Ellentmond Trumpnak az amerikai nép

Az amerikai lakosság több mint 60%-a erős környezetvédelmi törvényeket és azok betartatását várja el a kormánytól. Ez ellentmond Trump nézeteinek, aki a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) megszüntetését ígérte kampányában, és vitatta, hogy a klímaváltozás emberi eredetű lenne.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Reuters/Ipsos 2016. decemberi, közel 10.000 ember körében végzett közvéleménykutatása szerint a megkérdezettek 60%-a szeretné, ha a Trump-adminisztráció megőrizné vagy erősítené az amerikai környezetvédelmi hivatal, az EPA hatókörét, és nem lazítana a környezetvédelmi előírásokon. Azt is elvárnák a kormánytól, hogy az olajkútfúrásokra kiadott engedélyek számát a jelenlegi szinten tartsa vagy csökkentse (vagyis ne növelje). (Közben Trump épp most adott engedélyt két olajvezeték építésének felgyorsítására.)

A vizsgálat eredményei erősebb zöld tudatosságot találtak az amerikai lakosság körében, mint ahogy azt a közvélemény-kutatók gondolták. A Reuters/Ipsos vizsgálata azt mutatja, hogy az amerikai nép nem favorizálná Trump fosszilis energiahordozókra fókuszáló energiapolitikáját, mely szükségszerűen több kárt tenne a környezetben, mint az amerikai gazdaságot a dekarbonizáció felé toló Obama-adminisztráció jogszabályai.

Az EPA-párti vélemények több mint 60%-os aránya úgy jött ki, hogy a megkérdezettek 39%-a azt látná szívesen, a hatóság erejét megerősítenék vagy kiterjesztenék, 22% pedig reméli, hogy legalább a jelenlegi szinten marad. Mindössze 19% várja azt, hogy a hivatal gyengébb legyen vagy megszűnjön.

Kép: flickr/Gage Skidmore

A vélemények nem is pártpreferenciához kötöttek. A republikánus szimpatizánsok között is 47% szeretné, ha az EPA jogköre nem csorbulna vagy egyenesen kibővülne, és 35% akarja a hivatal visszafogását vagy megszüntetését.

A válaszadók több mint 60%-a érezte úgy, hogy helytelen lenne az USA ökoszisztémáját szennyezni és természeti kincseiben kárt tenni egy, az üzleti világnak jobban kedvező energiapolitika érdekében úgy, hogy gyengítik a környezetvédelmi szabályozásokat. A megkérdezetteknek nagyjából fele képviselte azt az álláspontot, hogy enyhíteni kellene az üvegházgáz-emisszióra vonatkozó szabályozásokat.

A válaszadók 39%-a szeretné, ha a szénbányaipar és az olajkitermelés csökkenne a szövetségi kormányhoz tartozó földterületeken, 23% akarja, hogy a jelenlegivel azonos maradjon, és csak 22% látná szívesen, ha nőne.

A szövetségi kormány mintegy 202 millió hektárnyi terület felett diszponál az USA-ban. (Ez 21 Magyarországnyi terület.) Hogy ezeken a területeken földgáz-, olaj- és uráni kitermelés folyik-e vagy sem, annak eldöntése és engedélyezése az EPA feladata.

Trump a kampánya során azzal vádolta az EPA-t, hogy "totalitáriánus" rendszerekre jellemző taktikákkal él a környezetvédelmi előírások betartatása céljából. A klimatológusok pedig a hírek szerint mentik előle az adatokat.

Forrás: Reuters

Több embernek adnak a megélhetést a megújulók
Az Egyesült Államokban 85 000 ember dolgozik a szénbányaiparban, a megújuló energiák ipara viszont 400 000 embert foglalkoztat. Igaz, hogy az elmúlt bő tíz évben óriási mennyiségű palagázkészletekre leltek Amerika-szerte, de e fosszilis energiahordozó kitermelése drága, nagy környezetszennyezéssel jár (a hidraulikus kőfúráshoz rengeteg vizet használnak), ráadásul a munkahelyteremtésre koncentráló Trump egy kisebb csoportnak kedvez ezzel, mintha a megújulókkal való munkahelyteremtésre koncentrálna.
Al Gore korábban azon vélekedésének adott hangot, hogy Trump előbb-utóbb rá fog jönni, a megújulók támogatásával is serkentően hathat a gazdaságra és munkát adhat ezáltal az embereknek. E kérdésben konzultált is Trumppal még decemberben, bő másfél hónappa a beiktatása előtt.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo