaladja a 450 kilowattot, ami éves szinten 600 ezer - 650 ezer kilowatt megújuló energia termelését teszi lehetővé. A beruházó több mint 164 millió forintos támogatást nyert el a fotovoltaikus rendszer telepítésére az Új Széchenyi Terv megújuló energiás pályázatán.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfrissebb adatok szerint 151 új napelemes projekt indul az Új Széchenyi Terv zöldgazdaság-fejlesztési fejezetén belül. A megítélt támogatás mértéke megközelíti a 7 milliárd forintot. A napelemek átlagos beépített teljesítménye 75,9 kilowatt, a legnagyobb, Szegeden megépülő fotovoltaikus energiatermelő rendszer teljesítménye pedig meghaladja a 2,5 megawattot.


Közel 7 milliárdos projekt
Kép: sxc

Míg 2010 végén a magyarországi napelemek beépített kapacitása nem érte el az 1 megawattot sem, ma az önkormányzati és állami intézmények, valamint kisvállalkozások által telepített 11,5 MWp névleges teljesítményű napelemek közel 14 Gigawattóra elektromos energiát termelnek és 11900 tonna szén-dioxid megtakarítást érnek el évente – hangsúlyozta Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár 2011. október 11-én, a Halápon létesülő napelempark átadásán. A napenergián alapuló villamosenergia-termelés 2010-ben 0,85 gigawattóra volt, ami a teljes megújuló alapú villamosenergia-termelésnek csupán 0,029 százalékát jelenti. A támogatott napelemes projektek megvalósulása esetén, a beépített villamos kapacitás a 2010-es évihez viszonyítva tizenháromszorosára növekszik majd.

Bencsik János felhívta a figyelmet arra, hogy a Nemzeti Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Terv az egyik fontos sorvezető stratégiai céljaink eléréséhez, a fenntartható, megfizethető energiastruktúra megteremtéséhez, a magyar gazdaság megújításához és a foglalkoztatás növeléséhez. Ám önmagában ez a dokumentum nem hoz megoldást. Kiszámítható befektetői környezetre van szükség, ezért befejeződött az új támogatási rendszer előkészítése. Az energiahatékonysági beruházások Bencsik szerint elsősorban nem kötelezettséget, hanem sokkal inkább lehetőséget jelentenek, hiszen így tartós belső piac épülhet a hazai mikro- és kisvállalkozásoknak.

Az államtitkár beszámolt arról, hogy várhatóan október végén tárgyalja a kormány a megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított villamosenergia kötelező átvételi rendszerének koncepcióját (METÁR). Az új átvételi rendszer technológia-típusonként, méretkategóriánként differenciált átvételi árat kíván bevezetni.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo