Warren Buffet meghúzta az Apple-t

Warrent Buffett bevásárolt az Apple részvényekből, 9,8 millió darabot vett, ami amúgy 0,2 százalék, azaz nem hatalmas mennyiség. Viszont arra jó, hogy a befektetők ráugorjanak a részvényre, és 3,7 százalékot húzzanak rajta. Az, hogy a részvény megfordult a 90 dollár körüli szintről, azt sugallja, hogy visszateszteli a 20 napos mozgóátlagot 97 dollár körül.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Apple boltja Párizsban
(fotó: Wikipeidia)

Itthon egy nagyon gyenge első negyedéves GDP-t láthattunk, ami sokkolta a piaci szereplőket. Az építőipar hatalmasat esett, és azt sugallja, amit eddig is sejtettünk, hogy az uniós beruházások pörgették elsősorban eddig is a GDP-t. Most, hogy kevesebb volt a beáramlás, a GDP növekedés megtorpant. Így már sokkal egyértelműbb fényben tűnik fel a kormány nagyvonalú lakásvásárlási támogatása a háromgyermekes családoknak, vagy a korábban elindult programok, amelyek mind a gazdasági fellendülést célozzák, fiskális módszerekkel. Ráadásul a jegybanknak már csak limitált lehetősége van a forint gyengítésére, ami stimulálhatja az exportot. Ugyan a forint még gyengült a hírre, de később már erősödésbe kapcsolt. Ugyanis lehet sejteni, hogy gyenge lesz az adat (persze nem ennyire), és így működhetett a „vásárolj a pletykára, adj a hírre”. Az elemzők alapvetően abban egyetértenek, hogy a következő negyedévekben azért valószínűleg jobb lesz a GDP növekedés. (pl. CSOK és EU-s pénzek beáramlása is felpörög).

USA

Emelkedéssel telt a hét első kereskedési napja a tengerentúli börzéken. Az indexek már nyitás után felfelé vették az irányt, bár záráshoz közeledve lekonyultak az árfolyam, de még így is bőven pluszban fejezték be a kereskedést (Dow Jones 1%, S&P500 0,98%, Nasdaq 1,22%). Jeffrey Lacker, a Richmond-i Fed elnöke a Washington Postban megjelent interjújában arról beszélt, hogy nagy a valószínűsége a júniusi kamatemelésnek. Az infláció határozottan közelíti a 2%-os szintet, a munkaerőpiaci folyamatok is jól alakulnak, és az év elején tapasztalt lefelé mutató kockázatok már megszűntek. Lacker jelenleg nem szavazó tagja az FOMC-nek.

A tegnap érkezett New-Yorki feldolgozóipari beszerzési menedzser index csalódást okozott, májusra 6,5 pontot vártak az elemzők, ezzel szemben -9,5 pontot publikáltak. Ma délután ipari termelési adat, inflációs számok, illetve lakásépítési adatok érkeznek a tengerentúlról.

Nagy napja volt tegnap az Apple-nek. A részvény 3,7%-ot emelkedett, miután a Berkshire Hathaway negyedéves jelentéséből kiderült, hogy 10 millió Apple részvényt vásárolt, ami a kibocsátott részvénymennyiség nagyjából 0,2%-nak felel meg.

A Berkshire Hathaway ezzel párhuzamosan növelte részesedését a Visa-ban, a Philips 66 finomító társaságban és a Bank of New York Mellon-ban is. Ugyanakkor csökkentette kitettségét a Wal-Mart áruházláncban, az AT&T-ben, a Procter&Gamle-ben és a MasterCard-ban is.

A Soros Fund Management nyilvánosságra hozott portfolió jelentése alapján 37%-kal csökkentette amerikai részvénypiaci kitettséget, helyette az arany emelkedésére spekuláló pozíciókat vett fel és 264 millió dollárért részesedést vásárolt egy aranyrudakat előállító társaságban is.

Bár néhány hete a Pfizer és az Allergan egyesülése meghiúsult, de nem sokáig maradt tétlen a Pfizer, hiszen 4,5 milliárd dollárért megvásárolja az Anacor Pharmaceuticals nevű gyógyszercéget. A felvásárlási ár 55%-os prémiumot jelent az Anacor pénteki záróárához képest.

Ma az amerikai piacnyitást megelőzően a Home Depot fogja közzétenni negyedéves eredményét. A várakozások szerint az egy részvényre jutó eredmény a tavalyi 1,16 dollárról 1,35 dollárra emelkedhet.

Európa

Pünkösd miatt zárva tartott tegnap a német börze, ezért a többi európai piacon visszafogottabb kereskedés volt jellemző. A Bank of England elnöke, Mark Carney azt nyilatkozta, hogy nagyon-nagyon valószínűtlen, hogy a jegybank negatív alapkamatot vezessen be. Carney szerint a Brexit esetében az Egyesült Királyság gazdasága technikai recesszióba kerülhet, legalább két egymást követő negyedéven keresztül. Ma délelőtt az Egyesült Királyságból érkezik egy inflációs adat.

Olaj, arany

A WTI 48,2 dollárig emelkedett, amiben közrejátszott a kanadai erdőtüzek terjedése, a nigériai események alakulása és a várakozás, mely szerint az USA nyersolaj készlete mintegy 3,5 millió hordóval csökken a héten. Érdekesség, hogy a Goldman Sachs, aki eddig rendkívül negatív olajra vonatkozó kilátást kommunikált, optimistább lett a fekete aranyra nézve és 50 dolláros célárat fogalmazott meg.

Az arany 1.276 dolláron állt, ami kismértékű emelkedést jelent az elmúlt napokban. A piacon egyes vélemények szerint a Brexit miatti félelmek indíthatnak el egy komolyabb arany áremelkedést. A nagy fedezeti alap guruk közül Paulson csökkentette arany kitettségét, de közben Soros alapja aranyrészvények vásárlásába kezdett. Az Eton Park Management nevű, szintén jelentős fedezeti alap pedig aranyat vásárolt, így a piac megosztott az arany alakulásával kapcsolatban.

Devizák

Múlt héten végig oldalazott az EUR/HUF devizapár. Az árfolyam 314 és 316 forint között mozgott, a sávozást pedig egy meredek emelkedés előzte meg. Technikai szemszögből nézve egy zászló formáció rajzolódik ki a grafikonon, amelyből további emelkedés valószínű. A következő ellenállás 318 forintnál húzódik.

A múlt hét a dollár erősödéséről szólt, az EUR/USD devizapár 1,13-ig süllyedt. Rövidtávon tovább erősödhet a dollár, a következő megálló az 1,121-es lokális mélypontnál látható. Ma délután fontos adatok érkeznek a tengerentúlról (pl. inflációs számok), amelyek megmozgathatják az árfolyamot. Ma este pedig két Fed jegybankár is megszólal majd.

Távol-Kelet

Az emelkedő olajárak kedvező hatást gyakoroltak az ázsiai részvénypiacokra is. A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett a Shanghai index értéke pedig változatlan maradt. A hétvégén publikálták az áprilisi kínai ipari termelést, ami a várt 6,0% helyett 6,5%-os bővülést mutatott. A kiskereskedelmi forgalom szintén pozitív meglepetést szolgáltatott, a várt 10,1% helyett 10,6% volt a bővülés üteme.

Jövő héten publikálják az új kínai részvény felfüggesztési szabályokat. Év elején egyszer már megpróbálkoztak hasonló szabályok bevezetésével, akkor azonban csúnya bukás volt a kísérlet vége, mindössze néhány nappal később vissza kellett vonni a szabályokat.

Az ausztrál jegybank kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve szerint a jegybankárok az alacsony inflációban lehetőséget látnak a további kamatvágásra, így a következő hónapokban ismét monetáris lazításról dönthetnek majd.

Határidős piacok

Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo