Brüsszel tönkreteheti a megújulókat használó háztartásokat

Az Európai Bizottság egy új javaslata ugyanolyan kötelezettségeket osztana a napkollektorokat használó háztartásokra, mint az erőművekre. Ezzel irdatlan nagy adminisztrációs és anyagi terheket zúdítanának a kis energiatermelőkre. Az EU-s energiaminiszterek ezzel eddig nem sokat törődtek, inkább a szénbányászat támogatásának megszüntetése ellen lobbiztak Brüsszelben.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan az Európai Bizottság azt ígérte, hogy ösztönzi a megújulók használatát a kis felhasználóknál, köztük a szolárpaneleket használó háztartásoknál, de az Euractiv.com exkluzív beszámolója szerint az Európai Parlamentnél most olyan javaslatot dolgoztak ki, mely jócskán megnehezítené a dolgukat.

A tervezet szerint ugyanolyan kötelezettségeket rónának a kis energiatermelőkre, mint a nagy erőművekre, s ezért nagy támadások érik most a lett képviselőt, Krišjānis Kariņš-t, aki az árampiac szerkezetéről szóló direktíva kidolgozásáért felel.

A kis kapacitások úgy esnének ugyanolyan elbírálás és követelmények alá, mint a nagy erőművek, hogy ugyanolyan terjedelmes adminisztrációs és pénzügyi terheket kellene viselniük, mint a nagy erőműveknek. Ez azért öli meg a megújuló energiák terjedését a lakossági és kkv-szegmensben, mert a háztartások, kórházak, iskolák fő tevékenysége nem az energiatermelés, tehát nincs külön emberük, idejük, erőforrásuk az ügyintézésre.

A kis energiatermelőket képviselő aktivisták és szervezetek (pl. SolarPower Europe, Greenpeace) azt szorgalmaznák, hogy a direktíva tegyen kivételeket a kis energiatermelőkkel, ezt azonban a törvényalkotók azért nem favorizálják, mert diszkriminációnak számít a piac egyes szereplőivel (a nagyokkal) szemben.

Kép: SXC

A vitázó felek február 6-án találkoztak az Európai Parlamentben, hogy kompromisszumos megoldást találjanak. A módosított javaslatot február 21-én bocsátják szavazásra a parlament ipari bizottságában. A parlamentben a következő hónapokban kerül szavazásra a direktíva. Ezután a tagállamok tárgyalásba bocsátkoznak arról, hogyan teljesítsék az előirányzatokat.

2017 decemberében a tagállamok energiaminiszterei nem sokat törődtek a kis kapacitások egyenlő elbírálásának problémájával, inkább a szénbányászat és a földgázüzemű erőművek állami támogatásának megszüntetése ellen lobbiztak, vagyis a nagytőke érdekeik igyekeztek védeni. Csak Franciaország és Görögország támogatta a kis energiatermelők mentesítését a terhek alól.

„A kis megújulóenergia-termelők a szolgáltatókra hagyatkoznak mint aggregátorokra, melyek elvégzik helyettük a hálózat és az ellátás egyensúlyozását, és menedzselik a zöld energia betáplálását az áramhálózatba” –  írta az Euractiv.com. Sok országban azonban nem elég fejlett az infrastruktúra ehhez és korszerűsíteni kell a hálózatot. Ez elsősorban a kelet-európai országokra igaz.

A korszerűsítés költségét azonban valakinek állnia kell. Bulgáriában például amikor a hatóságok feloldották a kis energiatermelők mentességét, és az erőművekhez hasonlóan a kis kapacitásokra is áthárították a „kiegyensúlyozási költségeket” (balancing costs), annak mértéke elérte a betáplálási támogatás (feed-in-tariff) 12 százalékát.

Ez aránytalanul magas, hiszen a kistermelők – mint ahogy említettük – nem főtevékenységben végzik az energiatermelést, és egyébként is a nagy erőművek a tőkeerős szereplői a piacnak. Ahhoz, hogy a megtermelt energia feleslegét eladja egy háztartás a piacon, továbbra is bonyolult adminisztratív kötelezettségeknek kell megfelelnie.

(Euractiv.com)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo