IMF: nem árt a gazdaságnak az emissziócsökkentés, sőt

Egy zöld szervezet és a Nemzetközi Valutaalap új tanulmányai is azt állítják, hogy a klímavédelem nem kerülne extra költségekbe a gazdaságnak, sőt segítené a növekedést.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olajlobbi és a pártjukon álló – szabadpiaci elvekre hivatkozó – politikusok mondókája éveken át az volt, hogy a kibocsátáscsökkentés, a megújuló energiákra való átállás és más klímavédelmi eszközök többletkiadást rónak a nemzetgazdaságokra, csökkentik azok versenyképességét.

Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász azonban meglepő megállapításokat olvasott nemrég a New Climate Economy Project nevű nemzetközi szervezet és a Nemzetközi Valutaalap két egymástól független tanulmányában. Ezek nem kevesebbet állítanak, minthogy a radikális, hathatós emissziómérséklés „szinte alig” járna negatív hatással a gazdasági növekedésre nézve, mi több, akár gyorsabb növekedést is eredményezhetne. „Ez talán túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen – jegyezte meg Krugman –, de ezek komoly, gondos elemzések.”

„Az már hosszú ideje világos, hogy egy jól átgondolt emissziókontroll, amely beárazza az üvegházgázokat a kibocsátási adó vagy az emissziókereskedelem formájában, sokkal kevesebbe kerülne, mint ahogy az ezt ellenzők gondolják” – írta a New York Times hasábjain. Sajnos, írásában nem közöl részleteket és számokat a két említett tanulmányból, hogy megfoghatóbbá, konkrétabbá tegye az érvelést...

Kép: freeimages.com

Az üvegházgázok beárazása pozitív hatással volna a gazdaságra, részben azért, mert csökkenti az éghajlatváltozással járó kockázatokat, amennyiben rögtön visszafogja a gazdasági szereplők hajlandóságát a mértéktelen légszennyezésre, véli a közgazdász.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a legközvetlenebb, azonnali pozitív mellékhatás az egészségügy terén mutatkozhat meg. A fosszilis energiahordozók – főleg a szén – égetéséből eredő füst emberek millióinak okoz légúti megbetegedéseket. Ezek megelőzése, visszaszorítása óriási méretű költségmegtakarítással járhat – arról nem is beszélve, hogy a betegeskedéssel a cégek termelékenysége is visszaesik. A táppénzre kiírt munkavállaló nem hajt semmilyen anyagi hasznot. (Az egészséges munkaerő nem csak jobban termel, de kevesebbe is kerül a cégének.)

A klímapolitikai eszközök bevetésének ellenzői mindig azzal érveltek, hogy hacsak nincs globális, törvényileg kötelező érvényű klímaegyezmény. nincs értelme egy-egy országnak egymagában visszafognia a légszennyezését, mert az hatástalan. Az IMF jelentése szerint viszont pont ezt a dogmát kezdi ki: az egészségügyi költségek csökkentése miatt a helyi hatókörű klímavédelem is azonnali pozitív hatással lehet.

Növekedni vagy csökkenni?
Krugman megemlíti az európai „nem növekedés” (degrowth) mozgalmat (melynek alapelve, hogy a növekedés nem egyeztethető össze a fenntarthatósággal, ezért véget kell vetni a gazdasági növekedés hajszolásának), és hozzáteszi, hogy ez az ideológia csak marginális helyet foglal el a baloldali politikában.
Krugman azon az állásponton van, hogy a gazdasági növekedés és a klímavédelem összeegyeztethető. Hozzátehetjük, „csak” arról felejtkezik meg, hogy a növekedés nemcsak a légkörre jelent tehertételt, hanem az összes nem megújuló természeti kincsre – föld, víz, a növény és állatvilág diverzitása stb. –, és ebből a szempontból talán igenis van helyük, érvényességük a gazdasági növekedés ideáját támadó hangoknak.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo