Macron betiltja az olajkitermelést?

A francia elnök olyan törvénytervezetet fog benyújtani még idén a parlamentnek, mely 2040-től beszüntetné az olaj- és gázkitermelést. Norvégia viszont belendíti a sarkköri kitermelést, ráadásul ennek kockázatait az adófizetőkkel fizetteti meg.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Emmanuel Macron már megválasztása előtt világossá tette, hogy Franciaország élén elkötelezett követe lesz a dekarbonizációnak, a gazdaság zöldítésének, s tárt karokkal várja az USA-ból azokat a klímatológusokat, tudósokat, fejlesztőket, startup-vezetőket, akik hátrányt szenvednek a Trump-kabinet klímaellenessége miatt.

Macron még idén olyan törvénytervezetet készül benyújtani a parlament elé, mely 2040-től betiltaná a szárazföldi és tengeri olaj- és gázkitermelést Franciaországban. Célja ezzel az, hogy elősegítse Franciaország karbonsemlegessé válását, melynek elérését 2050-re tűzte ki.

A tervezet értelmében a jelenlegi kitermelési engedélyek számát folyamatosan csökkentik majd, míg 2040-ben be nem áll a teljes és végleges moratórium.

Fotó: Flickr/Mutualité Francaise

Tengerjog
  • A tengerjogot (Sea of Law) 166 ország ratifikálta.
  • Ennek értelmében a szárazföldtől az egyes országok exkluzív gazdasági területe (EZZ), ahol saját hatáskörben azt csinálhat az ásványkincsekkel, amit a kormány és a nemzeti jog megenged, a parttól 370 kilométerig terjed.
  • Az ezen túl terjedő terület a nyílt tengerhez tartozik (high seas), amit egyetlen állam sem birtokol.
  • Az Egyesült Államok nem csatlakozott az egyezményhez. Washington azt közli a Mexikói-öbölben olajkutatást végző vagy kitermelő cégeknek, hogy tevékenységük pluszköltséggel járhat, ha az USA belép a tengerjog hatálya alá.
  • Norvégia 1996-ban tárgyalta meg és fogadta el a tengerjogot.
Norvég ellenpélda

Norvégiát sokan sokszor emlegették már a zöld gazdaság mintapéldájaként. Magas náluk az elektromos autók aránya a lakosság gépjárműflottájában, s az autók akkumulátorainak feltöltéséhez szükséges áramot is vízerőművek szolgáltatják, nem széntüzelésű erőművek.

A Norvég Szuverén Nemzeti Vagyonalap a befektetési politikájában is élen jár az ökológiai szempontok érvényesítésében, ami ironikus, hiszen az ország vagyona éppen az olajkitermelésből származik.

A norvég kormány azonban most olyan lépésre szánta magát, ami kedvezőtlenül árnyalja a skandináv országnak ezt a zöld imázsát. A Reuters hírügynökség úgy értesült, hogy a konzervatív norvég kormány –melynek jobboldali koalíciója a minap nyerte meg a parlamenti választásokat ismét –, a választás előtt nem sokkal olyan rendelkezést dolgozott ki, melynek értelmében az adófizetőkre hárítanák azt a költséget, amivel az északi-sarki olajkitermelést sújtja az ENSZ égisze alatt érvényesített tengerjog.

A tengerek Tobin-adója

A tengerjogról szóló egyezmény 82. pontja 5 év után évi 7 százalékkal sarcolja meg a tengeri olaj-, gáz- és ásványianyag-kitermelésből származó állami bevételeket. Innentől az adó évente növekszik, s a 12. évben eléri a 12 százalékot.

Mindez a szárazföld partszakaszától 370 kilométeren túl terjedő régióra vonatkozik.

Az ENSZ által kiszabott adóztatás azonban eddig egy petákot sem hajtott a szervezet számára, mert egyetlen olajvállalat sem fúrt a sarkkörön ilyen távol a civilizációtól.

Ez most megváltozik, mivel 2017 augusztusában a Statoil, a Chevron, a ConocoPhillips, a Petoro és a Lundin Petroleum is fúrásba kezdett 410 kilométerre a szárazföldtől. Csak kevés olajat találtak, ami gazdaságosan kitermelhető, de a Statoil további fúrásokat tervez 2018-ra.

A befolyó bevételt az ENSZ szegény országok támogatására fordítja. Kvázi az óceánok Tobin adója ez, a fosszilis szennyezők adóztatása és a tevékenységük mellékhatását, a klímaváltozást elszenvedő országok kompenzálása. Amolyan externáliaadó. A beszedett pénzeket a jövőben a jamaikai Seabed Authority osztja majd szét.

Norvégia 2016-ban adott ki utoljára kutatási és kitermelési engedélyeket a szóban forgó körzetre. Ezekben említették, hogy az engedély "megkövetelheti bizonyos költségek fedezését" (ideértendő az ENSZ által megkövetelt 7 százalék is). Ezeket a költségeket a cégek leírhatják a benzinadóalapjukból. Az ország 2018-ban újabb fúrási engedélyeket készül odaítélni a piaci szereplőknek.

A norvég kormány önhatalmúlag döntötte el, hogy nem az olajipari multikra hárítja ennek a költségét, hanem az adófizetőkre. Nem új adónemet vet ki, hanem adókedvezményt ad – ami ugye bevételkiesés az államnak.

A Reutersnek a Parlament Energia és Környezetügyi Bizottságának az ellenzéki vezetője azt nyilatkozta, hogy nem tájékoztatták a tervről.

Forrás: Reuters

Már 1 Celsius-fokos felmelegedés is felborítja a természet egyensúlyát
Angol és amerikai tudósok a Rothera kutatóbázisnál lévő tengerfenéknél egy Celsius-fokkal felmelegítették a talajt, hogy megfigyeljék a változásokat, és modellálják, milyen viszonyok uralkodnak majd a régióban 50–100 év múlva. De még szerintük is beláthatatlanok a felmelegedés hatásai.
A British Antarctic Survey és a Smithsonian Environmental Research Center kutatói azt tapasztalták, hogy a mohaállatok (bryozoa), mely tengeri gerinctelen faj, eluralkodtak a környéken. Ugyan a kísérletet kis méretben hajtották végre, még radikálisabb átalakulásokat okozhat a felmelegedés globális szinten. Forrás: futurism.com

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo