A legrosszabbra kell felkészülnünk

A gazdasági és politikai szereplők hajlamosak alábecsülni a globális felmelegedés okozta veszélyeket, pedig komoly fenyegetést jelentenek – derül ki egy friss brit-kínai jelentésből, amelyet a BBC idéz. Eszerint a lehető legrosszabbra kell felkészülnünk, mert a jelenlegi tendenciák szerint a klímaváltozás még a fejlett országokat is destabilizálhatja.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A felmelegedés veszélyét a gazdasági és a politikai szereplők hajlamosak a hosszú távú meteorológiai előrejelzések kategóriájába besorolni, pedig valós fenyegetést jelent még a legfejlettebb államok számára is. Ezért érdemes lenne a legrosszabb eshetőségeket is számba venni – olvasható a Cambridge Egyetem Centre for Science and Policy intézetének most nyilvánosságra hozott jelentésben. A brit és kínai együttműködésben készült kutatás szerint a jelenlegi üvegházgáz kibocsátási szint „eredményeképpen” nem valószínű, hogy sikerül két Celsius fokos emelkedésnél megálljt parancsolni a globális felmelegedésnek, 2150-re a globális átlaghőmérséklet emelkedése elérheti, sőt, meg is haladhatja a 4 Celsius fokot. Ez azt jelenti, hogy már ebben az évszázadban a lehető legrosszabb következményekkel kell szembenéznünk.

A közvetlen következmények között a halálozásokkal járó hőhullámokat, extrém szárazságot és az ennek következtében fellépő terméskiesést jelölik meg a jelentés szerzői. Felhívják azonban a figyelmet, hogy a következmények rendszerszintű kockázatokat okoznak a globális gazdaság működésében. A terméskiesések ugyanis eddig soha nem látott áremelkedéseket okozhatnak az érintett mezőgazdasági termékek esetén, különösen a legfontosabb élelmezési- és takarmánynövények, illetve az olyan, viszonylag szűk területen termesztett luxuscikkek, mint egyes fűszerek és élelmezési cikkek, mint a kávé vagy a kakaó esetén.

A növekvő lakossági igények, az egyre szűkösebb erőforrásokért (mint az ivóvíz és a termőtalaj) folyó verseny kiéleződése és az előre kiszámíthatatlan piaci mozgások miatt élelmiszerhiány léphet fel, amely még a ma fejlettnek tekinthető államok is destabilizálódhatnak. Egész régiókban omolhat össze a jelenleg még működő állami infrastruktúra, így nagy számban jelennek meg a klímamenekültek. „Az elvándorlás létszükséglet lesz, nem lehetőség” – álla  jelentés vezetői összefoglalójában. (A lakosság jelentős része elszegényedhet.)

Az államoknak ezért tudatosan szembe kell nézniük azzal a ténnyel, hogy a klímaváltozás feltartóztatásához alkalmanként fel kell áldozniuk a gazdasági növekedés érdekében hozott beruházási terveiket.

Itt az idő a beszéd helyett cselekvésre váltani
Az Európai Unió által 2020-ra kitűzött célok eléréséhez a vállalatok – legyenek kicsik vagy nagyok – nagyon jelentős mértékben járulhatnak hozzá, ha belátják saját felelősségüket. Ennek tudatosítása érdekében jött létre a Vállalkozás 2020 Manifesztum, amely kijelöli a legfontosabb prioritásokat. A dokumentum azt hangsúlyozza, eljött a konkrét és gyakorlati lépések ideje.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo