A klímaváltozás nem rizikó?

A biztosítók nagy része nem számolja be a klímaváltozást a rizikótényezők közé ha saját befektetéseiről van szó, ahogy az olajkészletek kitermelhetetlenségével sem számolnak kellőképpen.

A biztosítótársaságok alapvetően két módon termelnek bevételt: az ügyfelek által fizetett biztosítási díjak beszedésével, valamint befektetésekkel. Csak minden nyolcadik biztosító tesz konkrét lépéseket azért, hogy befektetési porfólióját megvédje a klímaváltozásból eredő szélsőséges időjárási események pusztításától, derült ki az Asset Owners Disclosure Project adataiból. A rossz arány azt jelenti, hogy 116-ból mindössze 14(!) biztosító ügyel rá, hogy ne fektessen a klímaváltozás hatásainak kitett eszközökbe. Még kisebb az arány a tekintetben, hogy hány biztosító elemzi a felmerülő, illetve jövőben potenciális felmerülő klímakockázatokat vagy az úgynevezett "stranded assets" által okozott üzleti károkat.

Az utóbbi kifejezés azokra a fosszilis energiahordozókra vonatkozik, melyeket már nem tudnak kitermelni az olajipari cégek, mert többé nem gazdaságos - több okból. Egyrészt mert a kibocsátási kvóta vásárlás kötelezettsége megnöveli a költségeket, másrészt mert lehet, hogy "nem hagyományos" készletekről van szó, amikhez nehéz hozzáférni, harmadsorban pedig a piaci igény a megújuló energiákra tevődik át. A föld alatt maradt karbonkészletek miatt kieső bevétel is üzleti kockázat, amivel számolni kell egy jövőtudatos vállalatnak. És a biztosítóknak is, melyek ezekbe fektetnek. De a biztosítóknak mindössze 1 százaléka foglalkozik a karbonvagyonok kiaknázhatatlanságából eredő veszélyekkel.

Még mindig nagy fosszilis birodalom Texas.

A biztosítók hiányossága e téren azért is különös, mert az ugyancsak hosszú távú elemzések szerint dolgozó és nagyobb távlatú befektetési stratégiát követő nyugdíjalapok sokkal alaposabbak a klímaváltozás- és aszály-kockázatok felmérése terén. A Carbon Tracket Initiviate 2015-ben napvilágot látott jelentése szerint 2035-re a hasznosíthatatlan fosszilis befektetések értéke eléri a 2000 milliárd dollárt. Az alacsony karbontartalmú (tehát fosszilis érdekeltségeket lehetőleg mellőző) befektetések a biztosítótársaságok portfóliójának körülbelül 0,8 százalékát teszik ki (mintegy 30 milliárd dollárt), míg a nyugdíjalapok vagyonából 93 milliárd dollár van alacsony karbontartalmú befektetésekben. A nyugdíjalapok felkészültsége annak köszönhető, hogy tagjaik nyomást gyakoroltak rájuk. A biztosítók viszont zömében tőzsdei cégek, s a részvényesek nem kezdtek klímatudatossági kampányba, hogy megváltoztassák a biztosítótársaságok hozzáállását.

Amerika lemaradt

Az AODP AAA-tól D-ig terjedő minősítést ad a biztosítóknak attól függően, milyen alaposan mérik fel a klímaváltozásból eredő kockázatokat. Van még egy elégtelen osztályzat is, ez az X. Ezt azok kapják, amelyek semmilyen jelét nem adták, hogy érdekelné őket a téma, ha saját befektetéseikről van szó. Az összesítésből kiderült, hogy 48 biztosító ilyen, ezek összesen 4200 milliárd dollárnyi befektetést menedzselnek. Közülük tíznél, - főleg ázsiai és amerikai cégekről van szó, - összpontosul a 4200 milliárd több mint fele.

Tud-e győzni az alternatív energia a fosszilisokkal szemben?
Vagy! Ez volt Dr. Hetesi Zsolt fizikus tömör válasza – utalva a kubai viccre. Egyszer egy nagygyűlésen Fidel Castro felszólította a hallgatóságot: válasszatok: szocializmus vagy halál? Mire a tömeg üvöltötte: vagy! Nos, a PTE KTK tudományos főmunkatársa szerint győzhetne az alternatív, de nincs jelentősége, mert olyan problémák előtt áll a világ, hogy e kérdés eltörpül mellette.
A Mass Mutual Life Insurance-nál 139, a New York Life Insurance-nál 230 milliárd dollárnyi befektetés nincs védve a klímakockázatoktól. Az amerikai biztosítók 61 %-a nem törődik a klímakockázatokkal, s ez az ország biztosítóinak portfóliójából 32 %-ot érint, vagyis 954 milliárd dollárnyi eszközt. Az egyetlen biztosító, amely A-besorolást kapott, a brit Aviva. A többség D-nél jobbat nem érdemelt ki (54 cég, 7500 milliárdnyi befektetéssel).

Európában jobb a helyzet

Az európai biztosítók sokkal felkészültebbek, mint amerikai versenytársaik: az említett felkészült biztosító közül 11 európai. Ugyanakkor a listán szereplő európai cégek negyede továbbra is fütyül a klímakockázatokra, 730 milliárd dollárnyi befektetést sodorva ezzel veszélybe. Ez az európai biztosítók által befektetett vagyon 10 százalékának felel meg. Ami pedig az üvegházgáz-kibocsátást illeti, a biztosítóknak mindössze 5 %-a méri, hogy milyen a befektetéseik emissziós vonzata. A nyugdíjalapok 13 %-a végez ilyen kalkulációt. Míg a biztosítók 1 %-a figyel a fosszilis erőforrások potenciálisan kitermelhetetlen voltára (stranded assets), a nyugdíjalapoknak viszont 6 %-a. 2015 októberében a Bank of England igazgatója, Mark Carney figyelmeztette a befektetőket, hogy a világ fosszilis erőforrásainak mindössze egyharmada lesz kitermelhető a jövőben. Ha ez akár megközelítőleg is helytálló becslés, óriási fosszilis vagyonok nem fognak hozamot hozni a befektetőknek.

Nincs elég kényszer a fenntarthatósághoz
Tavaly a fosszilis tüzelőanyagokkal 35,5 milliárd tonna szén-dioxidot bocsátott ki a világ. Mivel a fosszilis ásványvagyon kimerülése nem fenyeget a közeljövőben, a globális felmelegedés megfékezése az emberiség saját elhatározásán múlik. Mindenesetre globális megállapodásra és hihetetlen gyors cselekvésre van szükség.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo