Eltűnnek a hagyományos izzólámpák a polcokról

Fokozatosan eltűnnek a hagyományos izzólámpák az unió tagországaiban az elkövetkező négy év alatt. Románia éves áramfogyasztását spórolná az EU.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tagállamok energiaügyi minisztereinek hétfői ülése alatt hozott döntés szerint energiatakarékosabb és környezetbarátabb égők és lámpák veszik át a hagyományos, kevésbé hatékony világítótestek helyét, utóbbiak pedig 2012-ig folyamatosan kikerülnek a kereskedelmi forgalomból.

Andris Piebalgs energiaügyi biztos közlése szerint a lépéssel Románia áramfogyasztásának megfelelő energia spórolható meg, illetve évente 15 millió tonnával kevesebb széndioxid kerül majd a környezetbe. A fogyasztók áramszámlája évente 25-50 euróval lehet kevesebb a takarékos lámpáknak köszönhetően. A százwattos régi izzók már jövő ősszel eltűnnek a pultokról, majd évente újabb típusoktól válnak meg a gyártók és a kereskedők. A döntést még az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia, majd a brüsszeli bizottság hozza meg a hivatalos döntést, várhatóan márciusban.

A miniszterek brüsszeli találkozóján megvitatták azokat az elképzeléseket, amelyek révén az Európai Unió teljesítheti azt a vállalását, hogy 2020-ra a megújítható energiafajták részesedését uniós átlagban 20 százalékra emeli. A téma az úgynevezett klímavédelmi és energiacsomag részeként vezető napirendi pont a tagországok állam- és kormányfőinek csütörtöki és pénteki brüsszeli találkozóján.

Már a múlt héten bejelentették, hogy a csomagnak ebben az elemében az EU intézményei között folytatott egyeztetésen megállapodás született.

Azt mégnem tudni, hogyan érjük el a célt

Nyitott kérdés maradt mindazonáltal, hogy mikor és milyen módon vegyék számba a vállalások teljesítésének állását. A csúcsszintű vállalások nemzeti elosztására az Európai Bizottság januárban tett javaslatot. Eszerint például Magyarországnak tizenhárom százalékra kellene növelnie a megújítható energiaforrások részesedését a jövő évtized végére. Uniós szinten a 20 százalékos átlagvállalás a bizottság szerint 10-től (Málta) 49 százalékig (Svédország) terjedő tagállami szórással teljesíthető.

Brüsszeli források szerint a megszületett megállapodás nem változtat az említett számokon, viszont kiemeli azt, hogy a teljesítésükhöz vezető utat a tagállamok maguk határozhatják meg.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo