A kihívás nagy, de a tét még nagyobb

A Klíma Klub által szervezett első magyarországi Klímacsúcs bebizonyította, kell és lehet is beszélni a kérdésről. Van igény a párbeszédre, ha erre a megfelelő főrumok rendelkezésre állnak A konferencia plenáris ülésén és a délutáni szekcióüléseken elhangzott előadások bizonyították, hogy a politikusoktól a tudományos élet és a gazdaság képviselőin át a civil szervezetekig, a társadalom minden szereplője tisztában van a klímavédelem jelentőségével. Ahogyan a Klímacsúcs díszvendége Stavros Dimas, az EU környezetvédelmi biztosa fogalmazott, a zöldebb világ megteremtése a ma élő generációk feladata és felelőssége.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A klímaváltozás a mindennapok problémája. Az, hogy miképpen reagálunk ma a Föld éghajlatában bekövetkező negatív folyamatokra, alapvető hatással lesz gyermekeink és unokáink életére, életminőségére.

Magyarország a klímaváltozás hatásainak fokozott mértékben kitett régióban fekszik. A konferencia visszatérő gondolata volt a felvilágosítás és a mozgósítás a cselekvésre. Mindenki tehet legalább egy kis lépést, amellyel a folyamat kedvezőtlen hatásai csökkenthetők.

A tudomány a felvilágosításban, a politikusok a döntéshozatalban, az állampolgár a környezettudatos életmód kialakításában, a média a tájékoztatásban.

Számtalan lehetőség áll előttünk a klímaváltozás hatásainak mérséklésére. Ebbe beletartozik a megújuló energiák arányának növelése, a CO2 és más üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, az energiatakarékosság, az energiahatékonyság javítása.  Az Európai Unió tagjaként hazánknak is ki kell alakítania saját energia- és klímastratégiáját, mely része a globális klímastratégiának. A világ államai ugyanis csak együtt képesek a klímaváltozás kezelésére. "Nincs sok idő a fontos döntések meghozatalára. A kihívás nagy, de a tét még nagyobb. Tegyünk ma a holnapért." - áll a konferencia szervezőinek közleményében.

Félelmetes gyorsulás

A klímaváltozás elérte a döntéshozók ingerküszöbét - állapította meg Láng István akadémikus, a Klíma Klub elnöke. Ennek több jele, bizonyítéka is van. Született erről már törvény, kidolgozták a nemzeti stratégiát, most pedig klímacsúcsot tartanak.
A klímaváltozás korunk legnagyobb problémája, mely egyformán sújtja a világ országait. A globális felmelegedés az elmúlt száz évben mindössze egyetlen Celsius fokot tett ki, ami látszólag nem okoz nagy gondot, ám mégis félelmetes, mert a folyamat egyre gyorsul. A tudósok szerint száz százalékos bizonyossággal még nem mondható ki, ám mind valószínűbb, hogy a globális felmelegedést az üvegház hatást kiváltó káros anyagok növekvő mennyisége okozhatja.

A konferencia kiemelt témái között szerepelt a klímavédelem helyzete Magyarországon, hiszen alapvető kérdés, hogy az állam és a civil szervezetek mit tesznek az éghajlatvédelemért.

Miniszterek és a biztos

A Klímacsúcs alapvető célkitűzése, hogy fórumot biztosítson a gazdaság, a politika, a tudomány és a civil társadalom képviselőinek, hogy kifejtsék álláspontjukat az éghajlatváltozás veszélyeiről és a védekezés lehetőségeiről. A klímacsúcsot rendező Klíma Klub fontos küldetésének tartja, hogy kommunikációs hidat építsen a civil szervezetek, a gazdasági és tudományos élet között. A plenáris ülés felszólalói ennek szellemében a társadalom, és a klímaváltozás összefüggéseit, a káros folyamatok lassításának lehetőségeit vázolták. Szabó Imre környezetvédelmi miniszter rámutatott, hogy Magyarország és a Kárpát-medence más most is érzékeli a klímaváltozás, a globális felmelegedés negatív következményeit. Fontos kérdésnek nevezte, hogy a hazai belső tartalékok felhasználásával és szemléletváltással is fel lehet készülni a hatásokra, de a legfontosabb a megelőzés. Ennek eszköze a káros anyagok kibocsátásának csökkentése mellett az oktatás, nevelés, a társadalom klímatudatosságának javítása. 

Kovács László, az EU adóügyi biztosa az adópolitika környezetvédelmi hatásait világította meg, Gráf József miniszter pedig felhívta a figyelmet a mezőgazdasági termelés fokozott érintettségére. Beszélt a fenntartható fejlődés és a globalizáció összefüggéseiről. Elérendő célként - és a klímaváltozással szembeni esélyként - jelölte meg a bioenergetikai termelés fejlesztését. Molnár Csaba Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi miniszter kiemelte, hogy mennyire fontos a hazai energiapolitika összehangolása az Európai Uniós klímastratégiával. A hazai cél kilenc évig évi 1 % energia megtakarítás.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo