Van kellemes mellékhatása is a klímaváltozásnak

Négyszáz év borászati feljegyzéseit dolgozták fel kutatók, az eredmény: a klímaváltozás jobb évjáratokat hozott a francia borászoknak. Ez a kellemes mellékhatás azonban nem marad sokáig fenn.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A jó bor csak részben függ a borásztól, a talajtól, vagy a megfelelően kiválasztott szőlőfajtától, az időjárás égi kegye is kell a kiemelkedő évjárathoz. A megfelelő mennyiségű csapadék, a meleg nyár és egy száraz periódus a szüret előtt: általában ez a jó minőségű borok sikerreceptje. A klímaváltozás azonban alapvetően változtatja meg a helyi klimatikus viszonyokat Európában, igaz a borászok eddig javarészt profitáltak ebből a tényből.

Legalábbis erre a megállapításra jutottak a Harvard Egyetem és a NASA kutatói, akik egy úttörő projektben a híres francia borászok mintegy négyszáz évre kiterjedő (1600-2007) borászati feljegyzéseit vizsgálták. A Nature Climate Change szaklapban közzétett adatok elemzése szerint a szüret ideje jelentősen, mintegy tíz nappal tolódott el a 1980-tól kezdődően. A nyarak ugyanis szárazabbak és melegebbek lettek, így kevesebb idő szükséges a szőlő beéréséhez.

Megvalósult a klímarémálom
A kutatók szerint beláthatatlan következményekkel járhat az emberiségre nézve, ha a Föld átlaghőmérséklete 2 Celsius-foknál jobban emelkedik. Ezt még a politikusok is megértették, a Párizsi Klímacsúcson ezt a határértéket szabták meg, amelynél tovább nem engedhetjük a felmelegedést az évszázad közepéig. A valóság ezzel szemben az, hogy februárban már sikerült összehoznunk.
A kutatók a Burgundia és Bordeux környéki borászatok adatait vizsgálva arra is rádöbbentek, hogy a gyorsabb érés jobb évjáratokat eredményezett, az elmúlt két évtizedben magasabb cukorfok alakult ki a szőlőszemekben, (nem minden évjárat esetén), így jobb minőségű borok készülhettek. Csakhogy ennek a váratlan áldásnak megvan az a hátulütője, hogy hamar véget érhet.

„Ha tovább melegszik az időjárás, akkor a borászatoknak váltaniuk kell, a nyári hőségnek jobban ellenálló fajtákat kell nevelniük – ez azonban veszélybe sodorhatja a hagyományosan néhány fajtával dolgozó borászatokat” – vélekedett Benjamin Cook a NASA munkatársa. A folyamatos felmelegedés hatására új régiók kapcsolódhatnak be a bortermelésbe: így lehet hogy érdemes lesz az angol és holland borok fogalmával is megbarátkoznunk. Ugyanakkor éppen Franciaország déli területein olyan hőhullámok jelentkezhetnek (mint 2003-ban) amikor a termés minőségét a legjobb esetben is „vegyesnek” kell minősíteni.

Magyarországon a jelek szerint még a klímaváltozás előnyeit élvezik a borászatok: ugyan a tavalyi volt a mérések kezdete óta a legmelegebb év, de a szakmabeliek szerint a 2015-ös évjárat sokáig emlékezetes marad. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) elnökének egy korábbi nyilatkozata szerint a hőség ugyan néhol megbarnította a bogyókat, de ez számottevő kárt nem okozott a szőlőültetvényekben. „A szokásosnál mintegy 10 százalékkal magasabb termésátlaggal számolhatunk az ültetvényekben” – mondta Tornai Tamás.

A klímaváltozás előrehaladtával azonban kérdéses, hogy a magyar történelmi borvidékek gazdálkodóinak hogyan sikerül majd alkalmazkodnia az egyre szélsőségesebbé váló időjárási viszonyokhoz.

Mit kezdenek a magyar gazdák a klímaváltozással?
Az egyre gyakoribb időjárási rendellenességek hatására csökkenő termésmennyiségek világszinten és Magyarországon is kihívás elé állítják a gazdákat. A változó körülmények új növényi kultúrák, új vetésszerkezet, új művelési technológiák alkalmazását teszik szükségessé.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo