Felhígított amerikai klímatörvény: 7 szavazat kell még hozzá

Július 27-én Washingtonban hivatalosan nyilvánosságra hozták a több jogszabályból összeálló klímatörvény-csomagot, amelyeket benyújtanak a szakbizottságoknak, majd a szenátusnak. Hova vezettek az elmúlt hónapok egyeztetései? Kompromisszumosan visszafogott, felhígított törvényjavaslathoz. Ami azért fokmérő a nemzetközi klímaegyezményhez vezető úton, mert a washingtoni törvénycsomag szigorúságára vagy éppenséggel lazaságára alapoznák más ipari nagyhatalmak is a saját nemzeti szabályozásaikat.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

15 milliárd dollárba kerülne az Egyesült Államoknak a klímavédelmi programok kivitelezése, állítják Washingtonban. Az Obama-adminisztráció prioritását élvezi a klímaügy, ám az elnök maga eddig nem kampányolt olyan erősen az érdekében, mivel hónapokon át az egészségügy reformjának elfogadtatására koncentrált. A demokraták mára lemondtak egy szigorúbb klímatörvényről. A korábbi verziót a klímablog hasábjain 3 részben ismertettük.

Republikánus támogatás hiányában elemzők a tekintetben is borúlátóak, hogy a novemberi képviselőválasztások előtt egyáltalán keresztül lehet-e passzírozni a kongresszuson egy gyengébb törvénycsomagot? Augusztus 6-án ugyanis a szenátus beszüntette az ülésezést és megkezdte nyári szünetét.

Washington klíma-mulasztásai
Nemzetközi környezetvédelmi megállapodások, melyek alól kibújt az USA. Aláírta, de törvényhozói szinten végül nem ratifikálta:
-egyezmény a biológiai sokszínűségről
-stockholmi egyezmény az tartós szerves szennyezőkről
-rotterdami egyezmény a rovarirtó-, növényvédő-szerek és veszélyes vegyi anyagok nemzetközi kereskedelméről
-kiotói jegyzőkönyv az éghajlatváltozásról (Bill Clinton aláírta, de George W. Bush és a szenátus elvetette)

Nem népszerű a törvénycsomag

Súlyosbítja a helyzetet, hogy a klímacsomag még a demokrata párton belül is némi ellenállásba ütközik. Egy friss összesítés szerint 53-en támogatják. További 7 szavazat kellene hozzá.

A klímatörvény lebutított változatát propagáló Richard Lugar republikánus politikus -a szénerőművekben bővelkedő Indiana állam képviselője- azt nyilatkozta, amíg nem vizsgálják ki, mi okozta a BP olajkútján a robbanást, nem fog támogatni semmilyen átfogó reformot az amerikai energia-szektort és a megújuló energiaforrásokra történő átállást illetően. Mégis Lugar az egyetlen republikánus, aki valamilyen formában a klímaügy mellé állt (lásd a lenti listát).

A republikánus képviselőket az olajlobbi szépen zsebre tette: a fosszilis óriáscégek 1998 óta  közel egymilliárd(!) dollárt költöttek a törvényalkotók megpuhítására. Ez évi 100 millió dollárt jelent, amivel a hatodik legerősebb érdekérvényesítő csoport az energiaszektor.

Húzd meg - ereszd meg

Kisebb-nagyobb "szkanderozások" már lezajlottak a két párt között a nyár elején: május 21-én más irányból próbálta az Obama-adminisztráció megfékezni az emissziókat. Ekkor terjesztette ki tágabb körre a Környezetvédelmi Hatóság (EPA) az autók mérgesgáz-kibocsátását szabályozó "kipufogó törvényt", aminek nem tettek keresztbe az autóipari szereplők, mivel a csődből őket kimentő állami támogatások miatt Washington tenyeréből esznek.

Június 10-én pedig nem sikerült megakadályozniuk a republikánusoknak, hogy az EPA megregulázza az üvegházgázok kibocsátását, ezzel környezetkímélő technológiai fejlesztésekre kényszerítve az USA keleti államaiban füstölgő 900 erőművet és olajfinomítót - becslések szerint 2,8 milliárd dollárt kell majd e célra költeniük a vállalatoknak. (Az új szabályok a Bush-kormány 2005-ös törvényét helyettesítik, melyet formai okokból 2008-ban érvénytelenként visszadobott a szövetségi bíróság.)

Pluszköltség a háztartásoknál

Az EPA vizsgálata szerint háztartásonként évi 150 dollár (31 550 forint) többletkiadást jelentene a fosszilis gazdaság átalakítása. (Az azonban nem egyértelmű, hogy a kalkuláció csak az energia-költségek növekedését veszi figyelembe, ami egy-egy háztartásra hárul, vagy a gazdaság egészére gyakorolt infláció-gerjesztő hatással is számol-e? Vagyis hogy az összes terméknek és szolgáltatásnak az ára emelkedik, hiszen minden gazdasági folyamat energia-felhasználáson és szállítmányozáson, tehát fosszilis energiákon alapul.)

 

Washingtoni klíma-beköpések
Thomas L. Friedman: ”Sok konzervatív elfogadná a karbon- vagy gázolaj-adót, ha azt a személyi jövedelemadó és a társasági adó csökkentésével ellensúlyoznák, így egyszerre teremthetnénk új munkahelyeket és tisztíthatnánk a levegőt.”
Peter Orszag, Obama kabinetjének időközben lemondott államháztartás-felelőse szerint a kibocsátási kvóták kereskedelme ”az USA történelmének legnagyobb vállalat-jóléti programja lenne.” (Nem tudni, ez vajon cinikus megjegyzés-e, mondván túl nagy anyagi előnyökhöz jutnának a kibocsátási engedélyekkel a vállalatok, ahogy azt zöld csoportok hangoztatták.)
Az EPA tavaly ”emberi egészségre és jólétre ártalmas” gázoknak nyilvánította az üvegházgázok (ÜHG) főbb fajtáit

Szénerőművek bezárása

Obamáék egyelőre hathatósabban tudnak lépni a higany-szennyezések -mely a halakba, onnan pedig az emberi szervezetbe kerül-, valamint a nitrogénoxid és az ónos esőket kiváltó kéndioxid kibocsátása ellen. E korlátozások valamelyest közelebb vihetik a Fehér Házat a 2020-as emisszió-csökkentési célok eléréséhez, és 2015-re a szénerőműveknek akár 20 százalékát kényszeríthetik leállásra vagy zöldebbé válásra.

Az alább felsorolt javaslatok többségére szeptember közepén térnek vissza a képviselők, amikor megkezdődik az őszi ülésszak. A november 2-i választást megelőző hetekben azonban hagyományosan egyre inkább elmérgesedik a sárdobálás a két párt közt, gyengítve a klíma-konszenzus esélyét.

Klímacsomag
(A Reuters összefoglalója és a New York Times cikkei alapján)
Amerikai energia törvény
  • Kidolgozói: John Kerry, Massachusetts demokrata szenátora, Joe Lieberman, Connecticut független képviselője
  • Státusz: szakbizottsági előterjesztés
  • Létrehozza a kibocsátási kvóták kereskedelmét a szennyező gazdasági szereplők körében
  • Karbonadót ró ki a legnagyobb szennyezőkre
  • 2020-ra 17 százalékban, 2050-re 50 százalékban állapítja meg az emisszió-csökkentést

Amerikai energiahatékonysági törvény 2010.

  • Kidolgozói: Jeff Bingaman, Új-Mexikó demokrata szenátora, Lisa Murkowski, Alaszka republikánus szenátora, és 8 további szenátor
  • Státusz: szakbizottsági előterjesztés
  • Energiahatékonysággal kívánja elérni az emisszió-csökkentést
  • Növeli az Energiaügyi Minisztérium programját az energiahatékony eszközök támogatására
Amerikai tiszta energia és vezetés törvény
  • Kidolgozói: Jeff Bingaman, Új-Mexikó demokrata szenátora
  • Státusz: a szakbizottság elfogadta, kitűzik a szenátusi szavazás időpontját
  • Korlátozza a közműcégek ÜHG-kibocsátását
  • Bevezeti a kibocsátási kvóták kereskedelmét
  • Energiahatékonysági sztenderdeket szab ki az építőiparra és a világítási rendszerekre
Olajfüggetlenség egy erősebb Amerikáért törvény
  • Kidolgozói: Jeff Merkley, Oregon demokrata szenátora, Tom Carper, Delaware demokrata szenátora, Michael Bennet, Colorado demokrata szenátora, Tom Udall, Új-Mexikó demokrata szenátora
  • Státusz: a gazdasági bizottság elé terjesztették
  • 2030-ra napi 8 millió barrelre (925 000 literre) csökkenti az USA olajfogyasztását, és korlátozza az olajbehozatalt. (Az USA napi olajigénye jelneleg 20 millió barrel, vagyis 2,3 milliárd liter!)
  • Élénkíti az elektromos autók gyártását
Nemzeti Energiabiztonsági Bizottság létrehozása
  • Kidolgozói: Byron Dorgan, Észak-Dakota demokrata szenátora, Jeff Merkley, Oregon demokrata szenátora
  • Státusz: az Energia és Nemzeti Erőforrások Bizottság elfogadta
  • 400 000 elektromos autót helyez az utakra 3 év alatt
  • Kedvezményeket ad az elektromos autókat vásárlóknak
  • 1,5 milliárd dollárt fordít az akkumulátorok kutatás-fejlesztésére
Gyakorlati energia és éghajlat törvény 2010.
  • Kidolgozói: Richard Lugar, Indiana republikánus szenátora, Lindsey Graham, Dél-Karolina republikánus szenátora, Lisa Murkowski, Alaszka republikánus szenátora
  • Státusz: a gazdasági bizottság elé terjesztették
  • Az üzemanyaghatékonyság növelését írja elő az amerikai személygépkocsikra
  • Szabványokat vezet be az épületek és eszközeik energiahatékonyságára
Amerika megújulásáért törvény
  • Kidolgozói: Maria Cantwell, Washington demokrata szenátora, Susan Collins, Maine demokrata szenátora
  • Státusz: a gazdasági bizottság elé terjesztették
  • 2020-ra 20 százalékkal, 2050-re 83 százalékkal fogja vissza az ÜHG-emissziót
  • Korlátozza a nagy fosszilis üzemanyag-termelők emisszióját
  • A kibocsátási kvóták eladásából befolyó összegeket tiszta energiák kutatás-fejlesztésére fordítja
A törvényjavaslatok hiányosságai:
  • Nem szab ki számszerű korlátozásokat az erőművek ÜHG-kibocsátására, amely nélkül azok nincsenek rákényszerítve, hogy csökkentsék az emissziót és áttérjenek az új technológiákra
  • Nem kötelezi a közműcégeket arra, hogy energiájuk jelentős részét megújuló forrásból állítsák elő, és nem állapítja meg a megújuló energiák részarányát (15-20 százalékot szorgalmaztak a környezetvédők 2020-as határidővel)
  • Nem kínál államilag garantált kölcsönöket "tiszta technológiájú" erőművek létesítésére, ehelyett a nukleáris energiát preferálja.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo