A szén jobb, mint az urán

Erőteljesen esett világszerte az atomenergia támogatottsága, az ellenzők 26%-ának döntését a fukushimai erőmű katasztrófája indokolja. A közelmúltban történt japán atomkatasztrófa kapcsán - 24 ország részvételével - készült kutatás szerint az atomenergia jelenleg kevésbé támogatott energiaforrás, mint a szén.  

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nukleáris atomerőművek építésével kapcsolatos heves  németországi  és olaszországi  vitákat követően készített kutatásból kiderül, hogy radikálisan - 54%-ról 38%-ra 16 százalékpontot - csökkent az atomenergia támogatottsága, s jelenleg alacsonyabban áll, mint a széné (48%) - köszönhetően az ellenzők  26%-nyi növekedésének (50% feletti: India, Kína, Japán, Dél-Korea),  amelynek hátterében a japán katasztrófa áll.

Nem meglepő, hogy éppen a német kormány és az olasz lakosság  - akik népszavazással tiltakoztak - utasíttotta el az atomenergia jövőbeli felhasználását, a vizsgált 24 ország közül Németországban (21%), Olaszországban (19%) és Mexikóban (18%) a legalacsonyabb  az atomenergia támogatottsága.

Aggodalom az élelmiszerexport miatt
A világ válaszadói közül tízből nyolcan (80%) legalább egyet elutasítanak jelenleg a következő termékek, mint japán exportcikkek közül: hal (45%), tengeri alga (44%), sushi éttermek (41%), gyümölcs (40%), rizs (38%), tészta (37%). Több mint fele (56%) azoknak, akik legalább egyet elutasítnak a felsoroltak közül, állítják, hogy a japán atomkatasztrófa miatt döntöttek így. Leginkább Dél-Korea (89%), Kína (87%), India (69%), Törökország (69%) és Olaszország (68%) lakói tartoznak ebbe a kategóriába. Dél-Afrika (27%), Oroszország (31%) és Lengyelország (35%) polgárai utasítják el legkevésbé ezeket a termékeket a japán atomkatasztrófát követően. Összegezve megállapítható, hogy 24 ország válaszadóinak több mint 45%-a elutasít legalább egy japán exportélelmiszert a fukushimai atomkatasztrófa következményeként.

Globálisan a válaszadók 38%-a mutat nyitottságot a villamosenergia-termelés nukleáris alapú modernizációjával kapcsolatban, a  többség mereven elzárkózik ettől. A világ válaszadóinak csupán egyharmada (34%) véli úgy, hogy a fukushimai katasztrófa „egy előreláthatatlan és egyedi esemény, s az atomiparnak folytatnia kell  a nukleáris erőművek építését.

Érdekesség, hogy a földrengés és az ezt követő cumani - ami letarolta Fukushimát és környékét - sújtotta Japán lakóinak majd a fele (45%) tartja az atomenergiát jelenleg is elfogadható energiaforrásnak, s 71%-nyian támogatják az atomerőművek modernizálását.

Fukushima elhozta az atomkor végét....?

A megkérdezettek 95%-a értesült a cunamit követő fukushimai nukleáris atomerőmű-katasztrófáról, s közülük tízből heten (69%) egyetértenek azzal, hogy „ami a japán atomerőművel történt bizonyítja, hogy az ilyen létesítmények mennyire sebezhetőek az előre nem látható eseményekkel szemben, s hogy halálos következményekkel járhatnak a környezetükben élőkre. Éppen ezért le kell állítani az építésüket." A másik 31% úgy tartja, hogy ez egy előre nem látható és egyedi eset volt, ami miatt nem kell leállítani az atomipar fejlesztését, új erőművek építését.

Drasztikusan esett az atomenergia támogatottsága...

Arra kérve a világ válaszadóit, hogy fejezzék ki támogatásukat vagy ellenzésüket a villamosenergia hat alternatív energiaforrását tekintve, az atomenergia kapta a legalacsonyabb értéket (38%); messze elmaradva a nap- (97%), a szél- (93%), a vízenergia (91%), a földgáz (80%) és a szén, mint energiahordozó (48%) mögött.

Az atomenergia elutasítóinak (62%) egynegyede (26%) a japán katasztrófa következményeként alakította ki álláspontját, míg 64% korábban is ezen a véleményen volt. Az atomenergia globális támogatottsága 54%-ról 16 százalékpontot esett. Nem meglepő módon az atomenergiát a fukushimai események következtében leginkább ellenzők Dél-Korea(66%), Japán (52%) és Kína (52%) polgárai.

A világ válaszadóinak háromnegyede (73%) véli úgy, hogy a nukleáris energia „átmeneti energiaforrás", míg a másik egynegyed (27%) hiszi, hogy „elfogadható és hosszútávú megoldást jelent azokban az országokban, amely rászorulnak, mint energiaforrásra. Talán a legékesebb bizonyíték erre, hogy a földrengés és a cunami sújtotta Japánban, a válaszadók majd' fele (45%) úgy tekint az atomenergiára, mint alternatívára, s 71% támogatja a fejlesztését.

A japán kommunikáció megítélése a világ különböző pontjain...

A világ válaszadói szerint a japán tisztségviselők és intézmények kommunikációja hiteles (54%) és pontos (56%), de az eredmények országonként nagyon nagy eltérést mutatnak.

A japánok a legkeményebb kritikusok, mindössze 28%-nyian értenek egyet azzal, hogy hiteles volt a tájékoztatás, s ennél is kevesebben (23%) tartják úgy, hogy pontos. Dél-Korea (17% hiteles / 17% pontos) és Németország (25% hiteles / 36% pontos) sem kényeztette el méltatásával a kommunikációért felelősök munkáját.

A  skála pozitív végén India (90% hiteles / 87% pontos), Indonézia (89% hiteles / 89% pontos) és Szaúd-Arábia (86% hiteles / 80% pontos) állnak.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo