A globális felmelegedésre is vigyáz a tőzsdefelügyelet

Új „útmutatással" látta el a tőzsdén szereplő cégeket az amerikai tőzsde- és értékpapír-felügyelet: ezentúl tájékoztatniuk kell a befektetőket azokról a veszélyekről, melyeket a globális felmelegedés okoz üzleti tevékenységüknek. A S.E.C. döntése úttörő lépés: a korábbinál erősebb ökológiai realizmust hoz a vállalati mérlegek, a befektetői döntések és a részvénypiaci elemzések világába.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közel 3800 főt foglalkoztató hatóság már jó ideje bevezette a tőzsdei cégek azon kötelezettségét, hogy tájékoztassák a befektetőket azokról a természeti tényezőkről, melyek árthatnak üzleti tevékenységüknek - jogi vagy pénzügyi értelemben. A változás ezúttal annyi, hogy a szabályozás először tér ki a "globális felmelegedésre". E kifejezés megjelenése tulajdonképpen hosszú távú gondolkodást és átfogóbb szempontrendszert visz be a szabályozásba. Így olyan ökológiai folyamatok üzleti kihatásai kerülnek képbe, amik jóval hosszabb kifutásúak, mint egy-egy időszakos időjárási jelenség (hurrikán, árvíz stb.). Az új kitétel hivatalos csak „útmutatást" jelent arra vonatkozóan, a vállalatok mikor és hogyan jelentsék be a klímaváltozásból eredő rizikótényezőket.

Mit kell bejelenteni ezután?

Azt például, hogy milyen hatással vannak/lesznek az üzleti tevékenységre az éghajlattal összefüggő bírósági perek, s a klímaváltozással kapcsolatos új törvények hatására hogyan kell átalakítaniuk gyártási módszereiket. De nemcsak negatív értelemben érvényes a bejelentési kényszer: a megújuló erőforrásokra alapozó cégeknél egy új, nekik kedvező szabályozást is értelemszerűen jelezni kell a befektetőknek szóló tájékoztatásban.


Új idők járnak a Wall Streeten

Azok a bankok vagy biztosítótársaságok, melyek partszakaszokon lévő javakba fektetnek, vagy azokat biztosítják, kötelesek beszámolni a hurrikánok vagy a tengerszint emelkedése által előálló rizikókról és érintettségről. Az új bejelentési feltétel tehát a jövőbeli kockázatok pontosabb kalkulálását mozdítja előre. A negyedéves jelentések és profit-előrejelzések hagyományosan kitértek az erősödő versenyhelyzetre, ezentúl a globális felmelegedés hatásait is említeni fogják.

Erősödött a nyomás

Mary L. Schapiro, a S.E.C. Barack Obama által kinevezett elnöke úgy fogalmazott, „logikus lépés" a globális felmelegedés bevezetése a rizikótényezők közé. Ezzel nem rónak ki jogi kötelezettséget a vállalatokra, csupán az eddigi kötelességeiket pontosítják. Cáfolta továbbá, hogy a klímaváltozás egy bizonyos fajta tudományos vagy politikai értelmezését próbálnák ráerőltetni a piacra.

A S.E.C. nem titkoltan a környezetvédő csoportok, közösségi nyugdíjalapok és az egyes államok biztosítási felügyeleteinek nyomására hozta új döntését, hogy azok aktuális, friss, klímaváltozással összefüggő híreket kaphassanak a magánszektor tevékenységéről, s annak jogi, szabályozási és fizikai kihatásairól.

A jogi aspektus erősítésébe nyilvánvalóan belejátszott az, hogy a következő években a CO2-kvótarendszer elterjedése a világban az üzleti tervezés és a működési költségek változásának is fontos része lesz. Ez a távlat nagy szerepet játszott a S.E.C. döntésében. Az illetékes bizottság két republikánus tagja a határozat ellen, a három demokrata tag pedig mellette szavazott.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo