A romló energiaminőség is közrejátszik a gazdasági válságban

Kevéssé vizsgált szempontot rángatott elő nemrég a ScienceDaily: az energiaminőség immár egy évtizede tartó romlása észrevétlen faktora a gazdasági tevékenység és termelékenység visszaesésének. Energiaminőség alatt az adott energiamennyiség létrehozásához bevitt energia és az abból kinyert energia arányát (az EROI-értéket) érti a szaklap. Ennek mérésére újabb mutatót is kidolgoztak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ingatlanhitelezés felelőtlen meglódulásán, a bedőlő kölcsönök, a "toxikos" kintlévőségek feltorlódásán túl a növekvő energiaárak is közrejátszottak abban, hogy a háztartások szorult helyzetbe kerültek.

Carey King, az austini székhelyű University of Texas energia-szakértője szerint bő tíz éve folyamatosan növekednek a fosszilis energiaforrások árai és a családok egyre nagyobb összegeket voltak kénytelenek e célra költeni. E kategóriába tartozik a járművek üzemanyaga, az elektromos áram, s a fűtésre használt földgáz. Így egyre kevesebb pénz maradt a családi kasszákban a lakáshitelek törlesztésére.

Ha egy olajvállalat egy barrel (158 liter) 10 százalékát használja el (energiaként) az adott barrel kitermelésére és finomítására, akkor a finomított, tankolásra kész üzemanyag EROI-értéke 10.

Történelmi áttekintés: romló energiaminőség

"Sok közgazdász nem tekinti az energiát gazdasági növekedést csökkentő tényezőnek, mert hisznek a technológia és a hatékonyság folyamatos javulásában", nyilatkozta a Science Daily-nek Carey King, aki az Environmental Research Letters szakfolyóiratban publikálta kutatási eredményeit.
"De az energia még mindig óriási  szerepet játszik", véli a szakember, aki az Energia Intenzitás Rátát (EIR) találta ki az energiaminőség pontosabb mérésére. Az EIR képes megadni, mekkora (pénzbeli) nyereségre tesznek szert az energiafelhasználók. Minél nagyobb az EIR-érték, annál nagyobb gazdasági javak keletkezhetnek belőle (termék, szolgáltatás, stb.)
Az EIR nem független az EROI-tól, mutatójuk együtt hanyatlik vagy emelkedik, csak az EIR képes az ellátási lánc több szegmensét is pontosabban kimutatni (pl. az olajfinomítókat vagy a földgázlelőhelyeket).
King a második világháború befejezésétől kezdve vizsgálta meg az energia minőségét, és történelmi áttekintésében két régebbi mélyrepülést mutatott ki: az egyik a 70-es évek közepén történt, a másik a 80-as évek elején. Mindkettő egybeesik két olajválsággal (1973, 1979), amikor politikai okok miatt akadozott az ellátás. A harmadik minőségi csökkenés a 2000-es évtizedben történt, amelyet a hitelválság kirobbanása követett 2008-ban.

King szerint -bár több recessziót éltünk át- az igazán nagy és hosszan tartó gazdasági válságokat mindig az energiaminőség romlása előzte meg - gyakorlatilag a fosszilis energiák  összes fajtájában. Ha az EIR elér egy bizonyos kedvezőtlen szintet, a gazdaság növekedése megáll. 1972-ben 5,9-nél állt az üzemanyag EIR-értéke, 2008-ban 5,5-nél. A 90-es évek növekedési periódusában viszont rendre 8 fölött volt az EIR. (Érdemes lenne megvizsgálni, vajon elmélete érvényes-e az 1929-es tőzsdekrachra is?)

King úgy látja, ahhoz, hogy az amerikai és a világgazdaság növekedési pályára álljon, elengedhetetlen, hogy megtaláljuk az energia előállításának és felhasználásának hatékonyabb módjait. Ezért vezették be az USA-ban a járművek üzemanyagtakarékosságára vonatkozó jogszabályokat, növelték a földgáz szerepét a háztartások fűtésében és fejlesztették az olajkitermelő technológiákat. De ezeknek az eszközöknek is megvan a maga határa, amin túl a hatékonyság aligha növelhető.

Kutatásában ugyan kitér a kukoricából készülő etanolra, és annak alacsony energiaértékére (amit az EROI-mutatókkal is észrevettek már), King mégsem fogalmaz meg ajánlásokat a megújuló energiákkal kapcsolatban.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo