Ezernél több halál a légszennyezettség miatt itthon

Budapesten ezer ember idő előtti halálát is okozhatta a szálló por szennyezettség csak az idei évben. A többi hazai nagyvárosban sem jobb a helyzet.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egészségügyi Világszervezet szoftverével könnyen megbecsülhető, hogy milyen egészségügyi károkat okoz hazánkban is a levegő szennyezettsége. Az idei évben november végéig a légszennyezettségi adatok alapján, Budapesten mintegy 1.700 ember, Debrecenben 230, Miskolcon közel 200 ember idő előtti halála hozható összefüggésbe a szálló porral – számította ki a netkazan.hu.

A vidéki nagyvárosokban sem sokkal jobb a helyzet, Pécsett 160, Nyíregyházán közel 100, Szombathelyen és Tatabányán mintegy 40, Székesfehérváron 30 ember halála hozható összefüggésbe a városok szálló por szennyezettségével.

Az Európai Bizottság már 2014 márciusában felszólította Magyarországot, hogy biztosítson védelmet a polgárok számára a szálló por okozta szennyezettség ellen.

Az Unió is kiszámolta

A szálló por káros egészségügyi hatása közismert. Az Európai Bizottság által készített számítások szerint az Unió területén mintegy 350 ezer idő előtti halál hozható összefüggésbe a szálló porral, míg Magyarországon évente 13 ezer embert veszítünk a légszennyezettség következtében. A mostani előzetes becslések továbbra is hasonló nagyságrendű egészségügyi károkat jeleznek.

A szálló por nem közvetlenül felelős a halálozásokért, hanem olyan légzőszervi, valamint szív-és érrendszeri betegségek kialakulását okozhatja vagy súlyosbíthatja, amely idő előtti halálhoz vezethet.

Az Európai Unió a Tiszta Levegőt Európának program keretében részletes akciótervet is kidolgozott, amelynek célja a levegő minőségének javítása, ám ez idehaza kevés eredményt hozott.

Egyelőre tovább romlik a helyzet

Bár a rendszerváltást követő években jelentősen javult a levegő minősége, ez a kedvező trend a 2000-es évek második felében megállt, majd romlás volt tapasztalható. Ennek egyik oka, hogy a háztartások a gazdasági válság következtében nem tudták a meglévő korszerűtlen gáz és vegyestüzelésű kazánjaikat modern és energiatakarékos készülékekre cserélni, és alig történt korszerűsítés ezen a téren. Ennek hatására pedig ismét növekedni kezdett a szálló por koncentrációja különösen az ország keleti felében.

Bár a médiában a legtöbb figyelmet a közlekedési kibocsátás kapja, a valóságban a helyzet romlásáért ma már egyre inkább a nem megfelelő lakossági fűtés tehető felelőssé.

A számítás módszertana

A számítást az ENSZ Egészségügy Világszervezete, a WHO szoftverével végezték. Az AirQ 2.2.3 program egy egyszerű módszertannal becsüli meg a légszennyezettség egészségügyi hatásait. A légszennyezettségi adatok forrása az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat adatai voltak, az egészségügyi adatok a KSH-tól származnak. A kapott adatok csak tájékoztató jellegűek és a becsült idő előtti halálozás középértékét mutatják.

Ékszerbe zárt szmog – a tiszta levegőért
A hollandok olyan „szmog-porszívót” terveztek, mely megtisztítja a nagyvárosok levegőjét, a szmogból pedig ékszerek készülnek. Az első prototípust 2015-ben telepítik Rotterdam egyik parkjában, majd a teszt üzemmód után kiküldik Pekingbe, hogy elkezdje megtisztítani a város levegőjét a szmogtól.
 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo