Hanyagolják a G20-ak a klímafinanszírozást

Trumpék és a szaúdiak nyomására a G20 országok pénzügyminisztereinek találkozóján kínosan kerülték a klímafinanszírozás szót a résztvevők. A nagyvállalati vezetők tömörülése felszólította a G20-akat, adják meg a klímavédelemnek az őt megillető prioritást és anyagi ráfordítást.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia és más országok nyomására Németország kénytelen volt kihagyni egyklímafinanszírozásról szóló utalást a G20-ak pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek találkozóján elfogadott hivatalos nyilatkozatból - írja a Reuters.

A G20-ak soros találkozóján, ahol Németország látja el az elnöki tisztet, a kommünikéjéből tehát kihagyták a "klímaváltozási finanszírozás" kifejezést. A pénzügyminiszterek legutóbbi találkozóján, amelyre 2016 júliusában került sor Kínában -igaz még Obama amerikai elnöksége alatt- a résztvevő tagországok még bátorították egymást, hogy érvényesítsék jogrendjükben a globális klímaegyezmény vállalásait. A találkozó idején Kína volt a G20-ak soros elnöke.

(A cancúni és párizsi klímacsúcson a világ vezető nemzetgazdaságai vállalták, hogy donorként finanszírozzák a szegény országok klímaváltozáshoz való adaptálódását és a klímavédelmet egy az ENSZ égisze alatt működő klímaalapban.)

A nép hangja (fotó: flickr/ItzaFineDay)

Azóta viszont változtak a szelek, a klímaszkeptikus szólamokat többször is hangoztató Donald Trump került a Fehér Házba. A Trump-adminisztráció a 2018-as költségvetésbe a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) büdzséjének 31%-os csökkentését irányozta elő és más intézkedésekkel is változtatna a korábbi klímapolitikán.

A G20-ak megdolgozására jött létre több klímatudatos érdekvédelmi csoport, az egyik az üzleti vezetőket (B20), a másik tudósokat (lobbierejű kutatóintézeteket,  think tankeket, T20), a harmadik a civil társadalom jeles alakjait (C20) tömöríti. Ezek a tömörülések közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben sürgették a G20-akat, gondoskodjanak arról, a klímapolitika újra prioritást élvezzen a munkájukban.

A nyilatkozatot több tudós, valamint a B20-csoport elnöke írta alá, aki nem más, mint Kurt Bock, a BASF vegyipari konszern első embere. Az állásfoglalást pontosan azért adta ki a B20, mert a G20-ak kihagyták a klímafinanszírozás kérdését találkozójuk kommünikéjéből.

Forrás: Reuters

Ambiciózus, de elérhető célok 2050-re
A Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) becslései szerint elérhető, reális cél, hogy 2050-ra globálisan 70 %-kal csökkentsük a széndioxid-kibocsátást. 2060-ra akár zérókibocsátásúvá alakítható a világgazdaság.
Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, 2050-re 65 %-ra kellene növelni a megújulók arányát az energiamixben. 2015-ben ez az aránya 15 % volt globális szinten. Ehhez az is kellene, hogy a kormányok és a magánszektor 29 000 milliárd dollárt fordítson a megújuló energiás kapacitások létesítésére. Ez az éves globális GDP 0,4 %-ával egyenlő. Ezek a befektetések egyúttal 0,8 %-kal tudnánk növelni a GDP-t.
2015-ben a globális ÜHG-emisszió 32 gigatonna volt, amit évi 9,5 gigatonnára kellene csökkenteni 2050-re, hogy a globális felmelegedést a 2 Celsius fokban maximalizáljuk.
Forrás: Reuters

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo