Ismét lehet spórolni az energiaköltségeken

Mintegy 1,6 milliárd forintos kerettel írták ki azt az új pályázatot, melynek köszönhetően energiahatékonysági felújításokra és energiatakarékos épületek építésére lehet milliókat nyerni.

 

Részletek a pályázatról
A Mi otthonunk felújítási és új otthon építési Alprogram pályázati felhívása, a Pályázati útmutató és mellékletei az Energiaközpont Nonprofit Kft. honlapjáról érhetők el.

A hagyományos építésű, 1992 előtt épült ingatlanok komplex - energiahatékonysági felújítást és megújuló energia felhasználást ösztönző - energetikai korszerűsítésére tulajdonosok és lakóközösségek nyújthatnak be pályázatot. A támogatható tevékenységek közé tartozik egyebek mellett a nyílászárók cseréje, beépítése, a homlokzatok és födémek hőszigetelése, a hagyományos energiaforrással működtetett fűtési és használati melegvíz-rendszerek felújítása, átalakítása. E célokra lakásonként legalább 50-60 százalékos energia-megtakarítás esetén legfeljebb 3-5 millió forint támogatás nyerhető el. A pályázati forrás a teljes beruházási érték 40-50 százalékát fedezheti.

Az új építésű otthonok támogatásának célja az, hogy az épületek A vagy A+ kategóriás energetikai besorolást érjenek el. A kiíráson természetes személyek és építtető, gazdálkodó szervezetek juthatnak négyzetméterenként 40-60 ezer, de lakóegységenként legfeljebb 4-6 millió forint pályázati forráshoz. A támogatható tevékenységek köre megegyezik a felújításokéval.

A támogatás minden esetben vissza nem térítendő, utófinanszírozású. A pályázatok 2011. augusztus 15. és 2011. október 30. között nyújthatók be.

Érdemes sietni

A pályázatot kiíró Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hangsúlyozza közleményében, hogy ha a rendelkezésre álló források nem elegendőek, akkor felfüggesztik a pályázatot. A felhívást érdemes komolyan venni, mivel amikor idén márciusban kiírtak egy hasonló, épületenergetikai fejlesztéseket finanszírozó pályázatot, akkor mindössze két hónap alatt elfogyott az egész keret. „Azok a pályázók, akik nem lépnek idejében, a 2013-ig tartó finanszírozási időszakban könnyen lemaradhatnak a forrásokról" - vélte akkor Gyurácz Németh Iván, az M27 ABSOLVO pályázati és finanszírozási tanácsadó vezető tanácsadója.

2020-tól nullenergiás épületeket építhetünk csak
Az Európai Unióban kiemelten kezelik az energiahatékonysággal összefüggő kérdéseket, így az épületenergetikával kapcsolatos követelmények szigorodtak az elmúlt időszakban. A direktívák szerint 2018-tól a közintézményeknek alacsony energiafogyasztásúaknak kell lenniük, 2020-tól pedig valamennyi új épületnek a közel nullenergiás körbe kell tartoznia. A cél, hogy az épületek energiafelhasználása jelentősen csökkenjen, ugyanakkor növekedjen a megújuló energiák - nap, szél, földhő - használata. Ezáltal jelentősen nőhet az épületenergetikai felújítások száma, és erősödhet a megújuló energiák piaca.
Ma a Magyarországon felhasznált összes energia 40 százalékát az épületeinkben használjuk el (ennek egyharmadát a nem lakáscélú ingatlanok - irodák, gyárak, iskolák, kórházak - adják), s ennek mintegy kétharmada a fűtés és a hűtés számlájára írható. Az épületek fűtése az egyik legnagyobb CO2 kibocsátó.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo